שתף קטע נבחר

שב"כ חשף: איראן גייסה סוכן פלסטיני שהקים חוליית טרור

המודיעין האיראני גייס את מוחמד מחארמה, סטודנט להנדסת מחשבים מחברון, והטיל עליו משימות, בהן גיוס מחבל מתאבד, גיבוש חוליה לפיגועי ירי והקמת בסיס איסוף מודיעין. כתב אישום הוגש נגד מחארמה, שגויס בעת ביקור בדרום אפריקה. שב"כ: "הוכחה למעורבות האיראנית בהנעת טרור נגד ישראל"

 

מימין לשמאל: בכר מחארמה שפעל בשירות איראן ומוחמד מחארמה שגויס כסוכן (צילום: תקשורת שב"כ) (צילום: תקשורת שב
מימין לשמאל: בכר מחארמה שפעל בשירות איראן ומוחמד מחארמה שגויס כסוכן(צילום: תקשורת שב"כ)

 

המודיעין האיראני גייס סטודנט פלסטיני להנדסת מחשבים מחברון והפעיל אותו במאמץ להוציא לפועל פיגועים ומשימות טרור וריגול נוספות. כך עולה מהודעת שב"כ הבוקר (יום ד'), שחשפה לראשונה את הפרשה. כתב אישום הוגש לאחרונה נגד מוחמד מחארמה, שגויס בידי האיראנים לפני שלוש שנים.

 

בשב"כ אומרים כי "הפעילות שנחשפה ממחישה את המעורבות האיראנית בהנעת טרור נגד ישראל וחושפת את הזרועות הנשלחות על ידי איראן למדינות שונות בעולם, לצורך קידום פעילות עוינת נגד ישראל". ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לכך ואמר כי "איראן פועלת באופן חבלני נגד מדינת ישראל לא רק בסיוע לחמאס ולחיזבאללה".

 

לפי שב"כ, מוחמד מחארמה גויס לפעילות במסגרת המודיעין האיראני על ידי קרוב משפחתו בכר מחארמה, במוצאו מאזור חברון, שמתגורר בשנים האחרונות בדרום אפריקה. התברר כי המודיעין האיראני השתמש בדרום אפריקה כזירה מרכזית לאיתור, גיוס והפעלה של סוכנים מול ישראל ויו"ש.

 

נשיא איראן רוחאני. השב"כ: "הפעילות חושפת את הזרועות הנשלחות ע"י איראן" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נשיא איראן רוחאני. השב"כ: "הפעילות חושפת את הזרועות הנשלחות ע"י איראן"(צילום: EPA)

בכר מחארמה פעל מטעם גורמים במודיעין האיראני והשקיע מאמצים רבים בגיוס פעילים משטחי איו"ש וישראל לשם משימות ריגול וטרור עבור האיראנים. בכר מחארמה ניצל את נסיעתו של מוחמד מחארמה לדרום אפריקה לפני שלוש שנים וגייס אותו לפעילות מטעם האיראנים. בכר אף הפגיש את מוחמד כמה פעמים עם גורמים איראנים, וחלקם הגיעו מטהרן על מנת לפגוש בו.

 

על מוחמד מחארמה הוטלו מגוון משימות לצורך קידום טרור נגד יעדים ישראליים:

גיוס מחבל מתאבד ובהמשך גיוס חוליה לטובת פיגועי ירי.

הצעה לעבור קורס הדרכה בחומרי נפץ ואמצעי לחימה.

פתיחת חנות מחשבים באזור חברון, צילום החנות והעברת התמונות לבכר מחארמה ולאיראנים. ייתכן שבזאת התכוונו האיראנים להקים בסיס איסוף מודיעין בחברון. 

גיוס אזרח ערבי-ישראלי שיוכל לצלם בתוך שטח ישראל.

העברת כרטיסי סים וכסף ישראליים לאיראניים (ההערכה היא כי אמצעים אלה נדרשים לשם פעילות מבצעית בישראל).  

 

בהמשך למשימות שקיבל גייס מוחמד מחארמה שני פעילים לטובת הקמת חוליית טרור: נור מחארמה ודיאא' סראחנה, שניהם בני 22 מחברון.

 

מחקירת השניים בשב"כ עלה כי הם הסכימו, יחד עם מוחמד מחארמה, לפעול בחוליית טרור בהכוונה איראנית. בתיווכו של בכר קיבל מוחמד 8,000 דולר תמורת פעילותו עבור האיראנים.

 

בנוסף לכל המידע שעלה בחקירה התברר כי מחארמה התבקש לגייס תושבי ישראל, כולל עיתונאים, בשל נגישותם של אלה למקומות שונים בישראל, ובייחוד מקומות רשמיים.

 

בימים האחרונים הוגש לבית המשפט הצבאי ביהודה כתב אישום נגד מוחמד מחארמה, המייחס לו מגע עם ארגון עוין מחוץ לאזור, קבלת כספי אויב וניסיון לחברות בהתאחדות בלתי מותרת. כמו כן הוגשו כתב אישום נגד נור מחארמה, המייחס לו קשירת קשר לחברות בהתאחדות בלתי מותרת, וכתב אישום נגד דיאא' סראחנה, המייחס לו ניסיון לחברות בהתאחדות בלתי מותרת.

 

בהכנת הכתבה השתתפה יעל פרידסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קשורת שבכ"כ
מוחמד מחארמה שגויס
צילום: קשורת שבכ"כ
מומלצים