שתף קטע נבחר

משבר הגיור של איוונקה טראמפ: הרבנות עדיין לא מכירה ברבנים מחו"ל

לאחר חשיפת ynet על אי ההכרה בגיורי הרב של טראמפ ותחת איום בעתירה לבג"ץ, הקימה הרבנות הראשית ועדה - שקיימה רק דיון אחד בשנה האחרונה. רב אמריקני שגיוריו נפסלו: "פגיעה ביחסי ישראל ויהדות התפוצות". הרבנות: "התקיימו התייעצויות נוספות"

התגיירתם או התחתנתם בנישואים דתיים בחו"ל? לא בטוח שמדינת ישראל תכיר במעמדכם האישי החדש שלכם. יותר משנה חלפה מאז ההבטחה לגבש קריטריונים להכרה ברבנים מהתפוצות, וכעת מתברר כי הוועדה המשותפת לרבנות הראשית ולבתי הדין הרבניים שהוקמה על מנת להסדיר את הנושא קיימה בכל התקופה דיון אחד בלבד – וכמובן לא השלימה את משימתה.

 

אשתקד נחשף ב-ynet סירוב בתי הדין להכיר ברב יחזקאל לוקשטיין, ממנהיגי האורתודוכסיה המודרנית בארה"ב, שגייר את איוונקה טראמפ. על רקע זה, ותחת איום ארגון "עתים" לעתור לבג"ץ בעניין, התחייבה הרבנות בדצמבר 2016 לקבוע לראשונה אמות מידה בעניין. הרבנים הראשיים דוד לאו ויצחק יוסף הודיעו על הקמת וועדה מיוחדת לבחינת הנושא ואף הצהירו כי היא תתכנס לישיבה ראשונה בתוך ימים ספורים.

איוונקה טראמפ בכותל (צילום: AP) (צילום: AP)
איוונקה טראמפ בכותל(צילום: AP)
 

אלא שמאז חלפה יותר משנה, ומעדכון רשמי מטעם הרבנות עולה, כאמור, כי הוועדה קיימה רק דיון אחד - בפברואר 2017. בנוסף, היא מסרבת לפרסם את פרוטוקול אותה הישיבה. במכון עתים, המוביל בשנים האחרונות מאבק ציבורי ומשפטי בעניין, טוענים כי הסחבת מצד הרבנות בגיבוש הקריטריונים נועדה לאפשר לה לנהל "רשימה שחורה" לא רשמית של רבנים בכירים בעלי השקפת עולם ליברלית ולא להכיר בהם.

 

אחד הרבנים שלא הוכרו עד עתה על ידי הרבנות הראשית הוא אדם שייר מקהילת "שערי שמים" במונטריאול - אחד מבתי הכנסת האורתודוכסיים הגדולים בצפון אמריקה. הרב שייר הביע אכזבה עמוקה מהתנהלות הרבנות, האשים אותה ב"חוסר מעש" וב"יצירת תהום" בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות והזהיר - בלשון המעטה - כי דרך הפעולה שלה "איננה תורמת" לעתיד היחסים בין הצדדים.

 

"קראנו לרבנות לפעול בשקיפות מוחלטת ובשיפור התקשורת והיחסים עם יהדות התפוצות", הוסיף הרב שייר, וטען כי התנהלותה מביאה אותו למסקנה ש"אין לה מספיק כוח להתמודד עם בעיה רצינית זו או שהם פשוט לא מוצאים חשיבות ועניין לטפל בבעיות חשובות הקשורות ליהדות התפוצות".

 

יו״ר ארגון עתים, הרב ד"ר שאול פרבר, אמר: "הזלזול וההתנשאות של הרבנות כלפי רבנים וקהילות יהודיות בחו״ל נמשכים זה מספר שנים ומעמיקים את השסע העמוק גם כך בין יהדות ישראל ליהדות העולם. זוהי התנהלות שעומדת בניגוד לעקרונות התורה, שמחייבת אותנו להיזהר זהירות משנה מפגיעה בגרים".

 

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "לאחר מספר ישיבות, דיונים והתייעצויות ודיון במועצת הרבנות הראשית, בשיתוף עם חברי בית הדין הגדול, לקביעת הכרה בבתי דין בחוץ לארץ, מינתה מועצת הרבנות לישראל צוות משותף של מועצת הרבנות הראשית וחברי בית הדין הגדול להגשת המלצות למועצת הרבנות הראשית לקביעת תבחינים להכרה בבתי דין בחוץ לארץ.

 

"הצוות קיים ישיבה ומעבר לכך התקיימו התייעצויות פנימיות לקביעת התבחינים ובמסגרתם אף פנה לבתי דין בחוץ לארץ לקבל את חוות דעתם. הצוות הגיש את המלצותיו למועצת הרבנות הראשית לישראל אשר קיימה מספר דיונים בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
איוונקה טראמפ בכותל המערבי
צילום: רויטרס
מומלצים