שתף קטע נבחר

מאות מיליונים על הפרק: הקרב על קרן הניקיון

באוצר רוצים להעביר לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים מהקרן שנועדה לרכז אמצעים כספיים לשמירה על איכות הסביבה ובכלל זה שמירה על הניקיון. במשרד להגנת הסביבה אמרו: "זו הצעה שערורייתית". במשרד האוצר הגיבו: "רוצים לערוך רישום יעיל יותר של הכנסות"

במשרד להגנת הסביבה וברשויות המקומיות מתנגדים לכך ש-500 מיליון שקלים שהצטברו בקרן הניקיון יועברו לתקציב המדינה בשנה הבאה. מדובר ב-50% מהכספים שהצטברו בקרן. לפי בקשת משרד האוצר, החל משנת 2020 יוגבל הסכום שיועבר מקרן הניקיון ל-500 מיליון שקלים בשנה. במשרד להגנת הסביבה וברשויות המקומיות חוששים שהכספים לא יוחזרו אליהם.

 

מטרת הקרן היא לרכז אמצעים כספיים לשמירה על איכות הסביבה ובכלל זה שמירה על הניקיון, מניעת השלכת פסולת וטיפול בפסולת, מיחזור, הגנה על הסביבה החופית ועוד. רק אתמול (יום ב') הקרן לשמירת הניקיון אישרה את אסטרטגיית הפסולת החדשה של המשרד להגנת הסביבה בתקצוב של כ-4 מיליארד שקלים, שתוביל להפחתת שיעור ההטמנה מ-80% ל-26% ב-2030. השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, אמר כי "החלטת קרן הניקיון קובעת שמדינת ישראל עושה צעד היסטורי בטיפול בפסולת ומאשרת תוכנית שתואמת את הסטנדרטים המקובלים במדינות המערב".

 

משאיות זבל בירושלם (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
משאיות זבל בירושלם(צילום: גיל יוחנן)

 

הקרן הודיעה גם כי תקים שלושה מתקנים להשבת אנרגיה בפריסה ארצית, שיטפלו כל אחד ב-1,000-1,500 טון פסולת ביום. תמיכת המשרד להגנת הסביבה בפרויקט תהיה בהיקף של 2.8 מיליארד שקל. כמו כן צפויים להקים מתקני מיון בתמיכה של 240 מיליון שקלים ועוד. בנוסף, יתמכו באשכולות פסולת לצורך הפחתת עלויות לרשויות המקומיות בהיקף מימון כולל של 400 מיליון שקל.

 

ברשויות המקומיות מתנגדים להצעת האוצר. "אין הצדקה מוסרית, ציבורית או כלכלית למהלך הזה", כתבו לראש הממשלה בנימין נתניהו חברי פורום ה- 15, בראשות ראש העיר תל אביב רון חולדאי.

 

הפרק בתקציב ()
הפרק בתקציב

 

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, אמר כי "זה באמת דבר שערורייתי. הם רוצים לקחת 'הלוואה' של 500 מיליון שקלים, וקובעים שהחל משנת 2020, 50 אחוז מההכנסות של הקרן יילכו לקופת המדינה, ולא למטרות סביבתיות. זה לא היה לפני כן. זו פגיעה חמורה מאוד בתושבי מדינת ישראל וברשויות המקומיות בתחום קריטי, תחום של הפסולת ושל הזבל, שפשוט אי אפשר להפקיר אותו. הדבר הזה הוא חריג ואנחנו נלחם בו במלוא העוז, פשוט לא ניתן לדבר כזה לקרות".

 

לדבריו "יום אחרי שאנחנו מאשרים תוכנית אסטרטגית לטיפול בפסולת בקרן, בעידוד של משרד האוצר ובתמיכה מאוד גדולה שלו, הוא בא ובעצם מושך את השטיח מתחת לרגליים של התוכנית הזאת. זה בהחלט דבר בעייתי מאוד".

 

השר אלקין אמר בתגובה: "ההצעה לקחת כסף מקרן הניקיון למטרות אוצריות היא הצעה שערורייתית שאנחנו מתנגדים לה מכל וכל, והיא מנוגדת למטרת קרן הניקיון שנקבעה בחוק. ההצעה הזאת שונה מאוד מתקדימים שהיו בעבר, כאשר משרד האוצר לקח הלוואת תקציב מזומן מקרן הניקיון, מבלי להקטין את גודל הקרן ומבלי לפגוע ביכולת שלה להתחייב ולקדם פרויקטים בתחום קידום המחזור ושיפור תשתיות הטיפול בפסולת. הפעם ההצעה מדברת על פגיעה אנושה בקרן הניקיון, ובכוונתנו להילחם בה בכל הכוח".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בקרן הניקיון הצטברו תקציבים המועברים משנה לשנה בסכום של למעלה ממיליארד שקלים. מטרת ההצעה היא לבצע רישום יעיל יותר של הכנסות אלו וזאת מבלי לפגוע במטרות הקרן, באופן פעילותה ובסכומים המוקצים לפעילות זו. בנוסף, ראוי לציין שהרשאה להתחייבות היא מנגנון לביצוע פרויקטים ארוכי טווח ולא להיפך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר לוי
משאית זבל. ארכיון
צילום: אמיר לוי
מומלצים