שתף קטע נבחר

עד מדינה בפרשה 512: "החבאתי טילי לאו ורימונים אצל סבתא שלי"

ו', אחד משישה עדי מדינה בפרשה שבה מואשמים בין היתר יצחק אברג'יל ועבריינים נוספים, סיפר בבית המשפט על ניסיון החיסול של זאב רוזנשטיין ב-2003, שבו נהרגו שלושה בני אדם: "הגיע בחור עם אופנוע ולקח שקית. רק בהמשך הבנתי שהיה בתוכה מטען"

 

 

יצחק אברג'יל, אחד הנאשמים בפרשה, בדיון בשנה שעברה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יצחק אברג'יל, אחד הנאשמים בפרשה, בדיון בשנה שעברה(צילום: מוטי קמחי)
הבוקר (יום ג') התחדש בבית המשפט המחוזי בתל אביב הדיון בפרשה 512, שבה נאשמים כמה מבכירי עולם הפשע בארץ, בהם יצחק אברג'יל. לראשונה העיד היום עד המדינה ו', אחד משישה עדי מדינה בתיק. הוא סיפר בין השאר שאחד הנאשמים בפרשה לקח מטען חבלה מבית בתל אביב, ורק בדיעבד הבין העד כי אותו מטען שימש עבור הפיגוע הפלילי בשנת 2003 ברחוב יהודה לוי שגבה את חייהם של שלושה בני אדם, במהלך ניסיון החיסול הכושל של זאב רוזנשטיין.

 

העד גם סיפר איך מזייפים דרכון ואיך החביא אמצעי לחימה בבית של סבתו. עד המדינה ו' מוגדר על ידי הפרקליטות כחבר בארגון הפשע של יצחק אברג'יל, ופעיל מרכזי בעבירות סמים וייצור נשק, כולל מטעני חבלה.

 

העד סיפר שהוא חתם על הסכם עד מדינה ב-2015. במסגרת ההסכם הוגש נגדו כתב אישום, סוכם שהוא יודה בקשירת קשר לפשע והעד התחייב לשתף פעולה ולספר אמת. העד סיפר על עברו הפלילי: "יש לי הרשעות קלות. נמצאתי הרבה בסוף 2002 בבית מסויים עם חצר, לשם היו מגיעים כל מיני חברים של אדם אחד - אנשים כמו יצחק אברג'יל ועוד. הדירה הייתה מאובטחת בגדרות ובמצלמות ואני מניח שהיה להם נוח לשבת שם מבחינת האבטחה. אני בעיקר הכנתי קפה ותה ושמעתי שיחות חולין - על זונות, קוקאין. שיחות רחוב, לא יותר מזה. לא הוכחתי את עצמי כדי שיסמכו עלי".

 

זאב רוזנשטיין. ניסיון החיסול שלו גבה את חייהם של שלושה בני אדם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
זאב רוזנשטיין. ניסיון החיסול שלו גבה את חייהם של שלושה בני אדם(צילום: מוטי קמחי)

פרשה 512. 18 נאשמים, שישה עדי מדינה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פרשה 512. 18 נאשמים, שישה עדי מדינה(צילום: מוטי קמחי)

העד התייחס לעימות בין אברג'יל לרוזנשטיין: "אני יודע מהתקשורת שהיה סכסוך בין אברגי'ל לרוזנשטיין. את חלק מהאנשים שנעצרו ראיתי בבית הזה". העד סיפר שהוא עצמו לא ידע על תוכנית ההתנקשות ברוזנשטיין. "אני זוכר שבוקר אחד ביקשו ממני להיות בחצר והגיע בחור עם אופנוע, לא ידעתי את שמו. האופנוען לקח קרטון או שקית ניילון. לא זוכר מי נתן לו, אני או אדם אחר שהכרתי".

