שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  שלא יעבדו עליכם: כך תקבלו אחריות על איטום הגג
  אל תוותרו על בדיקת הצפה, ואל תסכימו לאיטום חלקי של הגג. דאגו לקבל אחריות בכתב הכוללת את פרטי בעל העסק. מהן התלונות הנפוצות בתחום נגד חאפרים, ואיך כדאי להימנע מראש מעבודה בעיניים? אתר "המקצוענים" עם העצות

  אחת הבעיות העיקריות בתחום האיטום היא סוגיית האחריות לעבודה. ברגע שמתגלים כשלי איטום והבעיה שלשמה הזמנתם את קבלן האיטום לא נפתרה - מתחילות הצרות ואיתן הוויכוחים. הטענה העיקרית של קבלני האיטום, שהבעיה לא קשורה לאיכות החומרים או ההתקנה, אלא לבעל מקצוע אחר ש"פצע" את חומרי האיטום או לחילופין לכך שהם אטמו רק חלק מהגג.

   

  עוד כתבות בנושא:

  ליקויי איטום בבית - כיצד מתמודדים?

  אל תזרקו את הכסף שלכם מהגג

  סימנים של רטיבות

   

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  כדי להימנע מכך, כדאי לוודא ביצוע בדיקת הצפה לפני שקבלן האיטום מקבל את התשלום הסופי, וכן להימנע מאיטום חלקי של הגג. "פעמים רבות קורה שחלק מדיירי הבית המשותף מסרבים להשתתף בעלויות האיטום", אומר נתנאל אמברק מק.פ.י איטום וזיפות גגות באתר "המקצוענים". "הדיירים שסובלים מרטיבות מסתפקים באיטום רק של הגג שנמצא מעל הדירה שלהם. ואז, כעבור כמה שנים השכנים (שסירבו תחילה להשתתף בעלויות האיטום) אוטמים את יתרת הגג.

   

  "לרוב, העבודה מבוצעת על-ידי קבלן איטום אחר וכך מתחילות הבעיות. כל קבלן איטום טוען שהמקור לרטיבות הוא בצד השני, והדבר מאפשר להם להסיר אחריות מעצמם. לפעמים אין מנוס, אלא לפרק את כל שכבת האיטום הקיימת ולהתקין מחדש יריעות ביטומניות על כל שטח הגג".  

   

  הדבר כרוך בהוצאות כפולות ומיותרות, אשר יכולות היו להימנע מראש. "לכן, גם אם חלק מהדיירים מסרבים להשתתף בעלויות האיטום, כדאי לדעת שאין משמעות לאיטום חלקי של הגג", מוסיף אמברק.

   

  "זאת, בייחוד אם השיפועים בו לא תקינים. הסיכוי לתקלות במקרה זה הוא גדול במיוחד וקבלן האיטום יוכל להחריג את מתן האחריות בשל העובדה שביצע רק איטום נקודתי".

   

  שמרו את פרטי בעל העסק כדי שתוכלו לאתרו בעוד כמה שנים

  בעיה נוספת קשורה לעובדה שתקלות יכולות להתגלות גם כעבור שמונה שנים, ואז, למרות שהאחריות ניתנת למשך 10 שנים בממוצע, אין כתובת לפנות אליה.

   

  כיצד ניתן למנוע את הבעיה הזו? כמובן, שלעתים גם אם תפעלו כשורה, תמצאו את עצמכם מול שוקת שבורה. ועדיין, כדי להקטין את הסיכון, כדאי לשמור את מספר תעודת הזהות של בעל העסק, ולא להסתפק בחשבונית הכוללת רק את פרטי החברה.

   

  "ישנם בעלי מקצוע שמשנים את שם החברה, באופן שמקשה להתחקות אחריהם", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "שם בעל העסק ומספר תעודת הזהות שלו, יקל עליכם באיתורו".

   

  אל תוותרו על בדיקת הצפה

  כאמור, בדיקת הצפה היא הדרך הכי אמינה לוודא את תקינות איטום הגג. כשמה כן היא, הבדיקה כוללת הצפה של הגג במים בגובה של כ-10 ס"מ, וחסימת פתחי הניקוז של הגג. מים אלו נשארים עומדים למשך כ-72 שעות, ובסופן בודקים האם הופיעו סימני רטיבות מתחת לגג.

   

  מוקד השירות: "בדיקה זו חייבת להתבצע תוך פיקוח והשגחה צמודים של קבלן האיטום או גורם מקצועי אחר מטעמו. זאת, כדי למנוע נזקים לדיירי הקומות העליונות, לקירות החיצוניים ולחדר המדרגות.

   

  למרות הסיכון הכרוך בבדיקה, ממש לא כדאי לוותר עליה, כיוון שאם תתגלה בעיה בהמשך, קבלן האיטום יכול לנסות להסיר מעצמו אחריות ולטעון שהיא נגרמה בשל נזק שגרם בעל מקצוע אחר לחומרי האיטום. למשל, מתקין של דוד שמש או טכנאי של חברת כבלים".

   

  מחפשים קבלן איטום? לחצו כאן

   

   ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים