שתף קטע נבחר

הרב הראשי יצחק יוסף: מתנגד לעונש מוות למחבלים

ש"ס הצביעה בעד החוק של שר הביטחון להטיל עונש מוות על מחבלים. בנו של מייסד המפלגה עובדיה יוסף ז"ל מביע התנגדות נחרצת וטוען כי בעתיד יוכלו להטיל עונש מוות גם על מחבלים יהודים ושחיי יהודים בסכנה: "לא קשור לימין ולשמאל, גם אנשי הביטחון אומרים שאין בזה רווח"

 

חוק עונש מוות למחבלים עומד בפני מכשול נוסף: הרב הראשי לישראל יצחק יוסף הביע אמש (שבת) התנגדות להצעת החוק של שר הביטחון אביגדור ליברמן להטיל עונש מוות על מחבלים. הדברים נאמרים לאחר שמפלגת ש"ס הייתה בין המצביעות בעד על החוק שעבר בקריאה טרומית ועורר סערה בממשלה.

 

הרב יוסף אינו פוסק הלכה רשמי של התנועה מכיוון שהוא נושא בתפקיד ממלכתי ומנוע מהתערבות בנושאים פוליטיים, אולם מעמדו בציבור החרדי הספרדי, שרבים ממנו רואים בו ממשיך דרכו של אביו עובדיה יוסף ז"ל כמנהיג ש"ס, מעניקה משקל משמעותי לדברים.

 

אחרי שנאמרו, הדרג הפוליטי יתקשה לתמוך בחוק של ליברמן בלי לברר ברצינות את ההיבט ההלכתי, כפי שנהגה יהדות התורה שהחליטה לא להצביע בעד החוק ונעדרה מההצבעה בשבוע שעבר.

לדבריו יש משמעות פוליטית. הרב יצחק יוסף והשר דרעי ()
לדבריו יש משמעות פוליטית. הרב יצחק יוסף והשר דרעי

את הדברים אמר יוסף במהלך השיעור התורני השבועי. לדבריו, הוצאה להורג של מחבלים פלסטינים עלולה להסעיר את העולם ולהעמיד בסכנה את חיי היהודים בחו"ל. בנוסף, הביע הרב הראשי חשש כי בעתיד יבקשו להטיל עונש מוות גם על מחבלים יהודים שרצחו ערבים והדבר אסור בהלכה.

 

"מה הרווח בזה? כל אנשי הביטחון אומרים שאין בזה הרבה רווח. זו הסיבה שהחכמים הגדולים האמיתיים תמיד היו נגד עונש מוות", אמר הרב הראשי הספרדי. "זה לא קשור לשמאל ולימין. קישור את זה שמי שנגד הוא שמאלני ומי שבעד הוא ימני. זה לא קשור לימין ולשמאל. זה קשור לשיקול דעת. אדם חכם, אדם גדול, שוקל את הדברים הללו".

 

החוק עורר סערה גדולה בשבוע שעבר. בישיבת הממשלה שנערכה ביום רביעי האחרון נטש ליברמן את הישיבה לאחר שהשר יובל שטייניץ (הליכוד) הודיע שיתנגד. ליברמן השיב בצעקות ובדפיקות על השולחן, שהקואליציה מחויבת לתמוך בחוק המופיע בהסכמים הקואלציוניים.

 

בהמשך אמר מזכיר הממשלה צחי ברוורמן שאין עמדת ממשלה בנושא. ליברמן ענה לו בצעקת "אתה שקרן", ונטש את הישיבה. ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא אחריו. מאוחר יותר באותו היום אושרה הצעת החוק בקריאה טרומית ולפיה ניתן יהיה לבית דין צבאיים להטיל עונש מוות על מחבלים גם ברוב רגיל ולא פה אחד כפי שקובע החוק כיום.

 

נתניהו התייחס לחוק במהלך הדיון עליו במליאת הכנסת: "עונש מוות כצדק במצב קיצון כבר נבחן במדינת ישראל. במצבי קיצון יש היגיון פשוט. מי ששוחט וצוחק - לא יבלה את יתרת חייו בין כותלי הכלא אלא יוצא להורג. ולכן הדבר הזה בעיניי מחייב את התוצאה הזו. אף אחד כאן לא פזיז, כשחושבים על הדברים הקשים והקיצוניים מאוד שחווינו, הדבר הזה מתבקש לפחות בקריאה טרומית. אחר כך נוכל לשקול עוד בהמשך".

 

ח"כ אחמד טיבי, שניהל את הדיון במליאה, שאל את ראש הממשלה אם יחיל את החוק גם על גורמי טרור יהודים: "האם המקרה בדומא הוא מקרה קיצון שבו אתה תומך בעונש מוות?" נתניהו השיב: "באופן עקרוני כן".

 

כאמור, ש"ס הצביעה בעד החוק בקריאה טרומית. כעת יהיה צריך לראות כיצד יפעלו בהמשך לאור דבריו של הרב יוסף ועל רקע רצונו של יו"ר המפלגה אריה דרעי להעביר את חוק המרכולים, שלו מתנגד ליברמן וסיעתו ישראל ביתנו.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים