שתף קטע נבחר

16 חיילים התאבדו ב-2017. צה"ל: "הנגשנו יותר קב"נים"

על פי נתוני אכ"א, מדובר בעלייה מזערית בהשוואה לשנים קודמות - 15 בכל אחת מ-3 השנים האחרונות. בין המתאבדים שני קצינים, חייל מילואים ורק חיילת אחת. בסך הכול נוספו השנה למצבת חללי צה"ל 55 חיילים

 

צה"ל: "הרוב לא מתאבדים במהלך ההכשרה" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
צה"ל: "הרוב לא מתאבדים במהלך ההכשרה"(צילום: ירון ברנר)

16 חיילי צה"ל שמו קץ לחייהם ב-2017 – כך עולה מנתונים שמפרסם היום (ג') אגף כוח אדם (אכ"א) בצבא. מדובר במספר כמעט זהה לזה של השנים האחרונות: 15 חיילים התאבדו בכל אחת משלוש השנים הקודמות. כמו כן, בדומה לשנים עברו, ב-2017 מדובר בעיקר בחיילים (15) לעומת חיילת אחת שהתאבדה.

 

13 מהחיילים שהתאבדו בשנה החולפת היו בשירות חובה, שני קצינים בקבע וחייל מילואים אחד. על פי צה"ל, מדובר בנתון נמוך בהשוואה לשיעור ההתאבדויות באוכלוסייה הכללית, ובהשוואה למספרים בצה"ל בשנות ה-90, אז עמד מספר החיילים שהתאבדו על 40-35 בממוצע בשנה.

 

על רקע הנתונים טענה קצינה בכירה באכ"א שבצה"ל נרשם הנתון הנמוך ביותר בהשוואה לצבאות זרים שמדווחים על מספר המתאבדים, וזאת למרות הגידול בכמות החיילים בצבא הסדיר.

 

בדומה לשנים קודמות, רוב המתאבדים שמו קץ לחייהם באמצעות נשק צבאי, ולכן הוחלט בצה"ל בשנים האחרונות, כחלק מתוכנית להתמודדות עם מקרי האובדנות, לצמצם למינימום ההכרחי את נגישות הרובים לחיילים. בימים אלה הופץ בקרב המפקדים מנשר עם מידע בנושא התאבדויות חיילים, הכולל את הדרכים להתמודד עם התופעה, לזהות סימנים מקדימים וללמוד מלקחי מקרי עבר.

 

"הצבא הפך למקום הבטוח ביותר לנוער מבחינה סטטיסטית בנושא זה", הוסיפה הבכירה. "אנחנו מצמידים חיילים לחבריהם שבמצוקה כדי ללוות ולסייע, והנגשנו יותר קב"נים. יש קב"ן בכל חטיבה. זאת בנוסף לוועדת חקירה שמוקמת על כל מקרה של התאבדות לצד חקירת מצ"ח. אם בעבר היו יותר מאפיינים למתאבדים בשנה, למשל עולים, בשנים האחרונות אין מאפיינים מיוחדים. רובם ככולם של המתאבדים לא שמים קץ לחייהם בהכשרה אבל רובם כן עושים זאת בשנה הראשונה של השירות".

 

על פי הנתונים, במהלך 2017 נוספו בסך הכול 55 חיילים למצבת חללי צה"ל. בנוסף ל-16 שהתאבדו, שבעה נהרגו בפעילות מבצעית או בפיגועים, תשעה מתו בנסיבות רפואיות, שניים נהרגו בתאונות מבצעיות, שמונה בתאונות דרכים במהלך חופשה, ארבעה בתאונות דרכים במסגרת צבאית ותשעה בתקריות בטיחות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים