שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  הכי מטוקבקות
   בגלל אישור מצה"ל: המשכנתא לזכאי משרד השיכון עלולה להתעכב
   הלוואת זכאות המצטרפת להלוואת המשכנתא, יכולה לחסוך ללווים כסף וכן להעניק הטבות שונות. אלא שקבלת האישור הנדרש לזכאות על משך השירות הצבאי, עלולה להתעכב ולפגוע בתנאי המשכנתא. צה"ל: "נחדד דרכי הנפקת האישור לציבור". בשנה הקרובה צפויה להתאפשר הנפקת אישור תוך 24 שעות
   חושבים לממש את הלוואת הזכאות במשכנתא? מסתבר שהפרוצדורה להוצאת הזכאות, שעשויה לחסוך לא מעט כסף ללווים, עלולה לקחת זמן רב - מה שעלול לגרום לפגיעה בתנאי המשכנתא.

    

    

   הלוואת הזכאות של משרד השיכון מאפשרת לרבים מנוטלי המשכנתאות לקבל חלק מההלוואה בתנאים טובים יותר. הזכאות ניתנת לחסרי דירה, ומחושבת בהתאם לניקוד שנקבע על ידי משרד השיכון על פי קריטריונים שונים. בין היתר: שנות נישואים, מספר ילדים ומספר אחים. משך השירות הצבאי או השירות לאומי, שירות מילואים פעיל ומיקום הנכס. ככל שהניקוד גבוה יותר, כך סך ההלוואה גדול יותר. 

    

   ההלוואה הזו הייתה אטרקטיבית מאוד עד לפני מספר שנים. אלא שריבית השפל ששררה בשוק המשכנתאות לפני כשנתיים הפכה אותה למיותרת, כשהריבית שהוצעה הייתה גבוהה יותר מזו שהציע הבנק על הלוואת משכנתא רגילה.

    

   עם העלייה הדרמטית בריבית שהתרחשה מאז, חזרה העדנה להלוואה הזו והפכה אותה שוב לאטרקטיבית. אמנם בחודשים האחרונים אנחנו עדים לירידה מתונה בריבית, אך עדיין הריבית המוצעת בהלוואת הזכאות נמוכה יותר (בממוצע). בנוסף, מי שלוקח את הלוואת הזכאות זכאי גם להטבות נוספות, כגון פטור מעמלת פירעון מוקדם, הנחה בשמאות ועוד.

   הלוואת הזכאות שוב אטרקטיבית (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
   הלוואת הזכאות שוב אטרקטיבית(צילום: Gettyimages)
    

    

   כדי לקבל את ההלוואה, שעומדת בממוצע על כ-70 אלף שקל, יש צורך להנפיק תעודת זכאות. אלא שישנה בעיה: מתברר כי הפרוצדורה להנפקת תעודת הזכאות לוקחת זמן. לעיתים מדובר במשך זמן ארוך מדי שעלול לפגוע בתנאי הלוואת המשכנתא הכוללת.

    

   מחכים לאישור זוגי

   לדברי שחר אבישי, מומחה בתחום המשכנתאות ומימון לקבוצות רכישה, הוא נתקל כבר במספר מקרים בהם אחד מבני הזוג מקבל את אישור השירות הצבאי תוך מספר ימים ואילו בת או בן הזוג השני, נאלץ להמתין חודש ומעלה לקבלת האישור.

    

   "הנושא מהותי כיוון שגם אחרי קבלת האישור מצה״ל הזוגות צריכים לגשת לבנק למשכנתאות ולהזמין את תעודת הזכאות - תהליך שגם לוקח זמן", אומר אבישי.

    

   אבישי מוסיף, כי "במציאות זו סך כל התהליך יכול לקחת יותר מחודש, מה שגורם לזוגות או לוותר על ההטבה, בגלל לוחות הזמנים שנקבעו בעסקת רכישת הדירה, או להתעכב עם קבלת המשכנתא, מה שיכול לפגוע להם בתנאי הריבית (נכון להיום, הבנק מתחייב לשמור את תנאי הריבית למשך 12 יום)".

    

   מקרה כזה אירע למ' ובעלה. הם אספו את כל האישורים הרלוונטיים ובהתאם לנוהל המפורסם באתר צה"ל, הם מילאו בסוף חודש נובמבר 2017 בקשה לקבלת אישור על משך שירות צבאי, שאמורה להישלח אליהם בדואר. בעוד מ' קיבלה את האישור לאחר כ-10 ימים, הטופס של בעלה לא הגיע.

    

   "סיכמנו שניקח את המשכנתא ב-1 בינואר 2018", מספרת מ' ל- ynet. "כבר פנינו לבנק והזדרזנו לארגן את כל האישורים. ידענו שזה תהליך שלוקח זמן ובבנק הבטיחו לשמור לנו את התנאים עד לתאריך שנקבע. חיכינו כמעט שלושה שבועות והטופס לא הגיע".

   מ' מספרת, כי כשהתאריך התקרב והטפסים של בעלה עדיין לא הגיעו הם עשו בירור וגילו שאפשר לקבל את הטופס פיזית בקריה.

    

   "בעלי נאלץ לנסוע לשם ולהנפיק אותו במקום", היא מספרת. "בינתיים החלטנו כבר לדחות את לקיחת ההלוואה מסיבה אחרת, אבל הטופס עצמו הגיע בדואר רק ב-3 בינואר, כמעט חודש וחצי אחרי שהגשנו את הבקשה. ואחרי שתוקף ההצעה של הבנק כבר פקע".

    

   אישור למייל בחתימה דיגיטלית

   האישור המיוחל מגיע באמצעות הדואר וייתכן שהבעיה היא בעיכובים של דואר ישראל ולא במועד ההנפקה על ידי צה"ל (שנעשה, על פי הצהרת אגף כוח אדם, תוך שבעה ימים). אלא שאת הזקוקים לאישור, פחות מעניין מי אשם, ויש צורך לתת פתרונות אלטרנטיביים שיזרזו את התהליך.

    

   האפשרות להנפיק את האישור פיזית, יודעה למעטים בלבד. באתר אכ"א, באמצעותו מנפיקים את האישור, אין אזכור לכך. רק מי שפונה למוקד צה"ל בטלפון (1111) יקבל את המידע הזה.

    

   אך, גם אפשרות זו היא בעייתית. "זה המקום היחיד בארץ שמנפיק את האישור וזה נעשה רק פעמיים בשבוע ולמשך כשעתיים בשעות מאוד לא נוחות באמצע היום", אומרת מ'.

    

   ואכן, דלפק האישורים בקריה פועל בימים שני וחמישי בשעות 14:30-11:00 בלבד.

    

   ביררנו מול הגורמים הרלוונטיים בצה"ל ומתברר כי הם מודעים לבעיה ופועלים לאפשר הנפקת אישור אונליין שיישלח לתיבת המייל של הפונה תוך 24 שעות, חתום בחתימה דיגיטלית. ההערכה היא שהאפשרות הזו תצא לפועל השנה.

    

   דובר צה"ל מסר בתגובה: "מערכת הפקת האישורים הצה"ליים פועלת במספר דרכים: הזמנת האישור דרך אתר האינטרנט, פניה למוקד פניות הציבור בטלפון או בהגעה לאשנב קבלת הקהל בקריה, בו ניתן לקבל את האישור באופן מיידי.

    

   "בעקבות פניית הכתב, יחודדו דרכי הנפקת האישור לציבור באתר הרשמי של צה"ל".

    

   סגורסגור

   שליחה לחבר

    הקלידו את הקוד המוצג
   תמונה חדשה

   שלח
   הסרטון נשלח לחברך

   סגורסגור

   הטמעת הסרטון באתר שלך

    קוד להטמעה:

    


   פורסם לראשונה 07/01/2018 11:59

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים