שתף קטע נבחר

לוחמה דיגיטלית: תיעוד נדיר מהיחידה "הסגולה" באמ"ן

סטארט-אפ במחשכים: יחידה 3060, שתפקידה הוא להנגיש את המודיעין המסווג ביותר למפקדי הכוחות בשטחי אויב, נחשפת לראשונה. בין היתר מפעילה היחידה אפליקציה לבחירת נתיב התקדמות בטוח ומערכת שמפיקה סרטוני וידאו ממל"ט. "מזהים בעיה עוד לפני הרגשתה בשטח"

 

 

אפליקציה שממליצה למ"פ נתיב תמרון בטוח בדרך ליעד של חמאס ותוכנה ששולפת למג"ד עשרות סרטוני וידאו מהכפר שיכבוש בדרום לבנון - אלה הם רק חלק קטן מפיתוחי הסטארט-אפ של "הסגולה" - יחידת הפיתוח של אגף המודיעין, המכונה גם 3060, שנחשפה היום (ד') לראשונה.

 

כ-400 חיילים משרתים ביחידה המסווגת שצבעה מסמל את המפגש בין הקו הכחול ("כוחותינו") לקו האדום ("אויב"). מרבית החיילים ביחידה שהוקמה לפני שלוש שנים הם תוכניתנים, בודקי תוכנה ועתודאים בוגרי הנדסת חשמל ומדעי המחשב.

מערכת "דרך המלך": מאתרת את דרך ההתקדמות הטובה ביותר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מערכת "דרך המלך": מאתרת את דרך ההתקדמות הטובה ביותר(צילום: דובר צה"ל)

"מוצרי" היחידה מהווים מקפצת מדרגה בהנגשת המודיעין המסווג ביותר למפקדי הכוחות, בביטחון השוטף בגבולות ובתמרון היבשתי, תוך התבססות על היתוך המידע, עיבוד התמונה, שימוש בבינה מלאכותית, פריסת המידע בצורה קלה ומהירה וזאת מכלל המקורות: הוויזינט (חזותי, כגון צילומים ממזל"טים או מלוויינים), היומינט (סוכנים אנושיים), הסיגינט (האזנות לאויב) והאוסינט (מידע ממקורות גלויים כגון רשתות חברתיות או כלי תקשורת).

 

כך למשל, מערכת "בשידור חוקר" שפותחה ביחידה מאפשרת למפקד הכוח שצריך לפעול בשכונה מסוימת בעזה, בדרום לבנון או בסוריה, להקיש בתצלום האווירי של תא השטח שבו יפעל על רחוב או מבנה מסוים, ולקבל מיד את כל סרטוני הווידאו הרלוונטיים והאקטואליים שהצטברו עליו. הסרטונים יכולים להיות ממל"ט איסוף של חיל האוויר שסייע במרדף אחר מחבל שבוע קודם לכן באותו המקום, או ברשתות חברתיות.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מערכת נוספת שחשפו היום קציני היחידה היא אפליקציית "דרך המלך", שמסייעת לאתר את דרך ההתקדמות הטובה ביותר בתמרון קרקעי בשטח אויב. התוכנה מחשבת ומציגה מרחקים בנתיבים האפשריים, זמני הגעה אל יעד אויב, טווחי צעידת הכוחות או נסיעתם ברכבים משוריינים לפי מקטעים, שיפועי הצד לנגמ"שים, מכשולים אפשריים בדרך, התחשבות במזגי האוויר והשפעתם על הקרקע וכן ניתוח ואיתור שטחים נחותים שבהם הכוח עלול להיות חשוף לתצפית או לאש של האויב הנמצא בנקודות שולטות סמוכות.

 

הפעולה נעשית תוך זיהוי כל האלמנטים והאילוצים הטופוגרפיים הנתונים או המשתנים. המשמעות: התוכנה מתעדכנת אונליין ואם דקות או שעות לפני התמרון של אותו כוח מטוסי חיל האוויר או תותחים ריככו בתקיפות את שטח התמרון - המערכת תיקח בחשבון כל רחוב ש"שוטח" או ציר נסיעה שנפגע. גלגול קודם ופחות מתקדם של תוכנה זו כבר הוכיח עצמו במבצע צוק איתן כשבתמרון של חטיבת הנח"ל וחטיבת השריון 401 בשכונת אל-עטטרה בצפון הרצועה, הכוחות בחרו נתיב התקדמות שמנע כניסה לשטח השמדה וסייע בהתמודדות עם מבנים ממולכדים של חמאס.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

התוכנות והאפליקציות שמפותחות ביחידה הסגולה מיועדות יותר לדרג המח"ט ומפקד האוגדה, כאשר הקמ"ן של יחידות אלו הוא הגורם המתווך והמנתח את הנתונים ממערכות אלה עבור המפקד. בניגוד לאפליקציות דומות הקיימות כבר בזרוע היבשה, דוגמת "משואה", המוצרים המפותחים ביחידה "הסגולה" כוללות עומק מודיעיני כמעט בלתי מוגבל ברמות סיווג הגבוהות ביותר, ואלגוריתמיקה חכמה שמסייעת לבנות בזמן אמת את תוכנית ההתקפה או להבין טוב ומהר יותר את דרכי הפעולה של האויב.

 

בדומה לאפליקציות אזרחיות, גם תוכנות אלה זוכות לעשרות עדכוני גרסה, לעיתים תוך כדי תנועה או פעילות מבצעית, והגורמים שתומכים ומתחזקים אותן עבור המפקדים בשטח הם ראשי הצוותים עצמם שפיתחו כל אחת מהאפליקציות.

 

"תרבות של סטארט-אפ אזרחי" 

"בתרגיל הגיס הצפוני הגדול שהיה השנה, אחד מראש המדורים נכנס אליי ואמר לי שבעוד שעתיים המשתמש המבצעי בקצה יתקשר לדווח על תקלה, כי הוא יידע לעקוב, לזהות ולטפל בבעיה עוד לפני שהורגשה בשטח", אמר היום קצין בכיר ביחידה "הסגולה". "אנחנו עובדים לפי מוצרים ולא לפי פרויקטים, בטווחי זמן של שלושה חודשים, בתרבות של סטארט-אפ אזרחי".

 

ביחידה משרתים כעשרה חיילים המצויים על הרצף האוטיסטי, ברמת תפקוד גבוהה, כחלק מפרויקט צה"לי לקידום וטיוב אוכלוסייה זו ביחידות טכנולוגיות. נישה מתפתחת שנכנסת לפעילות היחידה נוגעת לשימוש היעיל במודיעין באמצעות הסייבר, מאיסוף כל פריטי המידע הרלוונטיים עד ליכולת לחזות אירועים ולהמליץ על דרכי פעולה.

 

"המערכות האלה שמפותחות ביחידה הן אמצעי הלחימה שלנו אבל הם לא יחליפו את הקמ"נים", אמר היום קצין מודיעין מפיקוד הצפון בשיחה עם כתבים. "אלה מוצרים שמאפשרים את הגדלת ספיקת המטרות לתקיפה ומצמצות טעויות, כמו על ידי פריסה של איתורים רגישים כגון מסגדים ובתי ספר. בבט"ש המערכות האלה מנתחות שטח בעצמן באופן שאם אובייקט מתקרב לאיזה גבעה מסוימת בגולן הסורי, אז לפי מידע מהעבר שנאגר על תא שטח זה, המערכת תמליץ אם להפנות מצלמה לאותה גבעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
היחידה המסווגת נחשפת
צילום: דובר צה"ל
מומלצים