שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקבינט דן בחזית הצפון: "ההערכה - אסד סירב להקמת בסיסים איראניים"
  הרמטכ"ל האיראני הציע להקים בסוריה מערך של תעשייה צבאית, בסיס אווירי ובסיס ימי וכן להציב טילי קרקע-קרקע כפי שהוצבו בתימן - אך על פי ההערכה אסד דחה זאת בינתיים, כנראה כדי לא לתת לישראל עילה נוספת לתקוף בסוריה. שטייניץ: "נמנע את הפיכת סוריה לבסיס צבאי של איראן"

   

  השר שטייניץ מתייחס למצב בצפון    (צילום: עפר מאיר)

  השר שטייניץ מתייחס למצב בצפון    (צילום: עפר מאיר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הקבינט דן בחזית הצפון ובניסיון האיראני להתבסס צבאית בסוריה: שורת דיונים אסטרטגיים שנערכו בקבינט, ובהם דיון שנערך אתמול (יום א'), עסקה בבעיה הצפונית על כל היבטיה האסטרטגיים והטקטיים ובפעילות הדיפלומטית הנחוצה מול רוסיה וארצות הברית, כדי למנוע את הפיכת סוריה לבסיס איראני.

   

  כפי שפורסם בחדשות 10, הקבינט נדרש ככל הנראה לדון במקרה שהאיראנים ינסו לקבוע עובדות בשטח סוריה. לעת עתה ניתן להעריך כי נשיא סוריה בשאר אסד מסרב לתת לאיראנים להקים בסיסי קבע בסוריה - שדה תעופה, נמל ימי ובסיסי טילי קרקע-קרקע. בנוסף, ניתן להעריך כי אסד כנראה גם סירב שיוצבו בסוריה סוללות טילי נ"מ איראניות ודחה הצעה של רמטכ״ל צבא איראן מוחמד באקרי בעניין זה.

  רמטכ"ל צבא איראן, מוחמד באקרי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  רמטכ"ל צבא איראן, מוחמד באקרי(צילום: רויטרס)

  אסד ופוטין בבסיס הרוסי בסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
  אסד ופוטין בבסיס הרוסי בסוריה(צילום: AP)

  הרמטכ"ל האיראני באקרי הציע את הדבר כשביקר בדמשק, על רקע ההתנגדות הרוסית לנוכחות איראנית קבועה בטרטוס. בין היתר הציע להקים מערך של תעשייה צבאית בסוריה, בסיס מודיעיני, בסיס אווירי ובסיס ימי ולהציב טילי קרקע-קרקע כמו אלו שהציבו בעזרת חיזבאללה בתימן אצל הח'ותים. אבל יש להניח שאסד מסרב כי אינו רוצה לתת לישראל עילה לתקוף בסוריה ולסכן את מה שהשיג בהשתלטות מחדש על ארצו בסיוע הרוסים.

  מערכת הביטחון בישראל מגדירה את איום לבנון כמסוכן ביותר, אך לאחרונה אמר שר הביטחון אבגידור ליברמן כי סוריה ולבנון הן למעשה חזית אחת - חזית הצפון.

   

  בריאיון באולפן ynet נשאל חבר הקבינט השר יובל שטייניץ על ישיבת הקבינט האחרונה ועל הדאגה מהמתרחש בחזית הצפון. "אני לא מגיב לגבי תוכנן של ישיבות קבינט ולא אומר מה היה הנושא", השיב שטייניץ. "יש המון נושאים שנידונים בקבינט, אבל זה לא סוד שאנחנו מודאגים. ראש הממשלה ביטא את הדאגה הזאת מהמאמצים של איראן להתבסס צבאית בתוך סוריה, ובהובלתו אנחנו מבצעים פעילות מדינית וגם מודיעינית-ביטחונית כדי למנוע את הפיכת סוריה לבסיס צבאי של איראן. זה תהליך שייקח כמה שנים אם הוא יתרחש, אבל אנחנו נחושים למנוע אותו".

   

  בתשובה לשאלה איך ישראל נערכת ל"יום שאחרי" ענה שטייניץ: "ישראל נערכת ליום שלפני. אנחנו לא רוצים לראות בסוריה בסיסים של חיל האוויר האיראני, בסיסי טילים איראניים, בסיסים של חיל הים האיראני, דיוויזיות של משמרות המהפכה. את כל הדברים הללו אנחנו נחושים למנוע. לא נסכים שמלחמת האזרחים הברוטלית בסוריה תנוצל על ידי איראן כדי להפוך את סוריה לבסיס צבאי של איראן מול מדינת ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים