שתף קטע נבחר

מה שיהיה - יהיה: תלמדו לשחרר

לפעמים אנחנו מקובעים על משהו בחיים, מאוד רוצים שזה יקרה, אבל לא שמים לב לסימנים שאומרים לנו שאולי זה לא מתאים למהלך חיינו ויכול להיות שצריך לוותר. קלף שמונה גביעים מלמד שהשפע יכול להגיע כשמשחררים

קלפי הטארוט אולי מוכרים לנו בהקשר של חיזוי העתיד ושל מיסטיקה, אך למעשה הם "הפסיכולוגים" וה"קואצ'רים" של העת העתיקה. אלו מקורות ידע שנוגעים בארכיטיפים העמוקים שבנפשנו וטומנים בחובם עצות מעשיות לניהול חיי היום-יום. אם רק נקשיב לסיפור של הקלף, נגלה עולם שלם של הזדמנויות ודרכי פעולה.

 

ללמוד לשחרר: קלף שמונה גביעים 

פסיכה וקופידון הוא סיפור על אהבת סתרים בין האל קופידון, לבין בת אנוש, פסיכה, ובו מתואר המאבק (עתיק יומין) בין חמות לעתיד, אפרודיטה האלה הנשגבת, לבין אהובת לבו של הבן. בשלב זה פסיכה נקראת על-ידי אמו של קופידון לבצע משימה בלתי אפשרית, לרדת אל השאול ולהביא חפץ כלשהו עבורה. פסיכה נאלצת פשוט לשחרר שליטה ולומר לעצמה "יהיה אשר יהיה".

 

זוהי אנלוגיה לכל אותם מצבים בהם עלינו לשחרר שליטה ולעבור תהליכים שבהם אין לנו באמת אפשרות לקבוע את כיוון הדרך, ועלינו פשוט להתמסר לכיוון שמכתיב היקום. זה לא תמיד פשוט, למעשה לא פעם מדובר במאבק, אך פעולת השחרור היא זו שתאפשר לדרך להפוך למעט יותר קלה, ולרוב נבין לאחר זמן לא רב שזה הכיוון הנכון.

הכל בשביל האהבה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הכל בשביל האהבה?(צילום: shutterstock)
 

 

הסיפור המיתולוגי: מה שיהיה - יהיה

בחלק זה של הסיפור גיבורת הסיפור, פסיכה, הצליחה בכל המשימות והמבחנים שאפרודיטה (החמות) הציבה לה כדי שתוכיח שהיא ראויה לאהבתו של קופידון, אשר נמלא כעת בתרדמת, ולא השאירה בידי אפרודיטה ברירה אלא לעמוד במילתה ולקבל אותה ככלתה לעתיד. הפעם אפרודיטה מבקשת ממנה משימה אחת נוספת.

 

"אין ספק כי ראויה את להיות כלתי", אמרה לה, "אך בני הוא זה שמתחתן ולחתונתו לא אוכל לבוא במצבי הנוכחי. בגללך, אני יושבת ימים רבים ליד מיטתו, מודאגת ובוכה. העצב והדאגה מילאו את פניי בקמטים. אלת היופי אני, ולא אוכל לחתן את בני מבלי לטפל ביופיי. לכן אני פונה אלייך כחמות ומבקשת כי תרדי לשאול ותשאילי מפרספונה את הפודרה של היופי והנעורים הנצחיים" (ונראה אותך אומרת לא).

 

פסיכה יודעת מה משמעות הבקשה. היא יודעת שאף אחד לפניה לא הצליח להיכנס לשאול ולצאת ממנו בחיים ושזו משימת התאבדות, אך היא חייבת

לעשות כרצון חמותה. לכן היא מחליטה, למרות הכול, לרדת לשאול. "מה שיהיה יהיה. אם זו אהבת אמת, אצליח לחזור". אמרה ונכנסה לשאול.

 

הארכיטיפ של הקלף - הירידה לשאול

הירידה לשאול הנה אחד המוטיבים הגדולים הקיימים במיתולוגיה. על-פי המיתולוגיה. השאול אינו מקום רע, אלא היעד אליו מגיעים כל המתים, טובים ורעים כאחד.

 

קלף שמונה גביעים הוא קלף המייצג מבחן אמונה, או מעבר בין שלבים בחיינו. לפעמים המעבר הזה מרגיש כמו "ירידה לשאול" אולם היכולת לעבור מנקודה אחת לאחרת תלויה בעיקר ביכולת להאמין.

