שתף קטע נבחר

ההרשמה למעונות תוקדם ב-3 חודשים: "זמן להתארגנות ובקשת סבסוד"

משרד העבודה והרווחה הודיע כי לראשונה, תתחיל ההרשמה למעונות היום ולמשפחתונים כבר בחודש פברואר. "המטרה שההורים יוכלו לדעת לכל המאוחר בחודש מאי אם לילדיהם יש מקום פנוי ויוכלו להגיש בקשה לסבסוד לפני תחילת שנת הלימודים". דמי הרישום יעמדו על 133 שקלים בלבד

"המטרה שההורים יוכלו לדעת כבר בחודש מאי אם יש לילדיהם מקום". שר הרווחה חיים כץ (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
"המטרה שההורים יוכלו לדעת כבר בחודש מאי אם יש לילדיהם מקום". שר הרווחה חיים כץ(צילום: עפר מאיר)

לראשונה, ההרשמה לשנת הלימודים למעונות היום ולמשפחתונים המוכרים על ידי משרד העבודה והרווחה תוקדם בשלושה חודשים, ותחל בחודש פברואר 2018. כך נמסר הבוקר (ד') מהמשרד.

 

"המטרה שלנו היא שבחודש מאי לכל המאוחר, ההורים כבר יוכלו לדעת אם יש לילדיהם מקום פנוי במעונות היום והמשפחתונים, ויוכלו להגיש בקשה לסבסוד לפני תחילת שנת הלימודים", הסביר השר חיים כץ. "כך אנו מעניקים להורה ודאות באשר למסגרת שבה ישהו ילדיו וזמן להתארגנות, ומאפשרים את קבלת הסבסוד כבר בחודש ספטמבר ולא אחריו".

ההרשמה תיפתח ב-4 בפברואר ותימשך עד ל-22 בפברואר. הארגונים המפעילים רשאים לגבות דמי רישום בסך 133 שקלים בלבד, שלא יוחזרו אם הרישום יבוטל על ידי ההורים - אך כן יוחזרו אם הילד לא יתקבל למעון. עם סיום שלב הרישום, יקבלו ההורים הודעה על קבלה למעון ויוזמנו להתחיל בתהליך קבלת דרגת הסבסוד. במעונות שבהם מספר הנרשמים יהיה גבוה ממספר המקומות המאושרים, יתקיימו ועדות קבלה, בהתאם לנוהל ובפיקוח משרד הרווחה.

כרבע מהפעוטות עד גיל 3 לומדים במערכת המפוקחת בשנת הלימודים הנוכחית. מדובר בכ-120 אלף פעוטות שלומדים בכ-2,000 מעונות וכ-3,700 משפחתונים, שבהם מועסקות כ-18 אלף מטפלות. משרד הרווחה מסייע להורים בסבסוד שכר הלימוד בעלות שנתית של יותר ממיליארד שקלים - כ-1,100 שקלים בממוצע למשפחה מדי חודש. בשנה החולפת נפתחו והוכרו כ-80 מעונות חדשים עבור כ-6,000 פעוטות. בשנת הלימודים הקרובה צפויים להיפתח 100 מעונות יום חדשים שייבנו בסבסוד המשרד וייקלטו כ-7,500 פעוטות נוספים.

 

לאחר כמה ניסיונות שלא צלחו בעבר, בחודש אוקטובר האחרון הופץ תזכיר חוק ממשלתי להסדרת הפיקוח על המסגרות לגיל הרך, שצפוי להיות מקודם במסגרת חוק ההסדרים שיתלווה לתקציב 2019. במסגרת החוק החדש, לראשונה יצוידו מפקחי משרד העבודה והרווחה בכלי אכיפה מנהליים מהירים ויעילים, כגון הטלת עיצומים כספיים בסכומים של בין אלף ל-25 אלף שקלים בשל הפעלת מעונות יום ללא רישיון או הפרת תנאי הרישיון. בנוסף יצייד החוק את המפקחים בכלים המוכרים על ידי חוקרים מומחים בתחום הגיל הרך באוניברסיטאות להערכת איכות המסגרת החינוכית-טיפולית.

 

בחודש שעבר ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק שיזמו יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו) וח"כ יעקב מרגי (ש"ס), שתוצמד להצעת החוק הממשלתית. ההצעה קובעת תנאים למתן רישיון להפעלת מעונות לפעוטות ומסמיכה את שר הרווחה לקבוע את תקנות דרישות ההשכלה, ההכשרה והניסיון של אנשי הצוות. עוד היא קובעת תנאים בטיחותיים ותברואתיים הנדרשים במעון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
השר חיים כץ
צילום: עפר מאיר
מומלצים