שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צורות קרקע משונות נמצאו על פני מאדים
  אחד מאנשי המחקר של פרויקט קיוריוסיטי אמר כי הצורות המשונות על פני שטח מאדים קטנות מאוד, ורובן לא עולות על רוחב של יותר ממילימטר או שניים, והגדולה שביניהן מתפרשת על פני חמישה מילימטרים

  גשושית של סוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) הפועלת על פני המאדים שלחה לאחרונה תמונות מעניינות במיוחד של כוכב הלכת האדום - ובהן מבנים משונים דמויי-מקלות, שנראים כמו מאובנים שמתגלים על כדור הארץ. ויש כבר מי שטוען כי מדובר באינדיקציה לקיומם של חיים, בהווה או בעבר, על כוכב הלכת השכן שלנו.

   

  אחת התמונות שצולמה בתחילת החודש (צילום: נאס"א) (צילום: נאס
  אחת התמונות שצולמה בתחילת החודש(צילום: נאס"א)

   

  המדען הבריטי בארי דיגרגוריו הסביר לאתר Space.com כי התמונות שצולמו על ידי הגשושית קיוריוסיטי מראות מבנים הדומים לשרידי מאובנים מתקופת אורדוביק בכדור הארץ (לפני 510-439 מיליון שנה) שהוא בעצמו צילם וחקר. מסיבה זו הוא בהחלט סקרן לראות איזה הסבר יספקו בנאס"א לתופעה.

   

  בינתיים בנאס"א ממשיכים לבחון לעומק את התמונות מכוכב הלכת השכן כדי לנסות ולהבין מה באמת נגלה בהן. אחד מאנשי המחקר של פרויקט קיוריוסיטי, אשווין וסאבאדה, אמר כי הצורות המשונות על פני שטח מאדים קטנות מאוד, ורובן לא עולות על רוחב של יותר ממילימטר או שניים, והגדולה שביניהן מתפרשת על פני חמישה מילימטרים. לפי אתר Live Science, התמונות כל כך הדהימו את החוקרים, שנאס"א אף שלחה שוב למקום את הגשושית קיוריוסיטי.

   

  קריוסיטי בפעולה. ארכיון

  קריוסיטי בפעולה. ארכיון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  תחילה בחנו המדענים את התמונות שצולמו בשחור-לבן, אבל הסיבוב השני כבר סיפק תמונות בצבע של המבנים המוזרים והצינוריים. לפי וסאבאדה, בהחלט יש אפשרות שמדובר במאובנים, אבל הוא בכל זאת נזהר ומחדד כי "זה לא היה הניחוש הראשון" שלו. הוא הוסיף בראיון לאתר Space.com כי האובייקטים הם זוויתיים ורב-ממדיים, מה שעשוי לרמז כי מדובר בסלעים או גבישים הדומים לכאלו שעל כדור הארץ. החוקר הסביר כי אם יימצאו עוד "מבנים" דומים על מאדים, ייתכן כי הדבר יוביל לתגלית של ממש.

   

  נוסף על כך, ייתכן שאותן צורות קרקע אינן כלל מאובנים אלא תוצאה של תהליכי ערבול ביוגניים שבמסגרתם אורגניזמים מייצרים מחילות באדמה. גם במקרה כזה למעשה מדובר בייצור חי כלשהו על כוכב הלכת שיצר את צורות הקרקע. נחדד עם זאת כי מדובר בהשערות בלבד וכי המחקר המסקרן עוד נמשך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים