שתף קטע נבחר

עוקץ המוניות: "התחזה לאיש עסקים, ביקש כסף לספר תורה - ונעלם עם אלפי שקלים"

נהגי מוניות רבים מעידים כי נעקצו על ידי נוסע שביקש סיוע ברכישת ספר תורה לזכר אביו. "נתתי לו 3,400 שקל. אני חושב שהוא סימם אותי", סיפר ל-ynet אחד מהם. "שתיתי סודה, נהיה לי חושך בעיניים והוא עקץ אותי ב-2,000 שקל", טוען נהג אחר. על אף שתועד, המשטרה טרם הגיעה אליו - והנהגים נואשים

 

דוד נעקץ ב-3,400 שקל, נהג מונית קשיש בן 88 טוען שגנבו ממנו 5,700 שקל ואת עודד עשקו ב-2,000 שקלים. לפחות עשרה נהגי מוניות מרחבי הארץ - ייתכן שאף עשרות - טוענים כי בחור אלמוני שאותו הסיעו במונית גנב מהם אלפי שקלים. השיטה, לדבריהם: האיש הציג את עצמו כבעל אולם אירועים או כבעל בית קפה ואמר שהוא זקוק לכסף עבור הכנסת ספר תורה לעילוי נשמתו של אביו או לרכישת ציוד כלשהו. שני נהגים אף מספרים כי הוא סימם אותם באמצעות משקה שקנה להם.

 

סיפור העוקץ השיטתי נפוץ תחילה מפה לאוזן בין נהגי המוניות, ששמעו על נהגים רבים אחרים שנפלו קורבן לתרמית. בהמשך החליט יוסי דלשד, נהג מונית מתל אביב, לפרסם בפוסט בפייסבוק את המקרה האישי שלו. "תיזהרו מהאיש הזה, לא להעלות אותו", כתב. "הוא עקץ אותי בנסיעה לירושלים - וברח. שתפו בכל המקומות". לצד הפוסט הוא צירף תמונה של הגבר שלכאורה גנב את כספו. בתגובה, דיווחו נהגים נוספים על מקרים דומים שהתבצעו על ידי אותו אדם. בהמשך אף נפתחה קבוצת וואטסאפ בנושא וסיפורי העוקץ החלו להיערם.

 

דלשד, שהפוסט שלו הוביל למבול התלונות, הוסיף ושחזר את אירועי היום ההוא: "הוא סיפר שיש לו חנות לטלפונים סלולריים בעזריאלי ומשם אספתי אותו ונסענו לנתניה. הוא שילם לי 200 שקל ואמר לי שהוא רוצה לאסוף בהמשך טלפונים מאשדוד. בדרך הוא סיפר שסבתא שלו תרמה ספר תורה לזכר אבא שלו וחסר לה כסף, הוא ניגן לי על המצפון. לאורך כל הנסיעה הוא דיבר ברמה עסקית גבוהה ושידר עסקים כרגיל. כשהגענו הוא ביקש 800 שקל. בתמימותי - נתתי לו והוא נעלם. יש לו שיטת הפנוט, אני לא יודע להסביר את זה, הוא מצליח לקנות אותך. בדרך הזו גם אני נפלתי".

 

דוד הלאלי, נהג מונית שנפל קורבן לנוכל (צילום: חגי דקל) (צילום: חגי דקל)
דוד הלאלי, נהג מונית שנפל קורבן לנוכל(צילום: חגי דקל)

תכתובת בין נהגי מוניות שנעקצו ( ) ( )
תכתובת בין נהגי מוניות שנעקצו( )

אבי איוס (58), נהג מונית מתחנת "הדקה ה-99" בירושלים, קיבל קריאה לפני שלושה שבועות לאסוף נוסע מאולם אירועים בבירה. "עלה בחור שהזמין מונית מירושלים לאשדוד, וסיפר שמטרת הנסיעה שלו היא להביא ספר תורה שמנציח את אביו", שיחזר איוס. "כל הדרך הוא עשה את עצמו כאילו הוא מדבר עם אימא שלו, שסיפרה שהיא מתרגשת, ודיבר עם בעל האולם שכביכול יזמין שוטרים לאירוע. כשהגענו לאשדוד הוא ביקש שאתן לו כסף עבור סופר סת"ם ואמר שיחזיר לי בירושלים. פה נפלתי. נתתי לו 1,000 שקלים - והוא נעלם".

 

עוד באותו יום איוס הגיש תלונה במשטרת אשדוד והציג לשוטרים תמונות ברורות של החשוד. שבוע בלבד לאחר מכן הודיעה לו המשטרה שהתיק נסגר מסיבה של 'עבריין לא נודע'. "איך סגרו את התיק אחרי פרק זמן כל כך קצר? נתתי להם תמונות ברורות שלו", זעם איוס. נהגים נוספים סיפקו צילומי אבטחה, אך גם תיקים אחרים סביב אותו חשד כבר נסגרו. אחרים עדיין נחקרים ובמשטרה אומרים כי "נעשים ניסיונות לאתר את האיש".

