שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  דה בלאסיו קפא כל הדרך לקדנציה שניה
  ראש העיר הושבע השבוע בקור אימים, אבל השמועות על ריצה אפשרית לבית הלבן רק מתחממות

  בקור מקפיא, כשעיניו כבר נשואות ליעד רחוק יותר ובית לבן יותר, הושבע ראש העיר של ניו יורק ביל דה בלאסיו לכהונתו השניה בתפקיד, על ידי הסנטור ברני סנדרס.

   

  את הטקס אמורה הייתה לפתוח שירתם של מקהלת נוער אך זו בוטלה בעקבות הקור הכבד. גם דה בלאסיו עצמו פתח את נאומו בכך שהחליט לקצר בדבריו בכדי לא להכביד על הקהל שמאזין לו בטמפרטורה של מינוס 14 מעלות צלזיוס, שהפכה אפילו מאתגרת יותר כאשר הרוחות התגברו. כמה מאות אנשים, ביניהם כמה אישים בכירים מקומיים, התאספו להשבעת ראש העיר, אחרי שרק ארבע שנים קודם לכן אלפים הצטופפו בהשבעתו בראשונה של דה בלאסיו.

   

  בהשבעתו הראשונה היה זה הנשיא לשעבר ביל קלינטון שהשביע את ראש העיר, והפעם כאמור סנדרס. בלט בהיעדרו מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואמו, שיחסיו עם דה בלאסיו מעורערים. המושל בילה באותו הזמן ממש בהשבעתה של לאורה קוראן במחוז נסאו, משם גם מיהר להגיע באיחור הסנאטור צ׳אק שומר. ראש העיר לשעבר דיוויד דינקינס הגיע אף הוא, כשהוא בן 90, האורח היחיד שזכה למחמם פרטי משלו.

   

  סנדרס נאלץ להסתפק בשמיכה וחיבוק עצמי שהלך והתעצם ככל שהתארך הטקס. בפתיחת הטקס צחק סנדרס וטען כי במושגים של וורמונט, הרי שמדובר במזג אוויר נעים. כשמסביב עמודים מחוממים ושמיכות סינטטיות מחולקות על הכסאות המתקפלים. סנדרס התייחס לכהונתו של דה בלאסיו כנקודת אור לעומת מה שלטענתו מתחולל בוושינגטון, מה שחיזק עוד יותר את השמועות סביב השאיפות הפוליטיות של ראש העיר. במקום להתקפל מול מיליארדרים, אמר סנדרס, יש לנו כאן הנהגה שבחרה להקשיב למשפחות עובדות.

   

  ההשבעה הקרירה. דה בלאסיו וסנדרס ()
  ההשבעה הקרירה. דה בלאסיו וסנדרס

   

  סנדרס פנה לדה בלאסיו ולרעייתו, אשר החזיקה בספר הברית החדשה ששייך היה לראש העיר פיורלו לה גוארדיה והחל בטקס ההשבעה הרשמי. ״אתם הקהל הקפוא

  המכובד ביותר שזכיתי לעמוד מולו״, פתח דה בלאסיו את דבריו. דה בלאסיו הבטיח לפרט אודות התכנית שלו לארבע השנים הבאות אבל הקור הפך את התכנית כנראה, למקוצרת. הוא דיבר על תכנית דיור חדשה, מקומות עבודה ועוד. ״משהו חדש קורה בניו יורק״, אמר, ״משהו שונה, משהו שהתחיל עידן מתקדם בהיסטוריה של העיר, משהו שמשפיע על כולנו ומגיע הרבה מעבר לגבולותינו”. ראש העיר סיפר כי בשנת 2017 נרשם מספר הרציחות הנמוך ביותר בעיר מאז שנת 1951 ואת הירידה המשמעותית של הפשיעה בשכונות ייחס לשיטור הקהילתי.

   

  הוא רמז כי מקווה שהאסטרטגיה המשטרתית המוצלחת תתפשט בשנים הקרובות גם בארה״ב כולה. הבעלים האמיתיים של העיר הזו, הוסיף, ״אינם טייקוני הנדל״ן, בעלי הדירות, או הטיטאנים מוול סטריט וכל אלו שמהווים אחוז אחד מהאוכלוסיה. מי שבאמת משקיעים בעיר הזו יום יום הם אלו שעובדים יום יום כדי להפיח בה חיים, אבל לעיתים קרובות מדי אינם מצליחים להינות מפירות עמלם״. במשך 13 דקות נאם דה בלאסיו, עם הערות אגב למכביר בכל הנוגע למזג האוויר, אילתורים שככל הנראה מבעו מאי הנוחות האובייקטיבית שפקדה את הקהל הקפוא.

   

  דה בלאסיו כמובן גם התייחס לעידן טראמפ כשהוא עושה שימוש מטאפורי באברהם לינקולן ומתייחס לבית המחולק כסמל לאי שוויון, בהכנסה של האמריקאים ובמשבר הפוליטי ואמון האזרחים. ״בעידן של מחלוקת גדולה כל כך, אנחנו בעיר הזו מסרבים להגרר למקום שנמוך מכבודנו״, אמר ובלי להתייחס מפורשות לנשיא, הציע כי ניו יורק תהפוך למגדלור לאומה כולה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים