שתף קטע נבחר

הודו ביטלה עסקת ענק לרכישת טילים מישראל

שבועיים אחרי שתמכה באו"ם בביטול הכרזת ירושלים של טראמפ, הודו מנחיתה על ישראל מכה נוספת. ערב ביקור נתניהו במדינה, בוטלה עסקת טילים עם "רפאל" בשווי של 850 מיליון דולר

 

 

 

משרד ההגנה של הודו הודיע בסוף השבוע רשמית לחברת רפאל על ביטול עסקת טילי ה"ספייק" נגד טנקים בהיקף 850 מיליון דולר. ההודעה על ביטול העסקה מעיבה על ביקורו בהודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שצפוי להתקיים בעוד 11 ימים, ב-14 בינואר. 

 

אף שראש הממשלה מרבה להתפאר ביחסיו הקרובים עם ראש הממשלה ההודי, נרנדרה מודי, ונוהג לכנות אותו "ידידי", זו המכה השנייה שישראל סופגת מהודו בשבועיים האחרונים. נוסף על ביטול העסקה, הודו הייתה אחת מ־128 המדינות שהצביעו באו"ם נגד הכרזת טראמפ שהכירה בירושלים כבירת ישראל. ההצבעה הזאת הגיעה דווקא אחרי תקופה של שינוי בדפוסי ההצבעה האוטומטיים של ניו דלהי נגד ישראל, כשלראשונה היא החלה גם לתמוך בה.

נתניהו ומודי בביקורם המתוקשר ליד מפעל להתפלת מי ים בחדרה (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
נתניהו ומודי בביקורם המתוקשר ליד מפעל להתפלת מי ים בחדרה(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
  

טיל "ספייק" מהדגם שהודו הייתה אמורה לרכוש  ()
טיל "ספייק" מהדגם שהודו הייתה אמורה לרכוש

כבר בנובמבר פירסמו כלי תקשורת בהודו ידיעות על כוונת משרד ההגנה ההודי לבטל את עסקת הטילים. במסגרת העסקה היו ההודים אמורים לרכוש כ-8,000 טילים נגד טנקים מסוג ספייק ו-300 משגרים. כחלק מהתנאים שהציבו ההודים, רפאל אף הקימה תשתית לייצור הטילים עם חברה הודית מקומית. 

 

החברה הישראלית זכתה במכרז ב-2015, לאחר שהטיל שלה גבר על טילים מארה"ב ומאירופה בניסויים שערך הצבא ההודי. אולם באחרונה הודיעה רשות פיתוח אמצעי הלחימה בהודו כי תוכל לפתח בעצמה טיל דומה, שייכנס לשירות בשנים הקרובות, מה שהביא לביטול העסקה. מדובר בסטירת לחי אדירה לתעשיות הישראליות, שכבר החלו בתהליך העברת ידע להודו. 

 

מחברת רפאל נמסר כי "הביטול נעשה טרם חתימת החוזה ולמרות שהחברה עמדה בכל הדרישות. רפאל מצרה על קבלת ההחלטה, אולם מחויבת להמשיך לפעול ביעד חשוב זה כפי שנעשה בהצלחה רבה כבר למעלה משני עשורים, עם מגוון מערכות חדשניות ומתקדמות ותוך מחויבות למשרד ההגנה ההודי. החברה תמשיך לפעול בשיתוף פעולה גם במסגרת משלחת ראש הממשלה שתצא להודו במהלך החודש”. 

 

התמיכה של הודו בעמדה הפלסטינית בעצרת האו"ם איכזבה עמוקות את ישראל. רק כמה ימים קודם לכן אישרה ועדת המכרזים של משרד החוץ את רכישתה של מערכת ניידת להתפלת מי ים - שתוענק כתרומה להודו לרגל ביקור נתניהו שם. זאת אותה מערכת שממנה שתו נתניהו ומודי בביקורם המתוקשר על חוף אולגה, שבו הרטיבו את רגליהם על החוף ביולי 2017. התמונה הזאת נחשבת לאחד מההישגים המדיניים החשובים של נתניהו, שלכאורה הצליח להפוך את אחד מהמנהיגים החשובים בעולם לידידו האישי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
פגישת נתניהו וראש ממשלת הודו בישראל. ארכיון
צילום: שאול גולן
מומלצים