 

עד המדינה מספר שרק מאוחר יותר הוא קישר בין אותה שקית לפיצוץ שהיה ברחוב יהודה הלוי. "שבוע-שבועיים אחר כך היה את האירוע ביהודה הלוי. שמעתי שיחה עם אנשים באותו בית, אדם אחד אמר: 'תראה את הדפוקים האלו מה הם עשו?'. הבנתי שבשקית שלקחו מהבית היה המטען עבור יהודה הלוי. רק בתקשורת קראתי שזה משפחת אברג'יל. בדיעבד אני יודע מה נעשה, אחד הנאשמים, ז'וזו' - (הנאשם יוסף לוי) הגיע עם האופנוע. אז לא ידעתי מי זה, אבל זיהיתי את הפרצוף ב-2015". חלק מהסניגורים של הנאשמים טענו בדיון היום שאין כלל מקום לעדותו של ו', שמתבססת לדבריהם על פרסומים בתקשורת.

 

 

ניסיון החיסול של רוזנשטיין ב-2003, שמיוחס לאברג'יל ()
ניסיון החיסול של רוזנשטיין ב-2003, שמיוחס לאברג'יל

עד המדינה סיפר על מקרה נוסף שבו היה מעורב: "בחקירה נזכרתי גם שעזרתי לו (לז'וזו) להשיג דרכון מזוייף. הגיעו אלי התמונות שלו, לקחתי דרכון רגיל ו-600 דולר והבאתי חדש. הלכתי לחבר שלי בחולון, הוא היה עושה דברים כאלה". לדברי העד, בעימות ביניהם הטיח בו לוי השהוא משקר.

 

העד סיפר גם שהחביא אמצעי לחימה אצל סבתא שלו: "יום אחד הגעתי לחצר וראיתי רימונים, טילי לאו ולבנות חבלה. לקחנו אותם, החבאנו את זה בסככה. את ארגז האמל"ח שמתי אצל סבתא שלי, בשתי מזוודות. סבתא חשבה שזה מסמכים. כאשר חתמתי על הסכם עד מדינה אמרתי למשטרה היכן זה". במקרה אחר לדבריו הוא החביא אקדח בבית סבתו.

 

על המטענים אמר: "ביקשו ממני פעמיים או שלוש להביא לבנות חבלה. ואני ניגשתי למחבוא והבאתי לאדם נוסף. הוא ביקש ממני מפסקים, הסביר לי מה הוא צריך והייתי הולך לחשמלאי ומביא. ידעתי שהוא מכין מטענים במחסן. פעם אחת ביקשתי מטען כזה קטן להפחדה. הלכתי למחבוא ולקחתי".

 

18 נאשמים בפרשה

ביולי 2015 הוגש כתב אישום חמור כנגד 18 נאשמים, בראשם אברג'יל. בכתב האישום נטען שבשנים 2002-2006 עמד אברג'יל בראש ארגון פשיעה שייצא וייבא קוקאין ואקסטזי ברחבי העולם, וחבריו ביצעו שורה של עבירות אלימות חמורות, כולל חיסולים ורציחות אזרחים. הפרקליטות גייסה עדי מדינה שחלקם כבר העידו במשפט. עורכי דינם של הנאשמים טוענים כי מדובר בעדי מדינה שקרנים, והנאשמים מכחישים את המיוחס להם.

 

באישום מתואר בין היתר כיצד בעשור הקודם, במסגרת מאבקים עקובים מדם בין ארגון אברג'יל לארגון של רוזנשטיין, נרצחו שלושה אזרחים בפיגוע פלילי ברחוב יהודה הלוי, שנפגעו ממטען שהונח כדי לפגוע ברוזנשטיין בידי אנשיו של אברג'יל. אישומים נוספים נוגעים גם לניסיונות חיסול נוספים של רוזנשטיין.

 

בראש מערך התביעה עומד עורך הדין ניסים מרום, והוא מנוהל על ידי פרקליטות מחוז תל אביב ומרכז. את אברג'יל מייצג עורך הדין שמשון וייס מהסניגוריה הציבורית. את שאר הנאשמים מייצגים, בין היתר, עורכי הדין יניב שגב, קובי בן שעיה, אבי כהן, דניאל כפיר, מיקי חובה, משה יוחאי, ליאור שטלצר, רצון דרחי ואליקה לוין.

 

עורך הדין אהרון רוזה, שמייצג את הנאשם לוי, מסר בתגובה: "גרסת העד הייתה ידועה לנו מאמרותיו במשטרה. בחקירה הנגדית אני מעריך שאראה שגרסתו אינה הגיונית ושאי אפשר להאמין לדבריו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יצחק אברג'יל בבית המשפט, בשנה שעברה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים