שתף קטע נבחר

נחשף: ה-CIA שידך יהודייה למלך חוסיין

מסמכים סודיים שנחשפו מגלים שסוכנות הביון האמריקנית היא שדאגה להפגיש את מלך ירדן עם שחקנית הקולנוע סוזן קבוט, בעלת שורשים יהודיים. בין השניים התפתח רומן, ולפי שמועות בנה של קבוט - שבהמשך רצח אותה - נולד מהקשר שלה עם המלך

סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית (CIA) היא שרקחה את הפגישה הראשונה בין חוסיין מלך ירדן לבין שחקנית הקולנוע ממוצא יהודי סוזן קבוט, דייט שבעקבותיו התפתחה ביניהם מערכת יחסים בת כמה שנים. כך עולה ממידע הכלול במסמכים הסודיים שנחשפו לאחרונה בנוגע לרצח נשיא ארה"ב ג'ון קנדי.

המלך חוסיין בצעירותו והשחקנית קבוט ()
המלך חוסיין בצעירותו והשחקנית קבוט

לפי דיווח ב"USA Today", ה-CIA דאג שסוכן לשעבר של ה-FBI, רוברט מהיאו, יארגן את הפגישה בין השניים, והמלך פגש את השחקנית בארוחת ערב חגיגית שערך מהיאו. אחר כך שכר ה-CIA בית חוף בלונג איילנד שבו התארח המלך חוסיין בהמשך ביקורו, והסוכנות דאגה שקבוט תתאכסן במלון סמוך בניו יורק בשם בדוי.

 

לפי שמועות, הרומן בין המלך לקבוט נמשך כמה שנים, והבן שנולד לקבוט ב-1964, טימותי, היה בנו של חוסיין. הבן טימותי היכה את האם קאבוט למוות ב-1986 במוט ברזל, ובמשפטו נחשף כי עד מותה עוד נהג המלך חוסיין להעביר לקבוט 1,500 דולר מדי חודש.

המלך חוסיין בין קלינטון לרבין (צילום: יעקב סער, לע"מ) (צילום: יעקב סער, לע
המלך חוסיין בין קלינטון לרבין(צילום: יעקב סער, לע"מ)

לפי המסמך של ה-CIA, מהיאו התבקש למצוא "חברוּת נשית" ל"ביקור רשמי של ראש מדינה זרה" באפריל 1959. המועד תואם את ימי ביקורו של המלך חוסיין בארה"ב. הוא היה אז בן 23.

 

באותם ימים רצתה ארה"ב לספק את רצונו של המלך חוסיין, משום שראתה בירדן בעלת ברית פוטנציאלית במזרח התיכון והתרשמה מכושר הנהגתו. קבוט, בת למשפחה יהודית מרוסיה שנולדה בשם הרייט שפירו, הייתה בעיני ה-CIA אחת הדרכים להשיג את המטרה. על רקע הדיווחים בנוגע ליחסים בינה לבין המלך תהו רבים אם שורשיה היהודיים יסבו מבוכה למלך.

 

המלך חוסיין, שחתם ב-1994 על הסכם השלום בין ירדן לישראל, מת מסרטן ב-1999. אשתו הראשונה, דינב, מתה ב-1957. אחר כך התחתן עוד שלוש פעמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המלך והשחקנית. רומן של שנים
מומלצים