שתף קטע נבחר

משרד הבריאות: לא לרחוץ בים עקב חשש לזיהום

הגשם הסוחף אתמול הוביל את משרד הבריאות לפרסם אזהרה למתרחצים שלא לרחוץ בחופי הים ברחבי הארץ. הסיבה: חשש לזרימת זיהום לים. כך זה נראה השבוע בתל אביב: זיהום ביוב לים ופגר של חולדה

 

אזהרה מפני רחצה: משרד הבריאות פרסם הבוקר (ג') אזהרה למתרחצים בחופי הים והזהיר אותם מלרחוץ בחופים ברחבי הארץ מחשש לזרימת נגר וניקוז מזוהם לים בשל הגשמים הסוחפים שירדו מתחילת השבוע, ובעיקר אתמול.

 

בסרטונים שצולמו השבוע בתל אביב ניתן לראות זיהום שזורם במהירות לים וגם פגר של חולדה שמת כתוצאה מהזיהום.

פגר של חולדה שנמצא אתמול בחוף הדולפינריום (צילום: מוטי טובי) (צילום: מוטי טובי)
פגר של חולדה שנמצא אתמול בחוף הדולפינריום(צילום: מוטי טובי)

 

מוטי טובי, שצילם את החולדה אתמול בחוף הדולפינריום, סיפר: "הסתובבתי עם הכלבה ב-7 בבוקר וראיתי חולדה אחת גדולה על החוף והרבה מאוד לכלוך. זה הגיע מתוך הים. כנראה הזרימו את הלכלוך מאזור שוק הכרמל והלכלוך נפלט מהים לחוף. כל חורף זה קורה, וכל פעם אומרים שהייתה תקלה חד-פעמית. אני נוסע לגלוש בהרצליה ונתניה ולא נכנס למים בתל אביב. מגעיל לגלוש עם חיות מתות".

 

מעירית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "לא מדובר במי ביוב, אלא במי גשמים אשר זרמו במערכת הניקוז העירונית. בימי גשם חריגים ובפרט באלו הראשונים, נשטפת העיר כולה, לרבות הכבישים, המדרכות, החצרות וגגות הבתים, והמים סוחפים איתם, בין היתר, חלקיקי אבק, פיח וכיוצא באלה הגורמים לכלוך".

 

זרימת ביוב לים בתל אביב, השבוע (יעקב יעקב, "הים חוזר לעם") (יעקב יעקב,
זרימת ביוב לים בתל אביב, השבוע(יעקב יעקב, "הים חוזר לעם")

"העירייה פינתה את החולדה בסרטון המדובר בשעות הבוקר המוקדמות, ככל הנראה סמוך לשעת הצילום. כמו כן, העירייה ביצעה ניקיון של קולטני הניקוז הפזורים ברחבי העיר וזאת בנוסף לפעולות הניקיון האינטנסיביות המבוצעות באופן שוטף ורציף במהלך היום בשטחים הציבורים על ידי אגף התברואה".

 

עונת רחצת החורף מסתיימת ברוב החופים בסוף חודש נובמבר, ובחלקם בסוף דצמבר. חופים בודדים בלבד לאורך הים התיכון פתוחים לרחצה במשך כל החורף. מדובר בחופים הבאים: חופי אכדיה דרום והשרון בהרצליה, חופי הקשתות וי"א באשדוד, חוף יונה בראשון לציון וחוף סירונית א' בנתניה.

 

מעמותת צלול נמסר: "לא ייתכן שמקרי זיהום הים החוזרים מדי חורף ימשיכו להתקבל כגזירת גורל.

ריבוי מקרי זיהום הים מביוב ומי נגר שמוזרמים לים הובילו בשנה האחרונה ל-77 ימים במצטבר של חופים סגורים, כפול מהיקף הסגירות ב-2016.

 

"במקרה הזה, מי הנגר זיהמו את הים. מעבר לזיהום של שאריות שמן ודלק מהכביש, עם מי הניקוז מגיעים לים גם מים שמכילים ריכוזים גבוהים של חיידקים מעוררי מחלות. צלול דורשת מעיריית תל אביב לעשות את כל המאמצים למנוע הישנות התופעה החוזרת בכל אירוע גשם משמעותי".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעקב יעקב, "הים חוזר לעם"
ים מזוהם
יעקב יעקב, "הים חוזר לעם"
מומלצים