החשוד בעוקץ של נהגי המוניות. "הוא היה נחמד ודיבר יפה" ()
החשוד בעוקץ של נהגי המוניות. "הוא היה נחמד ודיבר יפה"

 

"הייתה לי הרגשה מוזרה; אני חושב שהוא סימם אותי דרך הקפה"


גם דוד הללי (71), נהג בתחנת המוניות בית החייל בתל אביב, סיפר על אירוע דומה: "לפני שבועיים וחצי עלה בחור למונית שלי בשכונת בבלי וביקש לנסוע לרעננה. בדרך הוא סיפר שהוא הבעלים של קפה 'ארומה'. תוך כדי נסיעה עצרנו בקפה והוא הביא גם לי שתייה. הוא היה נחמד ודיבר יפה ובהמשך ביקש שניסע לנתניה ואחרי זה לתל אביב. הוא שילם את דמי הנסיעה מראש והיה מאוד ידידותי.

 

"במהלך הנסיעה לנתניה הוא סיפר שהוא רוצה להוציא ספר תורה עבור אבא שלו", הוסיף הלאלי. "ליד מלון כורש בנתניה הוא הלך להוציא כסף. כעבור זמן קצר הוא חזר ואמר שאין לו מספיק, ביקש הלוואה ואמר שהוא יחזיר לי את הסכום בתל אביב. נתתי לו את כל כספי - 3,400 שקל. חיכיתי לו, התקשרתי וכשהוא לא ענה הבנתי שנעקצתי. הייתי מאוד תמים וזה לא מתאים לי. הייתה לי הרגשה מוזרה בגוף. אני חושב שהוא סימם אותי ושם חומר בקפה".

 

בועז, אביו ושלושת אחיו הם כולם נהגי מוניות בתל אביב, אבל לדבריהם, בסוג של גניבה ערמומית כזו הם עוד לא נתקלו. האב בן ה-88 היה זה שנעקץ תחילה על ידי האיש, שלכאורה גנב ממנו 5,700 שקלים לפני חודש וחצי בטיעונים דומים.

 

"אבא שלי לקח אותו לנסיעה לאזור ראשון לציון", מספר בועז. "בדרך הם עצרו בצ'יינג' והנוסע סיפר שהוא חייב כסף לספר תורה. אבא שלי חשדן, אבל בסוף הוא נתן לו את כרטיס האשראי. בעל הצ'יינג' לא הסכים לתת לנוסע כסף כי הוא לא בעל הכרטיס, אז הנוסע קרא לאבי - שמשך עבורו כסף. אחרי שנתן לו הוא נעלם. אבא שלי לחם באצ"ל, הוא איש ציוני אמיתי שלא מכיר את סיפורי הרמאים האלה. הוא נפל בפח כמו הרבה נהגי מוניות ועכשיו הוא פגוע נפשית מכך שאדם משתמש בתורה כסיפור כיסוי".

 

 (צילום: רועי צוקרמן) (צילום: רועי צוקרמן)
(צילום: רועי צוקרמן)
עודד מעתוק (67), נהג מתחנת מוניות בתל אביב, טוען שנעקץ אף הוא לפני שלושה חודשים וחצי. "הבחור צלצל לתחנה ורצה לנסוע לירושלים", נזכר מעתוק. "כשהתחלנו לנסוע אמרתי לו שמחיר הנסיעה לכיוון אחד הוא 320 שקלים. הוא אמר לי: 'קח 400'.

 

"הוא סיפר שהוא קונה מכשירי טלפון בזול ומוכר ביוקר והייתה לו הזדמנות לעסקה טובה. כשהגענו לירושלים הוא אמר לי: 'אתה רוצה לחזור איתי'?. אמרתי לו שכן. הוא ירד מהמונית ואחרי שעתיים הביא לי בקבוק סודה והציע לי לשתות. שתיתי ולפתע נהיה לי חושך בעיניים. כשאני בערפול חושים, הוא ביקש כסף לבצע עסקה נוספת ולא נקב בסכום. שלפתי 200 שקל ונתתי לו. הוא אמר לי 'עוד' ואני, בעיניים עצומות ותחת טשטוש, שלפתי עוד כסף מזומן רב. לא הייתי בהכרה ובדרך הזו הוא עקץ אותי ב-2,000 שקל".

  

ארז צח (45), נהג אחר, הסיע גם הוא את החשוד. לדבריו, האחרון הציג את עצמו כבעלים של אולם האירועים VIEW בירושלים. "הוא שילם את כל הכסף בתחילת הנסיעה - וכבר אתה שבוי שלו. הוא דיבר יפה ובדרך הזו הצליח לקנות אותי. בהמשך הוא אמר לי לעצור וסיפר שהוא יורד לקנות סחורה לאולם. ראיתי אותו מהחלון מסתובב ומדבר בטלפון כאילו הוא עסוק בשיחה חשובה, ואז הוא אמר לי: 'כמה דקות, מכינים לי את הסחורה'. לאחר כמה דקות הוא חזר, אמר שקיבל מחיר מצוין וביקש ממני כסף כדי שהוא יוכל לקנות יותר סחורה. נתתי לו 1,800 שקל וזהו. עד היום לא ראיתי אותו ולא את הכסף שהוא קיבל ממני".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "לאחרונה הוגשו במשטרה כמה תלונות על אודות חשד לקבלת דבר במרמה מצד נהגי מוניות שטענו כי אדם הוציא מהם כספים במרמה בתואנות שונות. עם קבלת התלונות במשטרה נפתחו חקירות שטרם מוצו ומטבע הדברים לא נוכל לפרט על אודותיהן בשלב זה. ככל שיתברר במהלך החקירה כי החשוד ביצע את העבירות המיוחסות לו, נפעל למיצוי הדין עמו בהקדם".

 


פורסם לראשונה 07/01/2018 22:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים