שתף קטע נבחר

חוק "ירושלים מאוחדת" עבר במליאת הכנסת

יוזמתם של ח"כ שולי מועלם והשר נפתלי בנט קובעת כי כל שינוי בשטחי העיר ידרוש את הסכמתם של לפחות 80 חברי כנסת. ההצעה חלה גם במקרה של הסדר מדיני

מליאת הכנסת אישרה הלילה (ג') את התיקון לחוק יסוד ירושלים שיזמו שר החינוך נפתלי בנט וחברת הכנסת שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי). על פי הצעת החוק, כל החלטה שתתקבל בנוגע לשטחי ירושלים, גם במקרה של הסדר מדיני, תחייב הסכמה ברוב של 80 חברי כנסת.

 

מליאת הכנסת העבירה את החוק ברוב של 64 תומכים מול 51 מתנגדים ונמנע אחד. ח"כ שלח הודיע כי הוא נמנע מההצבעה, אך התכוון להתנגד לה.

 

חברת הכנסת מועלם עלתה לדוכן הנואמים במליאה ובירכה על התמיכה בהצעת החוק. מועלם ציטטה את נבואת זכריה על ירושלים ואמרה "עוד ישבו זקנים וזקנות ברחבות ירושלים ואיש משענתו בידו מרוב ימים". היא הודתה לשר נפתלי בנט, ליו"ר וועדת החוקה ניסן סלומינקי ולעוזריה וחתמה בברכת שהחיינו.

ח"כ שולי מועלם רפאלי בהר הבית, השנה ()
ח"כ שולי מועלם רפאלי בהר הבית, השנה

שר החינוך בנט בירך על החוק ואמר כי מזרח ירושלים תמשיך להיות בשליטה ישראלית. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב בנט: "הבטחנו את אחדות ירושלים. החוק משריין את ירושלים כך שלא ניתן יהיה לחלק אותה אלא ברוב עצום של 80 חברי כנסת. הר הזיתים, העיר העתיקה, הר הבית ועיר דוד יישארו בידנו לעד. לא יהיו עוד תרגילים פוליטיים שיאפשרו את קריעת הבירה שלנו. יום חג לישראל".

שר החינוך נפתלי בנט (צילום: הדס פרוש/פלאש90) (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
שר החינוך נפתלי בנט(צילום: הדס פרוש/פלאש90)

יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), הציג את הצעת החוק ואמר כי היא עוסקת בשלושה עניינים; החוק אוסר כל העברת סמכויות שלטוניות לתחום עיריית ירושלים ומשוריין ב-80 חברי כנסת. את החוק יהיה ניתן לשנות ברוב של 61 ח"כים.

 

הצעת החוק מבטלת את סעיף חוק היסוד הקיים שאומר שאסור לשנות את התחום המוניציפלי של העיר. אם ירצו להוציא מהתחום המוניציפלי חלקים ולהקים כרשות נפרדת יהיה ניתן לעשות זאת, אבל על אותם חלקים תחול הריבונות הישראלית וההגנה של הדרישה תצריך רוב של 80 ח"כים.

 

"מאחר ואנחנו עדין מתלבטים בנושא המוניציפלי של ירושלים החלטנו לוותר על סעיף, הכוונה לא למחוק את הסעיף הקיים המגן על ירושלים אבל השינוי יוכל להיעשות ברוב של 61 ולא ברוב של 80", אמר סלומינסקי.

 

עם אישור החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה אמר בנט כי "פעמיים ניצלה עיר הבירה מאסון החלוקה שהובילו אהוד אולמרט ואהוד ברק, כשהחזיקו ברוב זמני בכנסת. זה נגמר. חוק ירושלים מאוחדת ימנע כל היתכנות לחלוקת ירושלים. החוק יחזק את מעמדנו בעולם וימנע לחצים עתידיים על ישראל".

 

ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה: "בהתחשב בניסיון העבר, שבו שני ראשי ממשלה ניסו לחלק את ירושלים במסגרת הסדר מדיני מסוכן, יש למנוע מראש את הפגיעה בבירת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים