שתף קטע נבחר

הלונדונים עונים למירי רגב: "תודה לאל שהחנויות פתוחות ביום ראשון"

בעלי עסקים ותושבים בלונדון התפלאו לשמוע כי השרה הישראלית אמרה שהעסקים בעיר סגורים בימי ראשון ברקע סערת חוק המרכולים. "אם הייתי סוגר את החנות שלי בימי ראשון הייתי מפסיד לפחות רבע מההכנסה", אומר בעל עסק. "מתי היא ביקרה בלונדון?", שאל אחר

 

 

על רקע המחלוקת סביב חוק המרכולים ופתיחת בתי עסק בשבת, השרה מירי רגב אמרה היום (א') בראיון באולפן ynet כי גם בפריז ובלונדון אנשים לא עושים קניות ביום ראשון. אבל רגב לא יכולה הייתה לטעות יותר: יום ראשון, היום הקדוש לנוצרים, הוא אחד מימי הקניות העמוסים ביותר בלונדון.

 

כל החנויות בלונדון פתוחות בימי ראשון, כולל סופרמרקטים, חנויות נוחות, בתי מרקחת, מסעדות, ברים, מספרות, מכוני כושר וחנויות בגדים. אפילו ספריות ציבוריות פתוחות בימי ראשון, מתוך הבנה כי זהו יום משפחתי, שבו הורים וילדים מבקרים בספרייה ומשתתפים בפעילויות. רבים מהבריטים, שעובדים שעות ארוכות וממושכות במשך השבוע, עורכים את הקניות שלהם ביום ראשון, כי זה הזמן החופשי היחיד שיש להם. תיירים רבים שמגיעים ללונדון לסוף שבוע של בילויים וקניות, פושטים על החנויות הגדולות בימי ראשון, וחנויות רבות מדווחות כי העומס הגדול ביותר שלהן הוא ביום זה. 

 

סוף השבוע שלפני חג המולד למשל, נחשב לסוף השבוע העמוס ביותר בשנה מבחינת קניות, וחנויות רבות מאריכות את שעות הפתיחה שלהן ביום ראשון לפני החג. שעות הפתיחה הרגילות בימי ראשון הן בדרך כלל בין 10:00 או 11:00 בבוקר עד השעה 18:00 בערב. סופרמרקטים נשארים פתוחים עד שעות מאוחרות יותר.

 

 

השרה רגב. "איזה היגיון יש בסגירת חנויות ביום החופשי של כולם?" (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
השרה רגב. "איזה היגיון יש בסגירת חנויות ביום החופשי של כולם?"(צילום: שאול גולן)

מסעדות רבות, שמציעות תפריט של ארוחה עסקית במהלך השבוע, לא עושות כן בימי ראשון. הסיבה: המסעדות ממילא מלאות בימי ראשון בסועדים, שזה זמן הבילויים העיקרי שלהם בשבוע, לכן בעלי המסעדות לא צריכים לספק לסועדים תמריץ מיוחד. מיותר לציין כי גם התיאטראות פתוחים בימי ראשון, בדרך כלל מול אולמות מלאים, או לפחות מלאים יותר מבימי חול.

רחוב אוקספורד בלונדון. ימי ראשון נחשבים לעמוסים ביותר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
רחוב אוקספורד בלונדון. ימי ראשון נחשבים לעמוסים ביותר(צילום: shutterstock)
 

מלצרים מדווחים כי ימי ראשון הם ימי העבודה שבהם מרוויחים את התשר הגבוה ביותר, בגלל מספר הסועדים. גם מעצבי שיער נוהגים לעבוד בימי ראשון מאותה סיבה - מספר הלקוחות ביום זה גבוה והם מעניקים תשר נדיב. בנוסף, כנסים וירידי מסחר רבים נערכים בבריטניה בסוף השבוע, מתוך הבנה כי אלה הימים החופשיים של האזרחים ולכן הם פנויים להשתתף בירידים הללו.

 

ברחוב הקניות הראשי של שכונת וולת'אמסטו בצפון לונדון הגיבו בחיוך למשמע דבריה של רגב. “מתי היא ביקרה בלונדון? אולי בשנות ה-50, אבל גם אז החנויות היו פתוחות בימי ראשון", אומר ג'רי רואו תושב השכונה, בעת מסע קניות. עטאלה, מנהל חנות למצרכי מזון, ביטל את דבריה של רגב. "אם הייתי סוגר את החנות שלי בימי ראשון הייתי מפסיד לפחות רבע מההכנסה השבועית הכוללת שלי. איזה היגיון יש בסגירת חנויות ביום החופשי של כולם, כשאפשר לערוך קניות בניחותא ולא להילחץ? אם היינו מצווים לסגור את החנויות בימי ראשון זו הייתה מכת מוות לכל בעלי החנויות במדינה".

 

במכון הכושר "דה ג'ים", שנמצא בקניון הגדול בשכונה, התפלאו לשמוע על דבריה של רגב. “יום ראשון הוא היום היחיד שבו אני יכולה לבקר בחדר הכושר למשך כמה שעות, לטעון את המצברים ולהתחדש לקראת השבוע הקרוב", אומרת ורוניקה, אחת המתאמנות. “יום ראשון הוא היום שלי לעצמי, לעשות את כל הדברים שאני לא מספיקה במהלך השבוע. תודה לאל על יום ראשון".

 

בערב כתבה השרה רגב בעמוד הפייסבוק שלה: "כן, הייתי בלונדון, אני ועוד ישראלים רבים, ואני לא מחדשת שאפילו הלונדונים יודעים שאין מה לבנות על שופינג בלונדון ביום ראשון, וטוב שכך. כפי שאמרתי, אני בעד שמירת הסטטוס קוו בשבת - כן לפנאי ולבידור, לא למסחר. שבת הוא יום המנוחה הלאומי וחשוב שהמרחב הציבורי יבטא זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מרכז הקניות ברחוב אוקספורד בלונדון
צילום: shutterstock
מומלצים