 

האמונה עליה מדבר הקלף איננה רק תחושת הביטחון שהכול יהיה בסדר, אלא גם ביטחון ביקום: ההבנה כי יש סיבה לקושי מולו אנו עומדים והיכולת לתת לדברים להסתדר כפי שהם אמורים. הקשיים שצצים הם סימנים מהיקום שמצביעים על נקודות של חוסר איזון בחיינו. העצה הטובה ביותר שאנו יכולים לתת לעצמנו היא פשוט ללכת לפי הקצב של היקום ולתת לחיים עצמם לקבוע את הכיוון ואת קצב ההתקדמות.

 

הנה סיפור דוגמה: מיכל (שם בדוי) התלוננה על בחור מקסים שהציע לה נישואין, אך כבר יותר משנה מסרב לקבוע תאריך לחתונה. הקלף שמונה גביעים רומז לה להתבונן במציאות ולשחרר. אם הקלף הזה הגיע אליה, כנראה "לשחרר" זה הדבר שקשה לה יותר מכול, אך המציאות אומרת את דברה ואין לה באמת ברירה אלא לסגת, לעזוב את הקשר ולראות אם בן הזוג שלה באמת רוצה אותה לצדו, או שאלו הבטחות ריקות.

 

ישנה אמרה ידועה: "אם אתם אוהבים מישהו, תנו לו ללכת. אם הוא יחזור הוא יהיה שלכם לעולם. אם לא, הוא מעולם לא היה שלכם". זהו משפט שמאוד מתאים לקלף זה, אך הקושי כאן הוא בביצוע: כדי לממש את העיקרון העומד מאחורי משפט זה ולשחרר, נדרשת אמונה - אנחנו חייבים לתת אמון בצעד ובדרך.

 

לוותר

לפעמים הקלף יכול להראות לנו שאנו כל כך עסוקים במאבק, בקשיים ובמטרה, עד שאנו שוכחים להתבונן במתנות ובשפע שהיקום מציע לנו. אותה מיכל, למשל, עשויה להיות כל-כך עסוקה במאבק סביב בחור אותו היא רוצה וכל-כך נעולה על המטרה, עד שהיא מתעלמת מחיזוריהם של בחורים אחרים מתאימים ונכונים לה הרבה יותר.

 

אל לנו להינעל על המטרה. עלינו לנסות להבין מה היקום רוצה להגיד לנו, אילו רמזים אנו מקבלים, אילו מתנות הוא נותן לנו. הגביעים לא פעם מייצגים מבחן של שפע, והם מאתגרים אותנו לאפשר לעצמנו לקבל יותר ולא להגביל את עצמנו.

 

זה הזמן לעבור לשלב הבא, שלב שבו נסיר את מגוון הפרשנויות שהלבשנו על המציאות ונבין אם הציפיות שלנו תואמות אותה. השחרור יקל עלינו אנרגטית, נפשית ופיזית. יפתח דרכים חדשות ויעניק לנו (אזהרת קלישאה בדרך) תקווה לעתיד טוב יותר.

קלף שמונה גביעים (צילום: shutterstock)
קלף שמונה גביעים(צילום: shutterstock)
 

מסר שבועי

זה השבוע להירגע, ולהניח קצת לבעיות. אולי חופשה היא מה שדרוש לכם, בין אם מדובר בחופשה פיזית או בחופשה מנטלית שתיתן לכם הפוגה מסכסוכים, פטפוטים, ויכוחים או כל התמודדות מאתגרת. זה זמן להרפות ולבצע בחינה מחודשת של המטרות שלכם. אולי אתם רודפים אחרי זוגיות ללא הרף כשמה שאתם צריכים למעשה זאת חופשה או לחילופין הזדמנות להתבונן בעולמכם הפנימי ולנקות קצת את "מרתפי הנפש". אפשר לעשות זאת עם קואצ'ר או מטפל.

 

אולי אתם פשוט צריכים קצת להניח לבעיות ולחזור אליהן מאוחר יותר בכוחות מחודשים. אם ישנו קשר שגוזל מכם הרבה אנרגיה אך לא מעניק לכם כוחות, זה הזמן לשקול את הצעדים ולבדוק האם זה הדבר הנכון.

 

בכל מקרה, המסר השבועי הוא לשחרר: אפשר אפילו להתחיל מהבלגן בבית, ולשחרר קצת פריטים מיותרים שצוברים אבק.

 

שיהיה שבוע קליל ונעים.

 

שגיא מנדלבוים - מטפל בהומיאופתיה קלאסית, מחבר הספר "המדריך לקריאה בקלפי טארוט" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מה מספרים הקלפים?
צילום: shutterstock
צילום: ואדים סיגלוב
שגיא מנדלבוים
צילום: ואדים סיגלוב
מומלצים