שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בתיה עוזיאל הלכה לעולמה

  כוהנת מלאכת היד בתיה עוזיאל הלכה לעולמה בגיל 84. היא התפרסמה בשנות ה-70 כשהגישה תוכנית טלוויזיה בסגנון "עשה זאת בעצמך", במהלכה הנחילה את המשפט "הכינותי מראש"

   

   

  כוהנת מלאכת היד, בתיה עוזיאל נפטרה היום (שבת) בגיל 84 ממחלת הסרטן בבית החולים איכילוב. היא הותירה אחריה בן וארבעה נכדים.

   

  עוזיאל נולדה ב-1934 וכבר מגיל צעיר גילתה עניין ביצירה. בשירותה הצבאי לימדה מלאכת יד את מדריכי הגדנ"ע ועם שחרורה פנתה להוראת אמנות. היא פרצה לתודעה במהלך שנות ה-60 כשהגישה פינת מלאכה בתוכנית הרדיו של רבקה מיכאלי. בשנות השבעים והשמונים הגישה בטלוויזיה החינוכית את התוכנית "מלאכת יד עם בתיה עוזיאל". לאורך 300 פרקים, המציאה עוזיאל ולימדה טכניקות שונות לשימוש בחומרי גלם, לטובת יצירות שונות ומגוונות. 

   

  לא הפסיקה ליצור. בתה עוזיאל (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
  לא הפסיקה ליצור. בתה עוזיאל(צילום: שאול גולן)

   

  המשפט המזוהה ביותר עם עוזיאל עד היום הוא: "הכינותי מראש", אותו הייתה אומרת במהלך התוכנית רגע לפני שהציגה את היצירה המוגמרת, שלימדה את הצופים להכין. במהלך ראיון ל-ynet מ- 2013 הסבירה עוזיאל כי המקור לצמד המילים "הכינותי מראש" - שהפך למטבע לשון יומיומי - הוא משפחתי. "באתי מבית שמאוד הקפידו על השפה. שתי מילים היו שגורות בפיו של אבי - 'הבינותי והכינותי'. אני איכשהו אימצתי את 'הכינותי מראש' והשאר היסטוריה".

   

  במהלך אותו ראיון הסבירה עוזיאל את חשיבותה של תוכנית יצירה שכזו גם בימינו, "חשוב שתהיה תוכנית כזו על המסך, במיוחד לאור העובדה שהוציאו את מקצוע המלאכה מבתי הספר. מה, אנשים איבדו את כוח היצירה שלהם? לדעתי זו שגיאה שלוקחים מילד את המקצוע הזה מתוכנית הלימודים".

   

  הפכה לשם נרדף לעבודות מלאכה (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
  הפכה לשם נרדף לעבודות מלאכה(צילום: צביקה טישלר)

   

  שמה של עוזיאל הפך עם השנים לשם נרדף לעבודות מלאכת יד עשויות חומרים מאולתרים ולכוהנת "עשה זאת בעצמך". בנוסף, הייתה עוזיאל אומנית פעילה שיצירותיה הוצגו בתערוכות שונות וכן ערכה סדרת ספרים בנושא מלאכת יד. 

   

  ״בתיה עוזיאל היא מנכסי צאן הברזל של התרבות הישראלית.", מסרה מנכ"לית החינוכית, ד"ר אורנה שמחון, עם היוודע דבר מותה של עוזיאל. "משפחת החינוכית כולה אבלה היום על לכתה של חברתנו ומי שבמהלך השנים חינכה וגידלה על המסך דורות של ילדים וילדות. נתנחם ביצירותיה ובמורשתה העשירה אשר באו לידי ביטוי, בין השאר, בתכניות רדיו וטלוויזיה, שילוו גם את הדורות הבאים לעוד שנים רבות. יהי זכרה ברוך״.

   
   
   
   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  כוהנת יצירה. בתיה עוזיאל
  צילום: צביקה טישלר
  לאתר ההטבות
  מומלצים