שתף קטע נבחר

זהירות, אשליה אופטית: למה לשים לב כשבודקים דירה לדוגמה

בחיים הכל יחסי. כשאתם מגיעים לראות דירה לדוגמה, לעתים אתם נופלים לכל מיני טריקים שנועדו להפוך את הדירה לאטרקטיבית יותר ממה שתהיה בפועל. אתר "המקצוענים" עם כל מה שצריך לשים לב אליו בתוך הדירה – כתבה שנייה בסדרה

כשאתם מגיעים לראות דירה לדוגמה, כדאי להגיע עם סרגל מדידה ועם רשימת שאלות ברורות לקבלן. מדוע? משום שישנם טריקים מבלבלים, שיכולים ליצור אשליה אופטית של דירה מרווחת יותר, עם סידור חדרים נוח יותר מאשר זה שתקבלו בפועל בדירה שתרכשו.

 

הפער במחיר בין המפרט של הדירה לדוגמה למפרט של דירה סטנדרטית יכול להיות הבדל של שמיים וארץ. למה לשים לב? לריהוט מינימליסטי במידות שהוקטנו במיוחד, למיקום חדר הממ"ד (שיכול למנוע מכם שינויים בסידור החדרים הפנימי בדירה בעתיד), לגובה תקרה שאינו זהה לגובה הסופי שתקבלו ולמידות מיוחדות שיחייבו אתכם לרהט את הבית בנגרות אישית, שהיא יקרה יותר משמעותית מאשר ריהוט מוכן הזמין ברשתות השונות.

 

בכתבה הקודמת, התייחסנו למפרט באופן כללי, ולבדיקות שכדאי לעשות מחוץ לדירה ובשטחי הרכוש המשותף. בכתבה זו, נתמקד בפנים בהדירה.

 

עוד כתבות בנושא:

סוגי עץ לרהיטים: מה ההבדלים ביניהם?

צביעת דירה: איך מחשבים עלויות צבע

שיפוץ בגבס בבית: אסתטיקה ואקוסטיקה

 

    (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

להיות מודעים לטריקים שנועדו ליצור אשליה אופטית של דירה גדולה יותר

בחיים הכל יחסי, וכך גם בדירה לדוגמה. כדי ליצור אשליה אופטית של דירה גדולה ומרווחת יותר, משתמשים בפלטת גוונים בהירה, ריהוט מינימליסטי מדי, מציגים את הנוף היפה ביותר הנשקף מאותו הבניין, ונעזרים במשחקי תאורה וסידור האריחים בצורה שתגדיל את החלל. "אם בדירה יש פרקט, תהיו בטוחים שכיוון האריחים לרוחב או לאורך תוכנן בכיוון שיגדיל את החלל", אומר גיא בוכהלטר, מעצב רב-תחומי. "כדי לא ליפול 'בפח', כדאי מאוד להגיע לשלב הסיור בדירה לדוגמה עם סרגל מדידה. שימו לב שמושבי הספה הם ברווח של 80 ס"מ במקום מטר, שמיטת ההורים היא ברוחב של 1.60 ולא 1.80, שעומק המקרר הוא 60 ס"מ (כשמרבית המקררים הנמכרים כיום הם בעומק של 80 ס"מ). כדי שהמקרר יהיה בקו אחד עם השיש, תצרכו לרכוש מקרר יקר, או להחליף את כל המטבח".

 

"פעמים רבות אבזור החדרים 'חסר' בכוונה", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "כלומר, ישימו ארון קטן מהסטנדרט, מיטה קצרה וצרה יותר ושטיח קטן ובהיר. זאת, כדי שלא תשימו לב למידות החדר".

 

"לפני הרכישה, חשוב לאפיין את הצרכים של המשפחה: כמה ילדים יש, באיזה גיל הם, אילו רהיטים הם יצטרכו", מוסיף בוכהלטר. "למשל, נער מתבגר, יזדקק למיטה וחצי. האם מידות החדר מתאימות לכך ומשאירות מרווח לשאר הרהיטים?"

 

לבדוק האם חלוקת החדרים מתאימה לצרכים  

כשרוכשים דירה, חשוב לבדוק שחלוקת החדרים אכן מתאימה לצרכי הדיירים. האם המטבח פתוח או סגור, האם הוא חלק אינטגרלי מהסלון או רחוק ממנו, האם החדרים בגודל מתאים, האם חדרי השירותים והאמבטיה מרווחים מספיק, לאן המטבח פונה והאם התאורה הטבעית בדירה מספקת. ישנן דירות עקומות למשל, שכל הסלון שלהן הוא מעין 'משולש'. ישנן דירות צרות וארוכות שיחייבו אתכם ב'טיילת' ארוכה בכל פעם שתרצו למזוג לעצמכם כוס מים. צריך לזכור שאת הבניינים בונים אדריכלים ולא מעצבי-פנים. אתם האדריכלים מעניין איך הבניין יראה מרחוק, ולא בהכרח התכנון הפנימי שלו. יש להם דרישות הנדסיות, ועל בסיסן הם עושים את חלוקת החדרים.

 

לא כולם יודעים לראות קדימה, ולדמיין את החיים בדירה לאחר הריהוט הסופי שלה. איך בכל זאת אפשר לקבל החלטה מושכלת? "ממש כמו שחותמים על חוזה לרכישת דירה מול עו"ד, ובודקים את הרכב במוסך לפני הקנייה, אין סיבה לוותר על ייעוץ עם מעצב פנים", אומר בוכהלטר. "ניתן לשלם לו סכום של ייעוץ שעתי של כמה מאות שקלים, לצורך החלטה האם לדירה יש פוטנציאל אמיתי. בהתחשב בסכום הרכישה הגבוה של דירה, זו השקעה זניחה שיכולה למנוע עוגמת נפש בעתיד. מעצב ידע אם חלוקת החדרים הגיונית והאם ניתן לבצע בה שינוי חלוקת חדרים, שינוי מטבח וכו'. מעצבים מכירים את כל הטריקים של הסתרת הפגמים והליקויים בבניין. כשזוג צעיר נכנס לרכוש דירה, הוא לא מסוגל להתנתק רגשית ולחפש את הבעיות. לאחר הרכישה, לרוב זה כבר מאוחר מדי".

 

בירור חשוב: היכן יהיה הממ"ד בדירה שתרכשו?

אחד הדברים הבעיתיים ביותר לטווח ארוך, הוא מיקום חדר הממ"ד. אם הוא ממוקם באמצע הדירה, לעולם לא נצליח להגדיל את המטבח או את הסלון. בוכהלטר: "צרכי הקבלן הם מקסום הרווחים מהבניין, והם שונים מצרכי הדיירים בתכנון נכון של דירה שתתאים להם. למשל, אם בחלק מהדירות הממ"ד ממוקם בקצה הדירה ולא במרכזה, זה שיקול משמעותי איזו דירה לבחור. צנרת ניתן להזיז, כמעט את הכל ניתן לשנות תמורת כסף. לעומת זאת, הממ"ד הוא נתון קבוע שאיתו נצטרך לחיות".

 

לבדוק את המפרט הטכני

"חשוב לבדוק את איכות המפרט הטכני, ולא להסתמך על החומרים שמוצגים בדירה לדוגמה. למשל, האם המפרט הוא מתוצרת סינית? מה שרואים בעין לא בהכרח מעיד על איכות המפרט ועל עמידות החומרים לאורך זמן", אומרים במוקד השירות.

 

בוכהלטר: "ישנה אסלה אינטגרלית שעולה 300 שקל, וישנה אסלה שעולה 6,000 שקל. כדאי לברר גם מהו הפרופיל של החלונות, מי תהיה חברת האלומיניום וכו'. חלק מהדברים אינם נתונים למשא ומתן עם הקבלן, אבל חשוב לדעת זאת לפני שרוכשים את הדירה ולקבל החלטה מתוך מודעות ובחירה".

 

לשים לב למעבר בין החדרים  

כדאי לבדוק מה רוחב המסדרון המוביל לחדרים, והאם המעברים בדירה מרווחים ומוארים. בוכהלטר: "רוחב המומלץ הוא של מינימום 90 ס"מ. יש לבדוק האם המעברים יוצרים הפרדה נכונה בין מתחם הסלון והמטבח לבין חדרי השינה".

 

לוודא מה יהיה גובה התקרה הסופי

יש לבדוק מה יהיה גובה התקרה לפני הנמכות התקרה וכמה אחרי. בוכהלטר: "מזגן מיני מרכזי מצריך כ-40 ס"מ מגובה התקרה. אמנם ישנן מערכות מיזוג שמאפשרות להנמיך את התקרה רק ב-20 ס"מ, אך הן עולות הרבה יותר כסף. לכן, חשוב לוודא מה גובה התקרה המקורי, ולא להסתמך על גובה הדירה לדוגמה, אשר ייתכן שהותקן בה מזגן ייחודי ולא סטנדרטי".

 

האם הדירה מתאימה לריהוט סטנדרטי או תחייב נגרות במידות מיוחדות

"כדאי לבדוק אם גודל החדרים וסידור החדרים בדירה יצריך רכישה של נגרות בהזמנה אישית למידות מיוחדות, או שניתן יהיה לרכוש ריהוט סטנדרטי בתקציב סביר", מציינים במוקד השירות. "ההפרש במחיר עבור ריהוט כלל הדירה יכול להיות משמעותי. אם יש כל מיני נישות שלא ניתן יהיה לנצל אלא אם נזמין עבורן ארונות אחסון במידות לא שגרתיות, הדירה תהיה הרבה יותר יקרה לריהוט".

 

צריכים קבלן שיפוצים? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים