שתף קטע נבחר

נתניהו הציג את מתווה הנכים: "הקצבאות יגדלו ב-2 מיליארד שקל השנה"

ראש הממשלה בישר במסיבת עיתונאים על הקדמת הפעימה השנייה בהעלאת קצבאות הנכים לשנה הקרובה: "מהלך היסטורי". זמן קצר לפני כן: הפגנת נכים וחסימת כביש בכרמל

 

 

מתווה הנכים יוצא לדרך. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הרווחה חיים כץ ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד הודיעו הבוקר (יום ד') על החלת התוכנית שתגדיל את קצבאות הנכים ועל הקדמת הפעימה השנייה שלה כבר לשנה הנוכחית. "זהו מהלך היסטורי", אמר נתניהו והוסיף: "המשמעות היא שבשנה הקרובה קצבאות הנכות יגדלו ב-2 מיליארד שקל".

 

ראש הממשלה נתניהו, שר הרווחה כץ ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ראש הממשלה נתניהו, שר הרווחה כץ ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד(צילום: אוהד צויגנברג)

הפעימה הראשונה, שעלותה 1.4 מיליארד שקל, תיכנס לתוקף רטרואקטיבית מה-1 בינואר ואילו הפעימה השנייה של המתווה, שעלותה 600 מיליון שקל ותוכננה תחילה לינואר 2019, תיכנס לתוקף בחודש יולי הקרוב. שתי הפעימות הנוספות במתווה ישלימו את העלאת הקצבאות לסכום של 4.2 מיליארד שקל עד לשנת 2021. המתווה יובא לאישור הממשלה בליל ב-11 בינואר ולמחרת יונח בכנסת.

 

המתווה כולל את המרכיבים הבאים: פעימה ראשונה (רטרואקטיבית ל-1 בינואר) - תוספת של 340 שקל לקצבת הנכות הכללית ו-540 שקל למקבלי קצבת שירותים מיוחדים (שר"מ). פעימה שנייה (1 ביולי) - תוספת של 161 שקלים נוספים לקצבת הנכות הכללית ולמקבלי קצבת שירותים מיוחדים (שר"מ). הקשישים הנכים יקבלו מחצית מהסכום בהתאמה מאחר שהם זכאים גם לקצבת זקנה.

 

במקביל, 50 מיליון שקלים ינתנו לקצבאות הילדים הנכים ו-50 מיליון שקלים נוספים יועברו לעיוורים, כשהחלוקה לאוכלוסייה זו תתבצע בשיתוף הארגון היציג של העיוורים.

 

הפגנת הנכים, היום בכביש 4 (צילום: "הנכים הופכים לפנתרים") (צילום:
הפגנת הנכים, היום בכביש 4(צילום: "הנכים הופכים לפנתרים")

"אנחנו מדברים הרבה על מדיניות חברתית - ואין לה משמעות בלי מדיניות כלכלית. אנחנו מפנים חלק מההכנסות למיסים לאוכלוסיות אחרות", הוסיף נתניהו.

 

השר כץ אמר כי "הבאנו מתווה משופר שכולל את הקשישים והעיוורים. זהו צעד ראשון בדרך לשיפור מצבם של הנכים. בסוף הדרך היעד צריך להיות שכר מינימום. ביחד עם העיוורים נחלק את התוספת ההיסטורית של 50 מיליון שקלים ששמה סוף לקיפוח של אוכלוסייה זו".

 

זמן קצר לפני פתיחת מסיבת העיתונאים חסמו מפגינים מארגון "הנכים הופכים לפנתרים", שמתנגדים למתווה ולהסכמות שהושגו עם הממשלה, את כביש 4 לצפון בצומת עין איילה והבעירו צמיגים.

 

 (צילום: "הנכים הופכים לפנתרים") (צילום:
(צילום: "הנכים הופכים לפנתרים")

 

כבר חודשים שפעילי מאבק הנכים וראשי המערכת הפוליטית כיוונו ל-1 בינואר 2018 כתאריך שבו תתבצע הפעימה הראשונה והמיוחלת של העלאת קצבאות הנכות, שעליה סוכם בסוף חודש ספטמבר. עם זאת, החוק המאפשר את הגדלת הקצבאות טרם חוקק לאחר שהוחלט לקדם את "חוק ההמלצות".

