שתף קטע נבחר

"חיסול משרד החוץ": האוצר מוביל מהלך לסגירת 22 שגרירויות וביטול 140 תקנים

האוצר מוביל בברכת ראש הממשלה קיצוץ משמעותי בתקציב החוץ. המשמעות: הפסקת הסיוע הבינלאומי למדינות עולם שלישי, הפסקת כל הפעילות ברשתות החברתיות, ביטול משלחות העיתונאים הזרים ועוד. במכתב ששלחו בכירים לכחלון: "פגיעה בלתי הפיכה בשירות החוץ"

"זה מה שיש". רה"מ ושר החוץ נתניהו וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"זה מה שיש". רה"מ ושר החוץ נתניהו וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי(צילום: אלכס קולומויסקי)

בכירי משרד החוץ ועובדי המשרד נדהמו שלשום (יום ב') לקרוא את הצעת המחליטים שהגיש האוצר לקראת ישיבת הממשלה שתאשר את תקציב המדינה מחר. משרד האוצר מציע לסגור 22 נציגויות מתוך 103 הנציגויות של ישראל בעולם (יותר מ-20 אחוזים) ולהפחית את מטה משרד החוץ ב-140 תקנים מתוך 686 קיימים, דהיינו 20 אחוז פחות עובדים.

 

משרד האוצר מציע לסגור את 22 הנציגויות בהדרגה עד לסוף שנת 2020 - שמונה נציגויות השנה, שמונה ב-2019 ושבע ב-2020 - ולהעביר את הפעילות לנציגויות אזוריות. הכוונה היא לאפשר להפנות את המשאבים הרבים שמושקעים כיום במספר רב של נציגויות לטובת פעילות הממשלה במדינות בעלות חשיבות גבוהה. במסגרת מהלך סגירת הנציגויות וקיצוץ התקנים מציע האוצר לקצץ 216 מליון שקלים מתקציב משרד החוץ שעומד על כ-1.48 מיליארד שקל.

 

גורמים בכירים במשרד החוץ אומרים כי הקיצוץ הדרמטי שמשרד האוצר מנסה להשית על משרד החוץ בתיאום עם ראש הממשלה שר החוץ בנימין נתניהו יגרום לפגיעה אנושה בכל מרקם הפעילות שהביא את ישראל להצלחותיה בזירה הבינלאומית. "במשרד החוץ יש אווירת נכאים. ברור לנו שמדובר במהלך פוליטי. מי שפוגע אנושות במשרד החוץ יצטרך לתת דין וחשבון על הפגיעה בביטחון המדינה שנובעת מזה. אין יחסי חוץ ללא נציגויות וללא דיפלומטים. זו תהיה בכייה לדורות", אמר גורם בכיר במשרד.

 

בין היתר, ייאלץ המשרד להפסיק את תקציב מש"ב (סיוע בינלאומי שתורם לקשר עם מדינות העולם השלישי), להפסיק את כל הפעילות ברשתות החברתיות, לבטל את כל משלחות העיתונאים הזרים שמגיעים לארץ, לבטל תמיכה בתרבות הישראלית בעולם, ולבטל נסיעות מרצים ותערוכות והבאת עשרות משלחות לארץ.

 

בנוסף, משרד החוץ יאלץ לצמצם או לבטל את הפעילות הקונסולרית שמסייעת לישראלים במצוקה ברחבי העולם. אם תיתקעו בחו"ל בלי דרכון או שחלילה הבן שלכם ייעצר בחו"ל - אל תופתעו אם במקרה זה יקרה באחת מ-22 המדינות שבהן מדינת ישראל קיפלה את הדגל.

 

זאת ועוד: הקיצוץ יגרום לביטול שיתופי הפעולה של משרד החוץ בהוצאה לפועל של פרויקטים ממשרדים שונים כגון משרד ראש הממשלה, המשרד לענייני ירושלים והמשרד לנושאים אסטרטגיים עקב מצוקת כוח אדם. התמיכות של משרד החוץ במיזמי תרבות בחו"ל יבוטלו. כך גם הפעילות הברוכה של משרד החוץ ברשתות החברתיות מול העולם הערבי ובכלל ברשתות החברתיות תלך ותדעך. עוד יבוטלו שורה של כנסים מתוכננים בנושאי הסברה, דיפלומטיה דיגיטלית, סייבר ועוד.

 

מכתב לשר האוצר

ראשי האגפים במשרד החוץ שיגרו מכתב לשר האוצר כחלון והתריעו על הכוונה לקצץ בתקציב. "זו גזירה שתפגע קשות ביכולת התפקוד של שירות החוץ של מדינת ישראל ועלול להוביל לפגיעה חמורה בחוסנה הלאומי ובביצור מעמדה של ישראל בקהילה הבינלאומית", כתבו במכתב.

 

עוד נכתב כי "אנו נלחמים יום יום והצלחנו במאמץ רב לבלום יוזמות אנטי-ישראליות. אנו מתריעים כי כל קיצוץ תקציבי בכוח אדם וצמצום פריסת נציגויות ישראל בעולם, יובילו לפגיעה קשה ובלתי הפיכה. אנו מבקשי את התערבותך האישית והדחופה".

  

במשרד החוץ יש כעס רב מצד העובדים שמופנה בעיקר כלפי ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו, שמאפשר את מה שעובדים רבים מגדירים כ"טבח הגדול וחיסול משרד החוץ". יש גם כעס רב כלפי מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם, שנחשב מקורב מאוד לנתניהו ולא הצליח לסכל את הצעת הקיצוץ הדרקונית הזו בתקופה כזאת. נתניהו עצמו הגיב בזלזול כאשר נשאל על הקיצוץ במשרד שלו בישיבת סיעת הליכוד: "זה מה שיש. שוחחתי לאחרונה עם שר החוץ ויש לו הערות בעניין. בהמשך תהיה הזדמנות להשמיע את הערותינו".

 

באוצר הבהירו שהקיצוץ הוסכם עם ראש הממשלה כדי ששרים אחרים שמתמודדים עם קיצוץ לא יוכלו לטעון ששר החוץ חסין מכך. וכך עובדי משרד החוץ מצאו את עצמם מופקרים עם שר שבמקום להילחם להגדיל להם את התקציב נלחם לקצץ להם את התקציב.

 

יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, חנן גודר, אמר כי נראה לו ש"פקידי האוצר עישנו קנאביס כשכתבו את ההצעה ההזויה הזאת". לדבריו, "בתקופה שאנשי משרד החוץ עסוקים בהתמודדות מול האתגרים שבפניהם עומדת מדינת ישראל, עסוקים אנשי האוצר בהתמודדות נגד משרד החוץ. אנשי האוצר מזכירים נבחרת כדורגל מבולבלת שבמקום להבקיע שער מול היריב מבקיעים שוב ושוב שער עצמי. מול מי אתם נלחמים? מול אנשי שירות החוץ שמתרוצצים במאה נציגויות כדי להילחם על מעמדה של מדינת ישראל? בושה וחרפה!".

 

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) אמר בתגובה כי "אין מילה אחרת אלא להגדיר כטירוף את ההצעה של משרד האוצר לסגור 22 נציגויות של משרד החוץ בחו"ל בתוך שלש שנים כדי לחסוך 176 מיליון שקלים. יחסי החוץ של ישראל הם קו החיים שלה. הם מממשים יום יום את הלגיטימציה של המדינה ומקבעים את מקומה של ישראל בקהילת העמים. בהיעדר שר חוץ אין מי שיבלום את הדחף הבלתי נלאה של משרד האוצר להכות במשרד החוץ שנה אחר שנה". ביום שני יכנס ח"כ שי את השדולה לחיזוק מערך החוץ שהוא עומד בראשה לכינוס חירום.

 

יו"ר סיעת יש עתיד ח"כ עפר שלח אמר כי "התוכנית של האוצר לפגיעה אנושה במשרד החוץ, בברכת ראש הממשלה שהוא גם שר החוץ, היא חבלה בביטחון הלאומי של ישראל. שירות חוץ חזק הוא מרכיב בעוצמה שלנו, ונתניהו חותר תחתיו מתוך אותו זלזול שהוא מפגין כלפי הקבינט והמל״ל. אסור לתת לזה לעבור".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו וסגנית שר החוץ חוטובלי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים