שתף קטע נבחר

נתניהו במסר לליברמן: מי שמצביע נגד חוק המרכולים - כמו הצבעה להפלת הממשלה

רה"מ שלח רמז תקיף ליו"ר ישראל ביתנו, שהודיע כי סיעתו תתנגד גם הפעם בהצבעה על חוק המרכולים, והבהיר כי התנגדות היא כמו תמיכה בהפלת הממשלה. נתניהו אמר גם: "החוק לא משנה הרבה". למרות הרוב הדחוק שעומד כרגע על קול אחד: ההצבעה צפויה להתקיים הערב

 

נתניהו במסר תקיף לשותפו הבכיר בקואליציה: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ב') בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי יו"ר הקואליציה דודי אמסלם ממתין לראות אם יושג רוב בהצבעה על החוק. נתניהו הבהיר כי אם יושג רוב, תתקיים היום הצבעה, אך אם לא, היא תידחה. אחרי יציאת המצלמות מישיבת הסיעה אמר נתניהו לנוכחים: "מי שמצביע נגד החוק, זה כמו להצביע על הפלת הממשלה".

 

חוק המרכולים צפוי לעלות להצבעה הערב בקריאה שנייה ושלישית על אף הרוב הדחוק לטובת הקואליציה שעומד על קול אחד בלבד. על פי סדרי הדיון שנקבעו, אמור היה הדיון בחוק להתחיל מיד עם פתיחת המליאה, אולם בשל המאמצים לגייס רוב נדחה הדיון בכמה שעות.

 

נתניהו ואמסלם בשיחה צפופה (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
נתניהו ואמסלם בשיחה צפופה(צילום: עמית שאבי)

ראש הממשלה הוסיף ואמר כי למרות החששות שהסטטוס-קוו ייפגע, החוק לא משנה הרבה. עוד לפני כן, בפתח ישיבת הסיעה, אמר נתניהו לעיני המצלמות: "אני מבין שעדיין מחכים לתשובה מהאופוזיציה על קיזוז לחברי הכנסת יוסי יונה ומוטי יוגב, שאני רוצה להשתתף בצערם על מות יקיריהם". נתניהו הוסיף: "אנחנו מתכוננים גם לחוק התקציב, וזה לא ימנע מאיתנו להעביר אותו בממשלה ביום חמישי ואחר כך להעביר את התקציב וחוק ההסדרים בכנסת כדי שנוכל לעשות דברים טובים".

 

בישיבת הסיעה הגן נתניהו על שר האוצר משה כחלון על רקע מתקפות ח"כים שגיבו את ראש העיר ירושלים ניר ברקת שנאבק בכחלון על "מענק הבירה". "דברו באופן ענייני. אל תדברו באופן אישי", אמר נתניהו.

 

שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הבהיר היום שוב כי סיעתו תצביע נגד חוק המרכולים. "אנחנו לא ניתן שום קיזוזים בנושא ונצביע כמו שהצבענו. כדאי להדגיש שמי שמגיע בשבת במרכולים זה אותם אנשים שעובדים קשה כל השבוע, משלמים מיסים, משרתים בצבא ועושים מילואים".

 

ליברמן המשיך ואמר: "כשסיעות ש"ס בליכוד מצביעות נגד חוק העזר זה לא מובן במיוחד לעיר חולון, שהרוב שם חילוניים. פשוט אבסורד לסגור הכול בשבת. שמחתי לראות שחלק גדול של ראשי ערים שמובילים יחד מאבק נגד חוק המרכולים זה אנשי ליכוד, אבל אנחנו נעשה את מרב המאמצים שהחוק הזה לא יעבור".

 

על חוק עונש מוות למחבלים, שאותו יזם, אמר ליברמן: "אי אפשר היום לשנות מדיניות כל עוד היועץ המשפטי לממשלה מתנגד בתוקף לעונש מוות והוא הסמכות היחידה. החשיבות של החוק בשבוע שעבר שזה למעשה פותח דיון מחדש, ואני מקווה שבזמן הקרוב כל הנושא יבוא לדיון בקבינט ומשם נעבור גם להצבעה בקריאה הראשונה והשנייה והשלישית, ואני מדגיש את הסוגיה הזו לכל אלו שמנסים להטות את הציבור. אין דרך אחרת. מי שיושב מאסר עולם זה עידוד ישיר לטרור וחייבים להפסיק עם זה".

 

לפיד: "נתניהו מתקפל לצד כל מי שעובר לידו"

גם יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התייחס להצבעה על חוק המרכולים: "החרדים באים אלינו לבתים ואומרים לנו איך לנהוג ואיך להיות. הם הופכים את השבת למה שגורם למריבות ולסכסוכים. יש לי כבוד ליהדות, היא חלק מחיי. אין לי שום כבוד לכפייה חרדית מסוג כזה. נתניהו מתקפל לצד כל מי שעובר לידו. ליברמן רוצה להרוג מחבלים? צ'ק. אמסלם רוצה מימון לפריימריז? צ'ק. והכול על חשבון אזרחי ישראל".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר על ההצבעה על חוק המרכולים: "מה בדיוק לאומי בחוק המרכולים? בלהתערב בחופש הפרט? מה בדיוק לאומי בזה שאת הרשתות החזקות משאירים פתוח ואת האנשים הקטנים, בעלי עסק קטן, אותם יסגרו? ומה בדיוק לאומי בזה שרק למי שיש לו רכב יכול להגיע לחנויות? אני יכול לומר לכם שהרהיטות של נתניהו היא לחלק צ'ופרים, ולא הבנתי אף פעם מה דחף אותו לפעול בניגוד לאינטרסים של הציבור. די להעמדת הפנים".

 

מוקדם יותר היום התייחסו באולפן ynet חברי הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) ותמר זנדברג (מרצ) להצבעה הקרבה על החוק. "אומנם האופוזיציה מאתגרת אותנו עם רוב מצומצם - יותר נכון שהאופוזיציה בתוך הקואליציה מאתגרת אותנו. הצלחנו להעביר תקציב ברוב של קול אחד או שניים. אני חושב שחוק המרכולים גם יעבור באותו מצב", אמר מקלב.

 

ח"כ זנדברג השיבה לו: "כבר שבוע שני ברציפות שחברי כנסת בקואליציה, כולל שרים בכירים בליכוד, ממש תולשים את השערות ולא רוצים את החוק. הם מבינים שהוא מזיק להם, קודם כול פוליטית, ושהוא מיותר ומזיק לציבור ועדיין ממשיכים לדהור איתו. למה? בגלל שלמות הקואליציה. יש כאן פשוט שוחד פוליטי".

 

מקלב ענה לזנדברג: "אני באמת חושב ש'שוחד פוליטי' זה הגדרה קצת מרחיקת לכת. יש מאבקים בכל קואליציה - כל קואליציה מורכבת מכמה סוגים של מפלגות. גם אם לא הייתה חקירה של ראש הממשלה אני חושב שהדברים האלה היו קיימים. גם לפני שהייתה חקירה של ראש הממשלה, יש לנו חוקים שונים שלא תמיד מרכיבי הקואליציה מסכימים להם. גם בליכוד אולי לא מסכימים, חלק לא מסכימים לחוק המרכולים כמו שחלק גדול מהקואליציה לא הסכימו לחוק המואזין. וגם לחוק הצרפתי לא כולם מסכימים וגם לחוק ההמלצות לא כולם מסכימים, אבל קואליציה בסופו של דבר מתאחדת ומצביעה ביחד".


פורסם לראשונה 08/01/2018 15:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
נתניהו ואמסלם בישיבת הסיעה
צילום: עמית שאבי
מומלצים