שתף קטע נבחר

בוטלה הרשעת צעיר שסיפק קנאביס לחבריו

בן 23 הודה במכירת סם לארבעה ממכריו ובאחזקה של כמות גדולה בביתו. אבל בית המשפט התחשב בהליך השיקום שלו ובכך שמדובר בסם "קל"

בצעד חריג ביטל לאחרונה בית משפט השלום בתל אביב את הרשעתו של בן 23 שהודה במכירה של קנאביס לחבריו ובאחזקת כמות גדולה שלא לשימוש עצמי. השופט עידו דרויאן-גמליאל התחשב בעובדה שמדובר בסם "קל", ובכך שהמכירה נעשתה לידידיו, ולא מתוך שאיפה להפוך לחוליה מרכזית בהפצת הסם.

 

על פי כתב האישום, בארבעה מקרים שונים בדצמבר 2015 סיפק הצעיר קנאביס למכריו ללימודים תמורת תשלום שנע בין 100 ל-1,000 שקל. בנוסף, באותו חודש נמצאו ברכבו 2.63 גרמים מהסם ובביתו נמצאו 38.10 גרם נוספים - כמות שאינה לצריכה עצמית. ביולי 2017 הגיעו הצדדים להסדר טיעון שבמסגרתו הודה הנאשם בהחזקת קנאביס ובאספקת הסם למכריו.

 

במסגרת הטיעונים לעונש דרשה התביעה להטיל עליו שנה וחצי עבודות שירות, מאסר על תנאי, קנס, פסילת רישיון וצו מבחן. מנגד, ההגנה עתרה לביטול ההרשעה בהסתמך על תסקיר שירות המבחן וראיות נוספות.

 

בפסק הדין ציין השופט דרויאן-גמליאל ציין שהנאשם סיים את לימודיו בתיכון עם תעודת בגרות ושירת בצה"ל שירות משמעותי ומוערך, חרף הפרעת קשב והיפראקטיביות שאיתן הוא מתמודד. כיום, הוסיף, הוא רווק המתגורר עם הוריו ואינו עובד. משפחתו של הצעיר תומכת בו אף שהיא מודעת לחומרת מעשיו, ובהקשר זה ציין השופט שהתרשם מעדות האב ומיכולתה של המשפחה לתרום לשיקומו.

 

עוד צוין שלנאשם אין עבר פלילי והוא החל להשתמש בקנאביס מגיל 17 לצורך אלחוש עצמי, כדרך הרסנית ולא מותאמת להתמודד עם דיכאון ובדידות. השימוש הוביל אותו להתמכרות ולחובות כספיים והוא בחר לממן את צרכיו באספקת הסם למכריו.

 

בהחלטתו כתב השופט דרויאן-גמליאל כי "הנאשם הביע הבנה מלאה לחומרת מעשיו וגילה חרטה כנה ובושה". הוא הוסיף כי מתסקיר שירות המבחן עולה שהנאשם עבר טיפול בהתמכרויות שבעקבותיו חדל להשתמש בסמים, ושהסיכוי לביצוע חוזר של העבירות הצטמצם. כמו כן, הצעיר עבר בהצלחה בחינה לקראת קבלת רישיון לתיווך במקרקעין, תחום שבו היעדר עבר פלילי מהווה תנאי לקבלת הרישיון.

 

בד בבד הזכיר השופט את ההלכה שלפיה ביטול הרשעה או הימנעות מהרשעה הם חריגים לכלל הקובע שמי שביצע עבירה – יורשע. עם זאת הוא ציין שהתנאים לתחולת החריגים - פגיעה חמורה בשיקום הנאשם ועבירה שטיבה מאפשר לוותר על ההרשעה - מתקיימים במקרה זה.

 

הוא הדגיש שפעילותו של הנאשם התרחשה על פני שלושה ימים בלבד, והסם שסופק היה "קל" ובכמות קטנה. בנסיבות אלה, התנהגות הנאשם "רחוקה מהתנהגותו של סוחר סמים" ומצביעה על כך שאין בכוונתו להפוך לחוליה משמעותית בהפצת הסם.

 

זאת ועוד, מדובר באדם צעיר מאוד הנחוש לחלץ את עצמו מהתלות בסם ולבנות לעצמו חיים נורמטיביים ויצרניים. תהליך השיקום המוצלח ייפגע מאוד אם הנאשם לא יוכל לעסוק במקצוע שרכש עקב הרשעה, סיכם השופט. לפיכך בוטלה הרשעתו של הצעיר והוטלו עליו 350 שעות לתועלת הציבור וצו מבחן לשנה.

 

  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המדינה: עו"ד הרצוג וקיפניס-פרדמן
  • ב"כ הנאשם: עו"ד גולברי
  • עו"ד ראובן מלאך עוסק בפלילים
  • הכותב לא ייצג בתיק

פורסם לראשונה 06/01/2018 07:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
נתי משה
עו"ד ראובן מלאך
נתי משה
מומלצים