שתף קטע נבחר

ראש המוסד: יש לנו עיניים, אוזניים ויותר מכך באיראן

ראש המוסד יוסי כהן התייחס למהומות באיראן: "לא צריך לפתח ציפיות למרות שאשמח לראות מהפכה משמעותית". הוא דיבר גם על הצורך בשוויון מגדרי בפיקוד המוסד

 

ראש המוסד יוסי כהן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ראש המוסד יוסי כהן(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

בהתבטאות נדירה אמר היום (ג') ראש המוסד יוסי כהן כי "יש לנו עיניים, אוזניים ויותר מכך אם תרצו גם באיראן". הוא דיבר בכנס השנתי של אגף הממונה על השכר במשרד האוצר שהתקיים בבנייני האומה בירושלים. הוא התייחס בין השאר למהומות באיראן: "לא צריך לפתח ציפיות למרות שאשמח לראות מהפכה משמעותית".

 

ראש המוסד אמר בהתייחסו להפגנות באיראן כי כי "האזרח שם מבכה את יומו על רקע מצבו הכלכלי המאכזב" משום שהציפייה מהנשיא רוחאני הייתה שכלכלת הפרט והחברה תשתפר, "מולם עומדים כוחות שבמאמץ גדול מאוד ולא על פי שמירה על זכויות אדם פועלים נגד כל מי שינסה להרים ראש באיראן. חוינו את זה במהפכה הירוקה שדעכה, היו הרבה נפגעים".

 

לדבריו, הסכם הגרעין ("רע ולא היה אמור להיחתם") שיפר את מצבה הכלכלי של איראן: "הכלכלה הייתה בשפל בשל הסנקציות החריפות. מכלכלה נחותה היא צומחת ופורחת. הדבר הזה לא משרת בהכרח את האזרח ולכן הם ברחובות".

 

הוא סיפר לנוכחים בהרחבה על המגמות במזרח התיכון: "נוצר מסדרון אווירי ויבשתי ששופך למזרח התיכון לוחמים שיעים מדגמים שונים. יחד עם השיעים בגבולנו הצפוני נוצרות קואליציות קטנות שמטרידות מאוד". הוא דיבר גם על דאגה שמשמיעים מנהיגים בעולם הסוני מפני התפשטות איראנית והתחמשות ארגונים שיעים בנשק מדויק.

 

עוד אמר כי ניכרים "שינויים דרמטיים בהבנה האמריקנית את האיומים האסטרטגיים והדאגה לשלום העולם כולו בשל השאיפות הדרמטיות שיש באיראן, בנכונות שלה וברצונה להפעיל כוחות וגם טרור. השינוי הזה הוא לטובה מבחינתנו".

 

 

ראש המוסד סיפר כי בשנתיים האחרונות הוא עוסק באופן אינטנסיבי בשוויון הזדמנויות, בעיקר בהיבט המגדרי. "למרות שהגיוס הוא כמעט 50/50 - איך זה שהפיקוד הוא 25 אחוזים מפקדות אל מול 75 אחוזים מפקדים? אין לזה שום סיבה". הוא הוסיף כי בשנה האחרונה גויסו למוסד 18 בעלי מוגבלויות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בצהריים בפגישה עם שגרירי מדינות נאט"ו כי איראן מסוכנת משום שהיא "מנסה ליצור אימפריה טריטוריאלית מטרטוס, או יותר נכון מטהרן לטרטוס בים התיכון ואיגוף המזרח התיכון גם מהדרום דרך תימן, ובסופו של דבר כיבוש המזרח התיכון. זו המטרה של איראן. אנחנו מחויבים לחלוטין למנוע מאיראן ליצור בסיס צבאי בסוריה ואנו מגבים את המילה שלנו במעשים. וזה מסוכן גם לגביכם כי כיבוש המזרח התיכון על ידי איראן בסופו של דבר ישפיע על כל האינטרסים שלכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ראש המוסד יוסי כהן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים