שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: ההקלטה שמבעירה את מערך הכיבוי בישראל

הסכסוך בין ארגון עובדי הכבאות ובין הרשות הארצית עדיין בוער, ולידי ynet הגיעה הקלטה שבה נשמע מפקד משמרת בנתניה קורא למעשה ללוחמי האש לסרב פקודה לבכירים: "שידברו ללמפה". מנגד חתמו עשרות קצינים על מכתב תמיכה בנציב שמחי: "צעדי הארגון מסכנים חיים"

 

 

זאת הייתה אמורה להיות עוד ישיבה בתחנת הכיבוי בנתניה, אלא שבמהלכה קיבל יו"ר ועד העובדים בתחנה את רשות הדיבור ובנחרצותו המחיש את מהות הסכסוך הממושך בין ארגון עובדי הכבאות ובין הרשות הארצית לכבאות והצלה בפיקודו של רב-טפסר דדי שמחי. בהקלטה שהגיעה לידי ynet נשמע יו"ר ועד העובדים בתחנה קורא לכאורה לכבאים לסרב פקודה: "מפקד המחוז והמחוז לא קובעים כלום... הם יכולים לדבר ללמפה".

 

לעיון במכתב התמיכה בנציב שמחי - לחצו כאן

 

מפקד מחוז מרכז במערך הכיבוי, טפסר בכיר אייל כספי, החליט להצמיד "חונך" לסגן מפקד תחנת נתניה טפסר-משנה יואל נחום. החלטה זו הובילה לנתק בין ארגון העובדים לנציבות. בעקבות כך אף "פוצצו" כמה כבאים בשבוע שעבר טקס סיום של קורס צוותים בהשתתפות הנציב שמחי. ההקלטה מהישיבה שהתקיימה לאחרונה בתחנת הכיבוי בנתניה העלתה את רמת המתיחות בין הצדדים והפכה לעניין מדובר בקרב כל הגורמים המעורבים.

הנציב שמחי (צילום: עומר שפירא) (צילום: עומר שפירא)
הנציב שמחי(צילום: עומר שפירא)

 

עמוס סילם, מפקד משמרת בתחנה, שמכהן גם כסגן יו"ר ארגון העובדים הארצי, נשמע במהלך הישיבה מנחה את הכבאים להפסיק למלא אחר הוראות המפקדים הבכירים - בהם סגן מפקד המחוז טפסר מנחם כספי, שנכח אף הוא בישיבה: "המחוז מבחינתנו לא קיים, ועם כל הכבוד למנחם שיושב פה, וגם אם היה היה יושב פה אייל, גם לו אני אגיד את זה בפנים - מבחינתנו אין מחוז. אתם העובדים, מבחינתכם המחוז לא קיים. על כל המשתמע - אף אחד מכם לא מנהל שום שיח, לא בוקר טוב, לא שלום, לא להתראות, שום דבר. שיהיה הכי ברור בעולם".

 

סילם אף הסביר לכבאים כי המאבק, שעלול לגרור פיטורים, נמצא בחיתוליו, ושמבחינתם כדאי להם להיות חלק ממנו. "אין לכם מה לחשוש מאיומים כאלה ואחרים. שיבוא מפקד המחוז ויגיד לכבאי 'בוא תדבר, תעשה פעולה'. הוא בא, אתם פשוט מסתובבים 180 מעלות ממנו, לא מדברים איתו בכלל. הוא לא קיים. יש הנחיה של יו"ר ארגון עובדי הכבאים, אבי אנקורי, שהוציא מסמך כתוב שתחנת נתניה בנתק עם המחוז על כל המשתמע מכך".

 

סילם אמר עוד: "הנה, גם עכשיו אני אומר, אייל ומנחם וכל המחוז לא קובעים שום דבר בכל מה שקשור לתחנת נתניה, כל עוד ההנחיה תקפה. אנחנו כרגע לא נמצאים בפעולת שגרה עם המחוז. אנחנו לא נמצאים במצב שהוא רגיל, שהם באים ומבקרים ונותנים איזשהן הנחיות. הם יכולים לבוא ולתת הנחיות ולדבר ללמפה מבחינתנו. לא מדור מניעה, לא עובדי משמרת, לא ראש משמרת, אף אחד. היחיד שמנהל איתו שיחה זה יואל, הוא כרגע נמצא בכובע של ממלא מקום תחנה, הוא מנהל איתו".

 

"מרד" לכל דבר ועניין 

ברקע הדברים יצוין כי מערך כיבוי האש בישראל הוא היררכי, אך בשונה מגופי הביטחון האחרים אושר להקים בשורותיו ארגון עובדים מייצג. בצעד יוצא דופן חתמו אתמול (יום ב') עשרות קצינים בכירים, מפקדי מחוזות, סגניהם, קציני מטה ומפקדי תחנות על מכתב תמיכה בנציב שמחי. במכתב שהועבר לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן מדגישים החותמים כי צעדי ארגון העובדים הם בבחינת "מרד" לכל דבר ועניין. המכתב המלא - למעלה.

 

עוד הדגישו החותמים כי אסון שייגרם מצעדי ארגון העובדים הוא רק עניין של זמן. לדבריהם, "הדבר יגרום לפגיעה מבצעית חמורה, סיכון חיי אדם, סירובי פקודה ויצירת כאוס במערך, והתוצאות מי ישורנו".

 

עמוס סילם מסר בתגובה כי "מדובר בארגון היררכי ולא צבאי. כשאני אמרתי 'נתק או כל שיח' - אמרתי את זה כאיש מבצעי ומפקד משמרת שיודע את העבודה על בורייה. מעולם לא קרה מקרה שפגענו באירוע מבצעי וגם לא יקרה. קשה להם ביקורת מהצד שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים