שתף קטע נבחר

הישראלי שנרצח בפיגוע: אב לשישה מחוות גלעד

הרב רזיאל שבח, בן 35, נורה למוות בפיגוע בצומת חוות גלעד שבה התגורר. הוא היה מוהל והתנדב במד"א. חבריו סיפרו: "הוא היה אדם מיוחד במינו שרק רצה לעזור". ראש מועצת שומרון יוסי דגן תוקף: "בגלל שיקולים פוליטיים לא הוצבו מצלמות ביטחון בציר שבו רזיאל נרצח"

הנרצח רזיאל שבח ()
הנרצח רזיאל שבח

הרב רזיאל שבח, אב לשישה מחוות גלעד, הוא הישראלי שנרצח אמש (יום ג') מירי מחבל סמוך ליישוב שבו התגורר. רזיאל, שעבד למחייתו כמוהל והתנדב במד"א, נורה מירי חולף בעת שנהג במכוניתו ונפצע בצווארו. הוא פונה לבית החולים מאיר בכפר סבא במצב אנוש, אולם שם קבעו הרופאים את מותו. כוחות צה"ל סגרו צירים והציבו מחסומים באזור שכם. נערכות סריקות נרחבות אחר המחבל או המחבלים שנמלטו מהמקום.

 

זמן קצר לאחר הפיגוע ובעת שעשתה את הדרך לבית החולים, אמרה יעל, אשתו של רזיאל, בשיחה עם ynet: "הוא התקשר אליי ואמר לי 'ירו בי, תזמיני אמבולנס'. עדיין אני מזועזעת ונסערת מהקלות שבה יורים בנו ככה". ההלוויה צפויה להתקיים היום בשעה 13:00 בחוות גלעד.

 

  

רזיאל שבח  (צילום: ישי גלעד/TPS) (צילום: ישי גלעד/TPS)
רזיאל שבח (צילום: ישי גלעד/TPS)
 
 
זירת הפיגוע, אמש:
 (צילום: מאיר לביא/TPS) (צילום: מאיר לביא/TPS)
(צילום: מאיר לביא/TPS)

 (צילום: מאיר לביא/TPS) (צילום: מאיר לביא/TPS)
(צילום: מאיר לביא/TPS)

חברים ומכרים של רזיאל סיפרו כי התגורר בחווה ב-10 השנים האחרונות ונחשב דמות בולטת ביישוב. יהודה האס, חברו של רזיאל, סיפר "מדובר באדם מיוחד במינו. אני מכיר אותו כבר שנים רבות, התנדבנו יחד במד"א. רק לפני זמן קצר הוא קיבל תעודת הצטיינות על תפקודו בארגון. הוא הרב הלא מוכתר של חוות גלעד". האס הוסיף כי "רזיאל היה איש משפחה שתמיד רק רצה לעזור".

 

ששון טרבלסי, חבר המשפחה, הוסיף: "הוא היה מוהל מאוד מוכר כאן בעיר ובסביבה, כמובן בהתנדבות מלאה. אדם ענק עם לב ענק. פגשתי אותו בפעם האחרונה בשבת ושוחחתי איתו אתמול, היינו מדברים ומתייעצים לעתים קרובות. הפשטות והתום והצניעות שהיו בו הם דברים שראויים להערצה".

 

 

הנרצח רזיאל שבח ()
הנרצח רזיאל שבח

תושבי חוות גלעד והיישובים הסמוכים לא הופתעו מהפיגוע וסיפרו כי התריעו על הסכנה הביטחונית באזור. "נמאס לנו שערבים שותים כוס קפה, נכנסים לאוטו, יורים בנו וחוזרים לשכם", אמר איתי זר שהקים את חוות גלעד, "נמאס לנו להיות ברווזים במטווח, צריך הרתעה, שהם יתחילו לפחד מאיתנו".

 

יהודה כהן, עד ראייה לפיגוע, סיפר: "הגענו לזירה וראינו הרבה תרמילים על הכביש, האוטו מחורר כולו. הפצוע היה לבד ובדיוק יצא מחוות גלעד. הוא היה בהכרה ותוך כדי דיבר איתנו הוא איבד אותה".

 (צילום: דנה קופל ) (צילום: דנה קופל )
(צילום: דנה קופל )

 (צילום:  תיעוד מבצעי מד"א) (צילום:  תיעוד מבצעי מד
(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
 

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן: "הערב קרה לנו הנורא מכל. רזיאל שבח הי"ד נרצח על ידי השפלים באדם. הוא הקדיש את חייו להצלת חיים ואויבינו עסוקים רק בגדיעתם. תושבי השומרון ומדינת ישראל כולה אבלים על האבדה הגדולה הזו ומחבקים את המשפחה ואת הילדים היתומים. ברגעים אלו אני חייב לומר אמירה קשה אך מחובתי לומר אותה. רזיאל נרצח על כביש שבו למרות הבטחות חוזרות ונשנות, טרם הוצבו מצלמות ביטחון שבאמצעותן כבר היו נתפסים הרוצחים הנתעבים. רזיאל הי"ד נרצח סמוך ליישוב חוות גלעד שבו אין מרכיבי בטחון למרות בקשות חוזרות ונשנות של המועצה, וכל זאת משיקולים פוליטיים. הפיגוע הנורא הזה צריך להיות תמרור אזהרה אדיר. אני קורא לממשלת ישראל להפסיק לעצור מרכיבי בטחון משיקולים מדיניים או פוליטיים. דבר לא צריך לעמוד בינינו לבין הצלת חיים".

 

דגן הוסיף: "רזיאל היה אדם מרכזי בשומרון. אשתו יעל כיהנה כרכזת הקהילה של חוות גלעד במשך שנים רבות. איש של חסד, איש של תורה ואיש רעים. כל מי שהכיר אותו אהב אותו, ואהב אותו מאוד. אנחנו עדיין מנסים לעכל. מדובר במשפחה חזקה מאוד, משפחה שורשית ומאמינה".

הנרצח רזיאל שבח (צילום: ישי גלעד/TPS) (צילום: ישי גלעד/TPS)
הנרצח רזיאל שבח(צילום: ישי גלעד/TPS)

גם הרב הראשי, דוד לאו, ספד לרזיאל: "הלב נקרע לרסיסים אל מול דמותו הייחודית, הלבבית והנדירה של הרב רזיאל שבח הי"ד, שמסר בעצמו נפש להצלת חיים ולהרבצת תורה ושמירה על יהדות בארץ ישראל, אב לילדים רכים ותמימים, שנגדעו חייו על ידי מחבל נתעב שחיפש לרצוח כל יהודי באשר הוא. הרב רזיאל מצטרף אל כיסא הכבוד יחד עם קדושי וטהורי ישראל לאורך הדורות שמתו על קידוש השם. העם כולו מחזק את המשפחה ואת הקהילה ברגעים כה קשים, ויהי רצון שיאמר הקב"ה לצרותינו די".

 

איגוד רבני קהילות מסר: "אנו מלאים צער וכאב עצום על הירצחו של חברינו האהוב הרב רזיאל שבח הי"ד בידי מרצחים שפלים. הרב רזיאל למד ולימד תורה בטהרה ובכשרון והיווה דמות מופת של מאור פנים כלפי כל אדם, דקדוק והידור במצוות ובאהבת הארץ. אנו קוראים להנהגה בישראל לפעול בעוז לחיזוק וביצור זכותינו ההיסטורית והנצחית על ארץ ישראל, ולעמוד איתן במלחמה בלתי מתפשרת באויבי ישראל".

 

מנכ"ל מד"א אלי בין: "מדובר באירוע קשה ביותר שבו כונן מד"א נפגע בעת נסיעה בתוך היישוב ולאחר מכן נקבע מותו. מדובר בבחור צעיר שכל חטאו שהוא יהודי. יום קשה למד"א. הבחור הוא אחד המתנדבים הטובים ביותר כבר מארבע שנים. הוא טיפל באירועים בתוך מרחב איו"ש ומחוצה לו".

 

לפני כשבוע באזור הפיגוע: פלסטיני איים באקדח על נהג

כוחות הביטחון חקרו בימים האחרונים מידע על פלסטיני חמוש המסתובב באזור הצומת. ישי הרמתי, תושב יצהר, סיפר שלפני כשבוע וחצי הוא עמד בצומת ג'ית, כחצי קילומטר ממקום האירוע הערב, כשעצרה לידו מכונית. לדבריו, הנהג שלף אקדח וכיוון לעברו, אך לא ירה מסיבה לא ברורה. הרמתי הספיק להימלט מהמקום. שב"כ והמשטרה מכירים את האירוע ואף ביצעו סריקות במרחב.

 

הרמתי: "הרגשתי שהיה לי נס. זה היה אירוע של שנייה וחצי. ראיתי את הרכב נמלט לתוך שכם בחזרה". כוחות הביטחון חקרו את האירוע ואף הציגו להרמתי תמונות של חשודים.

 

תושב יצהר כתב בפייסבוק על התקרית: "לערבי שניסה לרצוח בשבוע שעבר את שכן שלי היה כנראה מעצור באקדח. וכל זה לא קרה. ביום ראשון שעבר הוא היה בדרך ליצהר, האט בצומת גלעד כשרכב עם לוחית זיהוי צהובה נצמד אליו ועצר לידו. בתמימות הוא חשב שמישהו רוצה לשאול אותו שאלה ופתח את החלון. הערבי כיוון אקדח לראש שלו מטווח מטר, באינסטינקט הוא פתח את הדלת ומסיבה לא ברורה במקום לירות בו הערבי נסע לשכם".


פורסם לראשונה 09/01/2018 22:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישי גלעד/TPS
הנרצח רזיאל שבח
צילום: ישי גלעד/TPS
מומלצים