 

ארגוני הנכים שתמכו במתווה שסוכם עם הממשלה בתיווך ההסתדרות בחודש ספטמבר - הציבו אולטימטום ואיימו כי ישובו להיאבק ולחסום כבישים אם ההתחייבות לא תכובד.

 

יו"ר "מטה מאבק הנכים", נעמי מורביה, הביעה שביעות רצון מהמתווה: "אנו מברכים את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר העבודה והרווחה חיים כץ ושר האוצר מר משה כחלון על כי שמו קץ לחודשי אי הוודאות הארוכים מאז ההסכם ההיסטורי עם ארגוני הנכים. אני בטוחה כי לא קלה ופשוטה הייתה הדרך לעמוד בציפיות הגבוהות והמוצדקות שלנו, ואכן נדרשה רמה גבוהה של אחריות כדי להגיע לפשרה אשר תאפשר הן את העלאת הקצבאות והן את צרכי התקציב של המדינה. רק בעזרת חברותיי וחבריי הלוחמים, אשר במאבק הרואי תוך הקרבת שאריות בריאותם על האספלט, הגענו להישג הזה. סוף סוף תהייה אוניברסליות ראויה בקצבאות".

 

נעמי מורביה (מימין): "קץ לחודשים ארוכים של אי ודאות" ()
נעמי מורביה (מימין): "קץ לחודשים ארוכים של אי ודאות"

לעומתה, אלכס פרידמן, יוזם מאבק הנכים ויו"ר ארגון "נכה, לא חצי בן אדם" היה מסויג בהרבה: "אנו מברכים על הקדמת הפעימה השנייה אך יחד עם זאת מביעים הסתייגות היות שהסכום המדובר ב'הודעה החגיגית' מהבוקר נמוך משמעותית ממה שסוכם. אנחנו לא מתרגשים ממתנות יפות ללא תוכן ועומדים על עקרונות ההסכם שהם - תוספת של 4.2 מיליארד שקלים המיועדים עבור ציבור הנכים, עיגון כל הפעימות בחקיקה, הצמדת הקצבה לשכר הממוצע במשק ועידוד אנשים עם מוגבלויות להשתלב בתעסוקה על ידי דיסריגארד (הסכום שממנו מקוזזת הקצבה לנכים עובדים) לגובה של 5,300 שקלים".

 

ד"ר עמיחי תמיר, מראשי ארגוני הנכים אמר כי "קואליציית ארגוני הנכים כמו תמיד תומכת בהשוואה מלאה של קצבת הנכות לשכר המינימום. כפועל יוצא מחאת הנכים תימשך. בבית ההסתדרות לא היה הסכם חתום בין ארגוני הנכים והממשלה. מתווה ארלוזורוב שעליו מבוססת הצעת החוק הממשלתית ישאיר את הנכים מתחת לקו העוני העומד כיום על 3,200 שקלים ומכאן ההתנגדות הגורפת".

 

יו"ר סיעת מרצ ומגיש הצעת החוק להעלאת קצבת הנכות לשכר המינימום, חבר הכנסת אילן גילאון, גם הוא הביע אכזבה מההצהרה: "שבענו כבר מהודעות, ממתווים וממסיבות עיתונאים, הכל נטו דיבורים. לאחר שלא עמדו בהתחייבויותם להשלים את החקיקה ב-1 לינואר, הממשלה והאוצר ממשיכים להפר ולמסמס את הסכם הפשרה שעליו חתמנו בערב יום כיפור בהסתדרות".

 

גילאון הוסיף: "העלאת קצבת הנכות היא תיקון עוול מתמשך כלפי רבע מיליון אזרחים ישראלים עם מוגבלות. ההעלאה הייתה צריכה להתבצע מזמן. אל תבואו אלינו בחמלה ואל תעשו לנו טובות, פשוט קיימו את ההסכם שעליו חתמתם במלואו. עד שלא יחוקק ההסכם המלא על כל סעיפיו - אני רואה את ההסכם כמופר ואקדם בשבוע הקרוב את המשך החקיקה על אפה וחמתה של הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו, הבוקר במסיבת העיתונאים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים