שתף קטע נבחר

שוב: בוטל ברגע האחרון ניסוי ב"חץ 3"

בפעם השנייה בתוך כחודש בוטל ניסוי במערכת החדישה ליירוט טילים. תקלת תקשורת ב"חץ 3" מנעה העברת נתונים בין חלקי המערכת, ולכן הוחלט שלא לשגר את הטיל המיירט. טיל המטרה התפרק באוויר. הניסוי בחודש שעבר בוטל מפני שטיל המטרה "אנקור" לא היה בנתיב שתוכנן

 

 

 

בפעם השנייה בתוך כחודש בוטל ברגע האחרון ניסוי במערכת "חץ 3". משרד הביטחון עצר הבוקר (יום ד') ניסוי בגרסה העתידית והמשודרגת של המערכת להגנה מטילים בליסטיים ארוכי טווח. "חץ 3" היה אמור ליירט את טיל המטרה מעל לשמי הים התיכון, מחוץ לאטמוספירה. אלא שתקלת תקשורת מנעה העברת נתונים בין חלקי המערכת, ולכן הוחלט ביטול הניסוי ("נו טסט").

 

טיל ה"אנקור" ששימש כמטרה ושוגר אל מחוץ לאטמוספירה על-ידי מטוס F-15 התפרק באופן מבוקר, וחלקיו נפלו אל מתחת לאטמוספירה ללא נזק. ניסוי נוסף צפוי להיערך בשבועות או בחודשים הקרובים, מבסיס פלמחים שבמרכז הארץ. בתחילת החודש שעבר הייתה זו תקלה בטיל המטרה מסוג "אנקור", שלא שייט בנתיב המיועד לו, שהביאה לביטול הניסוי משיקולי בטיחות.

ניסוי במערכת "חץ 3". ארכיון (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון) (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)
ניסוי במערכת "חץ 3". ארכיון(צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)
 

הגרסה העתידית של "חץ 3" מיועדת להתמודד עם טילים מדויקים וארוכי טווח שמפותחים כעת באיראן. "חץ 3" עצמה נמסרה אשתקד לחיל האוויר והוכרזה כמבצעית, אך המערכת עוברת כל העת מקצה שיפורים ותוספות במסגרת מרוץ החימוש מול איראן.

בעת הניסוי עברה תנועת המטוסים לישראל וממנה לאזור חדרה ()
בעת הניסוי עברה תנועת המטוסים לישראל וממנה לאזור חדרה
 

"הייתה בעיה בהעברת הנתונים בניסוי הקרקעי", הסביר גורם בכיר במשרד הביטחון, "הניסוי בוצע במגבלות רבות והנתונים לא הועברו כמצופה. אין לעצירת הניסוי השפעה על המערכת המבצעית הנוכחית. בטיל המטרה תוקנו דברים מהפעם הקודמת". גורם בתעשייה האווירית, יצרנית המערכת, הוסיף: "זו התנהגות אופיינית לניסויים כאלה, ואנחנו לא לוקחים סיכונים עד כמה שזה לא כיף ולא נעים לנו כמפתחים".

 

  

גם בתחילת החודש שעבר החליטו במערכת הביטחון לעצור ברגע האחרון ניסוי מורכב במערכת ההגנה חץ 3, כחלק מפיתוח הגרסה הבאה (בלוק) של מערכת הנשק, שאמורה ליירט טילים מטווחים של אלפי ק"מ, מחוץ לאטמוספירה. טיל חץ 3 לא שוגר מבסיס פלמחים כמתוכנן, ומערכת הנשק כלל לא הופעלה כיוון שטיל המטרה מסוג אנקור ששוגר לאטמוספירה לא פעל כמצופה. זה היה אמור להיות הניסוי בגובה הרב ביותר שבוצע עד כה במערכת נשק ישראלית.

 

המטרה לא עמדה בתנאי הבטיחות שהוגדרו מראש, ומהנדסי הפרויקט הכריזו על 'נו טסט'", אמרו בשעתו במערכת הביטחון. "נבדוק כעת מדוע המטרה לא פעלה כפי שתוכנן, דבר שהיה מאפשר יירוט בטוח בגובה רב. ביירוט שכזה יש אפשרות של נפילת רסיסים, ולכן הבטיחות היא מעל לכול. הניסוי נעצר כי המשכו יכול היה לייצר בעיית בטיחות במרחב".

 

בהכנת הכתבה השתתף איתי בלומנטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מנהלת חומה במפא"ת, משרד הביטחון
מערכת "חץ 3". ארכיון
צילום: מנהלת חומה במפא"ת, משרד הביטחון
מומלצים