שתף קטע נבחר

מפרידה קאלו ועד קלימט: התערוכות השוות של 2018 בארץ ובעולם

השנה הסוערת בחייו של פיקאסו במוזיאון הטייט, פרידה קאלו מבעד למלתחה במוזיאון ויקטוריה ואלברט, מחווה לדגה ולגוגן בפריז ודיוויד הוקני במוזיאון המט: מלונדון, דרך ניו יורק וחזרה לישראל - אלה התערוכות המומלצות לשנה הקרובה

גם אם הכל מסביב חסר ודאות, על דבר אחד אפשר לסמוך: התוכניות השנתיות של המוזיאונים. ואכן, אין נושא יותר מתאים לפתיחת שנה ממדריך התערוכות שכדאי לבקר בהן ב-2018. ההיצע עצום, ולהספיק את כולו זו משימה שנדונה מראש לכישלון, אבל הרשימה שלהלן מבטיחה לפתוח את התיאבון. אז נא להוציא יומן ולוודא שהדרכון בתוקף - אלה יעדי האמנות הנחשקים של השנה הקרובה:

 

אייקון אומנותי אמריקני ("American gothic", עבודתו של גרנט ווד) (
אייקון אומנותי אמריקני("American gothic", עבודתו של גרנט ווד)

לונדון

כבר בימים אלה יש המון לראות בבירה הבריטית: תערוכה של מודיליאני מציגה במוזיאון טייט מודרן עד 2 באפריל; בטייט בריטן תמצאו עד מאי את תערוכת "האימפרסיוניסטים בלונדון", שמספרת על הקשר הבריטי של האימפרסיוניסטים שברחו מהמלחמה בין פרוסיה לצרפת ב-1870; עוד בטייט מודרן (8 במרץ-9 בספטמבר) - על השנה הסוערת בחיי פיקאסו - 1932; יצירת המופת "השעון" של כריסטיאן מרקלי, שמציגה וידיאו-ארט שאורכו 24 שעות וכבר הוצגה במוזיאון ישראל - השנה תוצג גם במוזיאון תל אביב (החל מפברואר), וגם בטייט החל מ-14 בספטמבר.

 

שלוש דקות מתוך "השעון" של כריסטיאן מרקלי

 

2018 תהיה השנה של האומנית הבריטית המוערכת טסיטה דין, שזוכה השנה לכבוד יוצא דופן - שלושה מהמוזיאונים החשובים בלונדון, בין מאי לאוגוסט, יציגו שלושה היבטים של יצירתה: פורטרטים, טבע דומם ונוף.

 

עכביש ענק, מיליון גרעינים ומלחמת כריות: אירועי האומנות שעשו את 2017

 

ברויאל אקדמי מוצגת עד מרץ "מהחיים" - תערוכה המוקדשת לציורי מודל; תערוכת הקיץ של מוזיאון ויקטוריה ואלברט, שתיפתח ב-16 ביוני ועתידה להיות מבוקשת מאוד, תציג את פרידה קאלו דרך המלתחה שלה.

 

בקרוב במוזיאון ויקטוריה ואלברט - פרידה קאלו דרך המלתחה שלה (צילום: Getty Images) (צילום: Getty Images)
בקרוב במוזיאון ויקטוריה ואלברט - פרידה קאלו דרך המלתחה שלה(צילום: Getty Images)

פריז

ממש מעבר לתעלה ימתינו סוכריות אומנותיות כמו גוגן בגרנד פאלה עד 22 בינואר ומחווה לדגה במוזיאון ד'אורסי ; במרכז פומפידו תוצג השנה תערוכה המוקדשת לאומני האוונגרד הרוסיים מהעיר ויטבסק - שאגאל, ליסיצקי ומלביץ' (28 במרץ-16 ביולי); התערוכה המרכזית במוזיאון פיקאסו תוקדש לגרניקה לרגל 80 שנה ליצירתה.

 

ניו יורק

ב-MoMA ניתן לצפות בתערוכה של לואיז בורז'ואה עד 28 בינואר, ובהמשך השנה, החל מ-18 במרץ, בתערוכת הצילום העכשווי "Being"; בוויטני, התערוכה המרכזית של השנה תהיה בוודאי זו של גרנט ווד, יוצר ה-"American gothic" - האייקון האמנותי האמריקני המפורסם ביותר של המאה ה-20 (2 במרץ): עד ה 25 בפברואר אפשר (ורצוי) לראות את דיויד הוקני במט; הגוגנהיים יציג את יאן וו - אמן דני יליד וייטנאם שחי בברלין, בתערוכה מקיפה ראשונה של האומן בארצות הברית.

 

ממוזיאון תל אביב ל-MoMA. יצירתה של לואיז בורז'ואה (צילום: אלעד שריג) (צילום: אלעד שריג)
ממוזיאון תל אביב ל-MoMA. יצירתה של לואיז בורז'ואה(צילום: אלעד שריג)

בוסטון

מאה שנים חלפו מאז מותם של גוסטב קלימט ואיגון שילה. לציון התאריך, מוזיאון האמנות של בוסטון יציג החל מ-25 בפברואר תערוכת רישומים משותפת. במקביל תוצג שם גם תערוכה של האומן ההולנדי Escher. כרגע מוצגת במקום עד 1 באפריל תערוכה של טקאשי מורקמי.

 

100 שנה למותו. קלימט ()
100 שנה למותו. קלימט
 

לוס אנג׳לס

סצנת האמנות העכשווית בלוס אנג׳לס ממשיכה לפרוח, ויש לה אפילו יריד אמנות: במוזיאון ברוד תוצג החל מ-10 בפברואר תערוכה של שישה עשורים ליצירתו של ג׳ספר ג׳ונס; ב- LACMA ניתן יהיה לצפות החל מ-15 באפריל בתערוכת הפורטרטים של דיויד הוקני, שהוצגה ב-2016 בלונדון.

 

בנוסף

מי שטרם הספיק לטעום מה"קוסמה מאניה" יוכל לעשות זאת במבחר יעדים ב- 2018. מי שמזדמן לבריזביין אוסטרליה יוכל לראות שם את יאיוי קוסמה עד 11 בפברואר - חדרי האינסוף של אומנית הנקודות ינדדו לטורונטו  החל מ-3 במרץ, משם לקליבלנד ב-7 ביולי, ולאחר מכן, בנובמבר 2018 - לאטלנטה.

 

בובה שעווה של יאיוי קוסאמה (צילום: Getty Images)
מאוסטרליה, לטורונטו, לקליבלנד. יאיוי קוסמה(צילום: Getty Images)

ואצלנו?

ישראל לא נופלת מהרשימה הזאת, עם תערוכות מקומיות ובינלאומיות מעניינות: מוזיאון תל-אביב האריך את התערוכה של לואיז בורז׳ואה עד 17 בפברואר; בנוסף ל"שעון" שהוזכר לעיל, צפויה תערוכה של אברהם אופק באוצרותה של גליה בר אור ותערוכה של מתן בן כנען - זוכה פרס שיף וגם זוכה בפרס היוקרתי של הנשיונל פורטרייט גלרי בלונדון.

 

תערוכת היחיד הראשונה של זויה צ'רקסקי במוזיאון ישראל תיפתח בשבוע הבא, וזו של כריסטיאן בולטנסקי תיפתח במקום החל מיוני; במוזיאון פתח תקווה ייפתח אשכול התערוכות הראשון של השנה ביום חמישי הקרוב, עם תערוכות של האומנים בני אפרת, טלי נבון וגיא גולדשטיין. ביוני ייפתח אשכול נוסף של תערוכות, הפעם של טטיאנה טרובה - אומנית צרפתיה ממוצא איטלקי, ואומנית הפיסול והמיצב הישראלית יערה צח.

 

גם בישראל צפויות תערוכות מרתקות (עבודה של זויה צ'רקסקי ) (עבודה של זויה צ'רקסקי )
גם בישראל צפויות תערוכות מרתקות(עבודה של זויה צ'רקסקי )

במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית מוצג עדיין מערך התערוכות "מקו לקו" (עד סוף פברואר). אחריו ייפתח מערך נוסף ובו, בין השאר, תערוכות של מירי סגל, יהודה פוברוכאי ושי אזולאי; בעמק יזרעאל במשכן האומנות עין חרוד נפתחו השבוע שתי תערוכות - של אורי ניר ותמר גטר. ב-24 במרץ ייפתח אשכול תערוכות של ורד נחמני, גרטה וולף קרקאוור ואולף מצל.

 

תם ולא נשלם - יש עוד המון תערוכות ראויות, אך זוהי טעימה מרוכזת של כמה מהן.

 

 

הכותבת היא הבעלים של גלריה שטרן, חוקרת תרבות, וכותבת על אומנות מדי שבוע.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Getty Images
מבעד למלתחה. פרידה קאלו
צילום: Getty Images
לאתר ההטבות
מומלצים