שתף קטע נבחר

אספקת החשמל לעזה תחודש; משפחת גולדין: "כניעה נוספת לחמאס"

השר שטייניץ הנחה את חברת החשמל להחזיר את אספקת החשמל לרצועה החל ממחר בעקבות "נכונות הרשות לחדש את התשלום". בתגובה, תקפו במשפחת הקצין שגופתו מוחזקת בידי חמאס את הממשלה: "מפקירה פעם אחר פעם את החיילים ששלחה לקרב"

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ הורה היום (א') לחברת החשמל להשיב ממחר את אספקת הזרם הסדירה לעזה בשל "נכונות הרשות הפלסטינית לחדש את התשלום". ההחלטה התקבלה בתיאום עם מערכת הביטחון. בתגובה על הצעד, תקפו במשפחתו של סגן הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בידי חמאס, את הממשלה.

 

"ממשלת ישראל בראשות נתניהו ושרי הקבינט בחרו היום להיכנע שוב לחמאס ולא התנו את השבת אספקת החשמל הסדירה לעזה בהשבת החיילים אורון והדר", נמסר בהודעה מטעם משפחת גולדין. עוד הוסיפו: "זו איוולת שמדינת ישראל מפקירה פעם אחר פעם את החיילים ששלחה לקרב".

עזה בעלטה (ארכיון) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עזה בעלטה (ארכיון)(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP) (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

ממשפחת גולדין נמסר כי "עמדנו ברורה: יש להתנות ולהעמיד תנאים לכל מהלך הומניטרי שישראל והקהילה הבינלאומית מקדמים מול רצועת עזה בפתרון מיידי של השבת אורון והדר הביתה". לאה גולדין פנתה לתושבי רצועת עזה: "אמהות, אבות וילדים – חטיפת גופות זה דבר לא קביל, לא אנושי ולא הומניטרי. כל אמא רוצה לפקוד את קבר בנה ואי-השבת הדר גולדין לקבורה נחשבת לפשע באיסלאם. שימוש ציני נפשע בגופות נוגד את המצפון האנושי. אל תהיו בני ערובה בידי ארגון הטרור חמאס".

 

נוסף על הודעת המשפחה, פרסם מתאם פעולות הממשלה בשטחים פוסט ב"אלמונסק", עמוד הפייסבוק שלו בשפה הערבית. "הקבינט של מדינת ישראל אישר עקרונית לפני למעלה משנה תוספת של 100 מגה-וואט לרצועה, מעבר ל-120 מגה-וואט – אך הנושא ההומניטארי הוא לא חד-צדדי", נכתב. "גופות חיילי צה"ל – הדר גולדין ואורון שאול, שמוחזקות בעזה – הן נושא הומניטרי מובהק. על כן, מדינת ישראל לא תפעל בחיפזון ולא תאשר באופן סופי את התוספת בדמות 100 מגה-וואט בטרם תידון הסוגיה ההומניטרית הישראלית של השבת גופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול וכן החזקת האזרחים הישראלים המוחזקים בעזה".

 

כזכור, בחודש יוני האחרון, הרשות הפלסטינית ביקשה לצמצם את האספקה ולהפחית את התשלום החודשי מכ-40 מיליון שקל לכ-25 מיליון שקל. כעת, עם נכונות הרשות לחדש את התשלום, הנחה השר שטייניץ על החזרת המצב לקדמותו.

 

"הממשלה מפקירה את החיילים ששלחה לקרב". משפחת גולדין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"הממשלה מפקירה את החיילים ששלחה לקרב". משפחת גולדין(צילום: מוטי קמחי)
 

 

 

כיום קיימים עשרה קווי מתח גבוה שמסוגלים לספק עד כ-120 מגה וואט לרצועת עזה. כעת, עם הנחייתו של השר שטייניץ, יתבצע כיוונון מחדש של הקיים והם יופעלו במלוא הקיבול החל ממחר. עלות צריכת החשמל בעזה נאמדת בכ-40 מיליון שקלים לחודש, שאותם מקזזת ישראל ממסי הרשות הפלסטינית.

 

משבר החשמל בעזה החל בחודש אפריל 2017, אז הודיעה הרשות הפלסטינית למתאם פעולות הממשלה בשטחים כי היא מפסיקה לשלם על צריכת החשמל שישראל מספקת לעזה. בתמורה על תשלום החשמל, דרשה הרשות לקבל את השליטה על רצועת עזה ועל מעברי הגבול וכן את תשלום המסים שתושבי הרצועה משלמים לחמאס עבור השירותים שהיא מעניקה – כגון בריאות וסחורות.

 

לאחר שחמאס דחה את הדרישות על הסף, החליט אבו מאזן להפחית את אספקת החשמל ברצועה עד שישיג את השליטה עליה בחזרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים