שתף קטע נבחר

סופת הסופ"ש: כוננות מיוחדת ביחידות החילוץ וההצלה

טיסות לאילת הועתקו משדה דב לנתב"ג, מערך הכבאות הכין את ציוד ההצלה, העיריות ניקו תעלות ניקוז. הרשויות השלימו את ההיערכות ליום סוער עם גשמים מהצפון ועד אילת ורוחות חזקות במיוחד. החזאי מסביר כי שקע מדרום לקפריסין גורם לרוחות עזות שיגיעו לעוצמה של עד 100 קמ"ש

 

 

 

מערכת חורפית משמעותית שהחלה כבר אמש (יום ה') ותימשך עד שבת בלילה צפויה להביא איתה בסוף השבוע סופה של ממש. בצפון נערכים ל-24 שעות של גשמים – שאולי אף יבקרו בדרום ובאילת – אך הרוחות החזקות בעוצמה של 100-80 קמ"ש הן כנראה יהיו מוקד הסערה. הנגב יזכה למתקפת חול, ובכל אזורי הארץ קיים חשש להצפות. הטמפרטורות אמנם לא יצנחו מדי – אך הרוחות העוצמתיות בהחלט דורשות היערכות מראש, ולכך נרתמו כל גורמי הרשויות השונים.

 

צילמתם סרטונים או תמונות (לרוחב)? שלחו למייל האדום  

 

 

ברק מעל חוף בית ינאי (צילום: קובי סעדון) (צילום: קובי סעדון)
ברק מעל חוף בית ינאי(צילום: קובי סעדון)

 

מידות החום החזויות להלילה ולמחר: קריית שמונה 11-9, קצרין 9-7, צפת 8-6, טבריה 14-10, נצרת 10-8, חיפה 15-11, תל אביב 15-12, ירושלים 9-7, אשקלון 15-12, עין גדי 21-14, באר שבע 14-9, ערד 12-7, מצפה רמון 11-7, אילת 21-12.

 

ההכנות לסופה במערך כבאות וההצלה כללו בדיקת ציוד, לרבות סירות גומי, משאבות, מסורים, גנרטורים וכן ציוד חילוץ והצלה נוסף. תחנות הכיבוי יתוגברו בלוחמי אש, ויחידת הכיבוי המרכזית "להבה" תהיה בכוננות מיוחדת כדי לתת מענה לאירועי חילוץ מורכבים.

ברק בשמי תל אביב (צילום: ארז ונסובר) (צילום: ארז ונסובר)
ברק בשמי תל אביב(צילום: ארז ונסובר)

 (צילום: ארז ונסובר) (צילום: ארז ונסובר)
(צילום: ארז ונסובר)

סוער גם באשקלון (צילום: רועי עידן ) (צילום: רועי עידן )
סוער גם באשקלון(צילום: רועי עידן )

השקט שלפני הסערה (צילום: רועי עידן ) (צילום: רועי עידן )
השקט שלפני הסערה(צילום: רועי עידן )

במד"א מזהירים את הציבור מפני הפגיעות האפשריות בעקבות מזג האוויר הקר. מנכ"ל מד"א, אלי בין, הנחה את הצוותים לנקוט שורת צעדים כדי שיוכלו "להעניק שירות מלא, מהיר ומקצועי לתושבים גם בתנאי מזג אויר קשים במיוחד".

 

בין היתר, הונחו צוותי מד"א לאייש את האמבולנסים והג'יפים עם הנעה כפולה וכן לתגבר את המשמרות בעקבות צפי לביקוש גובר לשירותי מד"א ופניות במוקד החירום 101. זאת בנוסף להנחיות נהיגה בטוחה בגשם ובשיטפונות שהופצו לצוותי מד"א. נוסף על כך מוסרים במד"א לציבור לשמור על ערנות במיוחד במדרכות ובכבישים שבהם יצטבר קרח, להקפיד לקשור חפצים בחוץ שיכולים לפגוע באנשים, וכן להימנע משימוש בלתי זהיר במכשירי חשמל והסקה.

  

 

הן במד"א והן במשטרה ביקשו גם לחדד לציבור הנהגים על אודות נהיגה בטוחה בזמן הסופה. הרשויות מזכירות לשמור על מרחק מכלי רכב אחרים, לנסוע לאט, להקפיד על הדלק אורות ולהימנע מעצירות בצד בשל הראות הלקויה. באתר ובאפליקציית מד"א ניתן גם למצוא הנחיות לטיפול רפואי ראשוני בהיפותרמיה וכוויות קור.

 

ההיערכות למערכת החורפית לא נעשית רק בקרקע – אלא גם בשמיים. הטיסות לאילת של "ישראייר" ו"ארקיע" הועברו משדה דב בתל אביב לנמל התעופה בן גוריון. בחברות התעופה מסרו כי הנוסעים עודכנו מראש על המהלך שצפוי לסגור את שדה דב מטיסות מסחריות. גם ההנחיות לעובדי השדה, הטייסים ועובדי התחזוקה חודדו, ובין היתר ניתנו דגשים מיוחדים על העמסת מטוסים בגשם, עם דגש על משקל המטען של המטוסים שיושפעו מגשמים ורוחות, וכן תוגברו היחידות המבצעיות כדי לשמור על רמת דריכות וכוננות גבוהה.


 

במקביל, ברשות שדות התעופה נערכו בכוחות מתוגברים לקראת סוף השבוע וביצעו בימים האחרונים סריקות ועבודות תחזוקה נוספות שמטרתן למנוע מעצמים להתנתק ממקומם ולעוף ברוח אל תוך המסלולים. בשדות התעופה בחיפה, ראש פינה, הרצליה, אילת ושדה דב נקשרו מחדש המטוסים למקומם בכדי למנוע מהם לזוז.

 

גם רכבת ישראל הודיעה על היערכותה למזג האוויר הסוער הצפוי בסוף השבוע באמצעות גיזום של עצים למניעת קריסתם על מסילת הרכבת, התקנת גופי חימום על מפלגי המסילות למניעת פגיעות קור בהם, ניקוי ופינוי תעלות ניקוז בסביבת תחנות ומתחמים, בדיקה והכנה של משאבות ניקוז במתחמי הרכבת ובתחנות, הכנת ציוד מכני הנדסי לתנאי חורף ועוד.

 

ברכבת מחדדים את הנחיות הבטיחות לנוסעים, וממליצים ללקוחות להקפיד על הגעה מוקדמת לתחנת הרכבת בימים הגשומים, להימנע אף יותר מריצה על הרציפים הרטובים, ולנקוט משנה בטיחות בהתנהגות בקרבת המסילה.

ענני הסערה בנמל יפו, מוקדם יותר היום (צילום: משי בן עמי) (צילום: משי בן עמי)
ענני הסערה בנמל יפו, מוקדם יותר היום(צילום: משי בן עמי)

ברק בחיפה (צילום: רז אנגרט כפרי ) (צילום: רז אנגרט כפרי )
ברק בחיפה(צילום: רז אנגרט כפרי )
  

 

בחברת "נתיבי ישראל" האמונה על רוב הכבישים הבין-עירוניים נערכו בהתאם. בין היתר הכינו בחברה מפלסות שלג, שוּפלים, מחפרונים, תחנות שאיבה ניידות ומפזרות מלח למניעת החלקה.

 

העיריות השונות נערכות אף הן לסערה. עשרות עיריות הודיעו כי המוקדים העירוניים יתוגברו, הקולטנים בכל השקעים האבסולוטיים נבדקו וכן מרזבים נבדקו ונוקו בהתאם לצורך. בנוסף, נחסמו חניות במקומות בהם יש שקעים והם מועדים להצפות, וכן נגזמו עצים, נבדקו מערכות התיעול והניקוז, ופורסמו הנחיות רלוונטיות לציבור באתרי העיריות.

 

בנמל אשדוד רעננו את הנחיות הבטיחות בעבודה בתנאי מזג אוויר קשים. הנמל הוציא הודעה לסוכני האוניות בדרישה ליידע את רבי החובלים לחזק את האוניות הקשורות לרציפים. בנוסף, כלי שיט קטנים יוכנסו למחסה וחלק מהרציפים יוותרו ריקים במהלך הסערה כדי לשמור על בטיחות האוניות והצוות.

 

לקראת שיא הסערה

חזאי חברת "מטאו-טק", צחי וקסמן, מסביר כי הסיבה למזג האוויר החורפי והסוער הוא גוש אוויר קר יחסית הזורם מכיוון צפון מערב (אירופה) לעבר מזרח הים התיכון. "המפגש של גוש האוויר הקר, עם החום היחסי של הים והרוחות, גורם לשקע ברומטרי מדרום לקפריסין. הביטוי לכך הוא אוויר חם שעולה מהים כלפי מעלה, גורם לרוחות עזות וכן להתעבות של עננים - וגשם".

יש גם מי שנהנה מהסערה. מרחפים באשדוד (צילום: שמואל דוד) (צילום: שמואל דוד)
יש גם מי שנהנה מהסערה. מרחפים באשדוד(צילום: שמואל דוד)

 (צילום: שמואל דוד) (צילום: שמואל דוד)
(צילום: שמואל דוד)

הנה מעט על מה שצפוי לנו: "בצפון יתחזקו הגשמים בשעות הלילה. אנחנו מצפים ל-24 שעות של גשמים רצופים בצפון. במרכז הארץ ירד הערב מעט גשם, אולם בשל זרימת רוחות מכיוון דרום מערב, יגיע לאזורנו אובך ממדבר סיני ודלתת הנילוס. בלילה יתחזקו הרוחות ולפנות בוקר יגיעו לעוצמה של 100-80 קמ"ש".

 

לדברי החזאי, "היום צפוי יום גשום וסוער, תחילה בצפון ובמרכז. קו הגשם ידרים במהירות גם למקומות שבהם היה אובך. הנגב יהיה תחת מתקפת החול אך גם לשם יגיע גשם – וקיים אפילו סיכוי לגשם באילת. בכל האזורים יש חשש להצפות, בתחילה בצפון ובמרכז ובהמשך גם בדרום, במדבר יהודה ובים המלח".

 

עוד מסר החזאי וקסמן כי בחרמון יירד שלג כבד אך אין סיכוי לשלג באזורים אחרים, משום שהמערכת אינה מביאה עמה קור רב. בליל שבת תיחלש הסערה אך בשבת עדיין צפוי מזג אוויר סגרירי וגשום, אם כי בעוצמות נמוכות יותר, עם דגש על המרכז ודרום הארץ. המערכת תבוא לסיומה בשבת בלילה ובתחילת השבוע הבא צפויה התבהרות והתחממות.

 

יש לציין כי בשל מזג האוויר הסוער, לא יתקיימו מחר פעילויות מחוץ לבתי הספר באזורים המועדים לשיטפונות. בין היתר לא יתקיימו טיולי תלמידים או תנועות נוער באזורים אלו. מערכת החינוך תפעל כסדרה.

פורסם לראשונה 04/01/2018 22:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי סעדון
מתכוננים לסופה. ברק בשמי בית ינאי
צילום: קובי סעדון
מומלצים