שתף קטע נבחר

תיק תפור? "חושף פשעי סטלין יאושפז בכפייה"

יורי דמיטרייב חשף פרטים מחרידים על מעללי הדיקטטור של ברית המועצות. אחרי שבבית משפט לא הוכח שהיה מעורב בצילום פורנוגרפיה ובדיקה פסיכיאטרית שנערכה לו הראתה כי הוא שפוי - הוא נשלח במפתיע לבדיקה נוספת, במתקן שבעידן הסובייטי התפרסם כבוֹדה ראיות נגד מתנגדי משטר

היסטוריון רוסי שחשיפותיו בנוגע לפשעים שביצע מנהיג ברית המועצות יוזף סטלין הכעיסו בכירי ממשל רוסים יישלח השבוע לבדיקות פסיכיאטריות. עורך דינו הביע אתמול (ג') חשש שהוא יוכרז כלא שפוי כחלק ממזימה נגדו.

 

ההיסטוריון, יורי דמיטרייב בן ה-61, עומד לדין בבית משפט בצפון-מערב רוסיה באשמה שגרם לבתו המאומצת, בת 11 באותם ימים, להשתתף בצילומי תכנים פורנוגרפיים. הוא מואשם גם באחזקת חומר נפץ.

דמיטרייב העצור. 9,000 גופות בקבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דמיטרייב העצור. 9,000 גופות בקבר(צילום: רויטרס)

כמה מבכירי עולם התרבות הרוסי טוענים כי יש ניסיון לתפור תיק לדמיטרייב בשל ההתמקדות שלו בפשעי סטלין. דמיטרייב חשף בעבר קבר אחים ובו גופות של כ-9,000 בני אדם שנרצחו על-ידי אנשיו של סטלין בשנות ה-30. לטענת תומכיו של דמיטרייב, החשיפות שלו מכעיסות את הקרמלין משום שהן אינן עולות בקנה אחד עם הנרטיב שממשלת רוסיה מנסה לקדם – זה שלפיו רוסיה אינה צריכה להתבייש בעברה.

 

המסרים הפטריוטיים של הקרמלין זוכים לחשיבות מיוחדת בשל התקרבות הבחירות לנשיאות, שייערכו בעוד חודשיים. לפי סקרים, הנשיא ולדימיר פוטין צפוי לנצח בבחירות בקלות. פוטין טען בשנה שעברה ש"הדמוניזציה המוגזמת של סטלין", כפי שכינה זאת, משמשת לערעור מעמדה של רוסיה.

נשיא רוסיה פוטין. "דמוניזציה מוגזמת לסטלין" (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא רוסיה פוטין. "דמוניזציה מוגזמת לסטלין"(צילום: AP)

אם דמיטרייב יורשע הוא עשוי להישלח לכלא ל-15 שנות מאסר. הוא מכחיש את הטענות נגדו. בעבר נערכה לו בדיקה פסיכיאטרית, ובה נקבע כי הוא צלול בדעתו. ארגון מומחים שמינה בית המשפט לא מצא תוכן פורנוגרפי בתשע תמונות של בתו המאומצת שעמדו במרכז הפרשה. בכך סתרו המומחים ממצאים שהציגו מומחים אחרים, שהובאו על-ידי התביעה.

 

ב-27 בדצמבר, בתפנית בלתי צפויה, הורה בית המשפט לבחון מחדש את אותן תשע תמונות. הוא גם נעתר לבקש התביעה שדמיטרייב יעבור בכפייה בדיקה פסיכיאטרית נוספת שתקבע אם הוא סובל מ"סטיות מיניות". עם זאת, בית המשפט דחה את בקשת התביעה להשאירו במעצר אחרי 28 בינואר.

הדיקטטור סטלין. ראיות משנות ה-30 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הדיקטטור סטלין. ראיות משנות ה-30(צילום: gettyimages)

ויקטור אנופרייב, עורך דינו של דמיטרייב, אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי פנה לבית המשפט העליון של קרליה, האזור שבו עומד מרשו לדין, וערער על החלטת בית המשפט: "הוא כבר עבר בדיקה פסיכיאטרית אחת. התוצאות היו תקינות ולא נמצאה שום ראיה לסטייה. בנוסף, התובעים לא ערערו על תוצאות הבדיקה ההיא".

 

דמיטרייב הוטס בחודש שעבר למרפאה פסיכיאטרית במוסקבה, מרפאת סרבסקי, שהתפרסמה בעידן הסובייטי כמרפאה המספקת ראיות בדויות כדי לאפשר לשלטונות להחזיק מתנגדי משטר במוסדות פסיכיאטריים. אנופרייב אמר כי הוא מצפה שהבדיקה, שעשויה להימשך חודש, תהיה אובייקטיבית, אבל הביע דאגה מהאפשרות שאנשי ממשל יפעילו לחץ על הרופאים.

נושאים את תמונת סטלין במוסקבה בחגיגות ב-1 במאי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נושאים את תמונת סטלין במוסקבה בחגיגות ב-1 במאי(צילום: רויטרס)

ערוץ הטלוויזיה הממלכתי של רוסיה טען אשתקד כי דמיטרייב וארגון שאליו הוא משתייך מקבלים כסף ממדינות זרות כדי להציג באופן שלילי ומעוות את ההיסטוריה הרוסית.

 

עורך הדין אנופרייב אמר אתמול כי הוא מודאג: "אולי אם הם לא יצליחו להרשיע אותו בפורנוגרפיה הם יכריזו עליו בלתי שפוי. זה הליך סובייטי קלאסי. להאשים ואז לגמור את העניין בשליחת האדם למוסד פסיכיאטרי".


פורסם לראשונה 09/01/2018 23:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
סטלין. תפנית בבית המשפט
צילום: gettyimages
מומלצים