שתף קטע נבחר

כינוס חירום: "אם לא יהיה דיון השבוע בקצבאות הנכים, נשקול להשבית את הכנסת"

ח"כים מכל הסיעות התכנסו לישיבת חירום בעקבות החלטת יו"ר ועדת העבודה והרווחה לא לעסוק בקצבאות הנכים עד שתוגש הצעת חוק ממשלתית. הם החליטו להקים צוות שיציג אולטימטום: אם לא ייערך דיון בנושא השבוע, נעביר את הנושא לוועדת הכספים או שנשבית את הכנסת

ח"כים מכל סיעות הבית התכנסו היום (ב') לישיבת חירום בעקבות החלטתו של יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) שלא לקדם את קצבאות הנכים בוועדה עד שתוצג הצעת חוק ממשלתית בנושא. כך נודע ל-ynet. החברים החליטו להציב בפני אלאלוף אולטימטום - אם החוק לא יאושר נשקול להשבית את פעילות הכנסת.

כינוס החירום היום. אם החוק לא יקודם נשקול להשבית את הכנסת ()
כינוס החירום היום. אם החוק לא יקודם נשקול להשבית את הכנסת

כבר חודשים שפעילי מאבק הנכים וראשי המערכת הפוליטית כיוונו ל-1 בינואר 2018 כתאריך שבו תתבצע הפעימה הראשונה והמיוחלת של העלאת קצבאות הנכות, שעליה סוכם בסוף חודש ספטמבר. אך למרות ההבטחות, בשלב זה אין אפילו טיוטת הצעת חוק ממשלתית מוסכמת, בשל מחלוקות בין משרד האוצר למשרד הרווחה. יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלאלוף, הודיע שכל עוד לא תונח הצעת חוק ממשלתית - העניין לא יקודם בוועדה ולחברי הכנסת התומכים בנכים נגמרה הסבלנות.

 

ל-ynet נודע כי לנוכח העיכוב בחקיקה, יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, כינס היום במהלך חריג חברי כנסת כמעט מכל סיעות הבית לישיבת חירום. בישיבה השתתפו מלבד גילאון, חברי הכנסת משה גפני (יהדות התורה), דוד ביטן (הליכוד), מירב בן-ארי (כולנו), שולי מועלם (הבית היהודי), קארין אלהרר (יש עתיד), מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), מרב מיכאלי (המחנה הציוני) ודב חנין (הרשימה המשותפת).

ביטן וגילאון בכינוס. חברים בצוות שייפגש עם יו"ר הוועדה ()
ביטן וגילאון בכינוס. חברים בצוות שייפגש עם יו"ר הוועדה

חברי הכנסת הסכימו כי "המצב הקיים הוא בלתי נסבל ולא ניתן להמשיך בגרירת הרגליים", והחליטו על הקמת צוות שכולל את חברי הכנסת גילאון, ביטן, גפני ומרגי, שייפגש עם אלאלוף ויציב בפניו אולטימטום של שבוע לקידום החוק. על פי ההחלטה, הצוות ייזום יחד עם אלאלוף דיון בוועדה בשבוע הקרוב, לצורך הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית. אם הפגישה לא תועיל, והחוק לא יאושר בתוך שבוע בוועדת העבודה והרווחה, הדיון יעבור לוועדת הכספים שבראשות גפני. אפשרות פעולה חריפה יותר שנידונה היא השבתת פעילות הכנסת.

 

במהלך הישיבה תקף ח"כ ביטן את שר הרווחה חיים כץ ממפלגתו, והאשים אותו באחריות לעיכוב בחקיקה, בשל התעקשותו להוסיף למתווה שסוכם עם הנכים ומשרד האוצר סעיפים שמייקרים אותו. כץ דורש 680 מיליון שקלים נוספים עבור אוכלוסיות שלא נכללו בהסכם, כגון נכים קשישים ועיוורים, ומתריע כי משרד האוצר אינו מתכוון ליישם את אחד הסעיפים החשובים ביותר בהסכם,

 הצמדת הקצבה לשכר הממוצע במשק, במקום למדד המחירים לצרכן ששחק אותה בשנים האחרונות, עד לתום הפעימה הרביעית בינואר 2021.

 

ח"כ אלאלוף הגיב בחריפות ליוזמה ואמר כי "מוזר בעיניי מאוד לקרוא בתקשורת על אולטימטום שכלל לא הוצב. איני מונע על ידי אולטימטומים, אלא על ידי מחויבות אישית עמוקה להביא לפתרון מיטבי עבור ציבור הנכים בישראל. אמשיך לפעול לשם כך בכל הכוח במסגרת ועדת הרווחה שבראשותי. אני מזמין את ח"כ אילן גילאון לקחת חלק בדיונים ובהכרעות שעל הפרק במקום לעסוק בהפצת פרסומים מיותרים בתקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים