שתף קטע נבחר

משרד הרווחה: המעונות ישבתו? להעביר נערים בסיכון לכלא

180 נערים שוהים במעונות נעולים, רובם מוגדרים מסוכנים לעצמם או לסביבתם. עמותה שמפעילה את המעונות צפויה לפתוח מחר בשביתה, ולמשרד הרווחה אין פתרון. לכן המשרד פנה לשב"ס, בבקשה שיקלוט את החוסים. המועצה לשלום הילד: "כלא הוא לא אכסניה לעת מצוא"

האם 120 נערות ונערים בסיכון יישלחו לכלא - כיוון שעובדי עמותה שמפעילה מעונות לנוער בסיכון ישבתו? משרד הרווחה פנה היום (ד') לשירות בתי הסוהר בבקשה לקלוט את הנערים, שמהווים חלק מ-180 בני נוער השוהים במעונות נעולים של חסות הנוער.

 

עובדי עמותת ענב שמפעילים את המעונות מתכוונים לפתוח מחר בשביתה, ומשרד הרווחה ערער על כך בבית הדין הארצי לעבודה. במקביל פנו אנשי המשרד לשב"ס, כדי שיקלוט את הנערים אם השביתה תצא לפועל. מהמשרד נמסר כי 60 מבני הנוער מסוכנים לסביבה ונמצאים במעונות על פי צו שפיטה וענישה, ו-60 נוספים בעלי סיכון גבוה לפגוע בעצמם ובסביבה הקרובה ונמצאים במעונות לטיפול והשגחה. המשרד מבקש להעביר את הנערים לכלא אופק ואת הנערות לכלא נווה תרצה.

כלא אופק (ארכיון) (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כלא אופק (ארכיון)(צילום: עידו ארז)
 

במכתב ששלח מנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלן, למנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, הוא מבקש לקבל גיבוי משפטי למהלך, ומציין כי משרד הרווחה יפנה גם למשרד לביטחון הפנים בעניין. זאת במקביל להגשת הערעור על החלטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, שאישר אתמול לעובדי העמותה, המפעילים שמונה מעונות נעולים ממשלתיים, לפתוח ממחר ב-10:00 בבוקר בשביתה ללא הגבלת זמן. 300 העובדים, המאוגדים בארגון "כוח לעובדים", מוחים על הודעת משרד הרווחה על הפסקת ההתקשרות עם העמותה בסוף החודש.

 

בכירים במשרד הרווחה הסבירו את ההחלטה לסיים את ההתקשרות עם העמותה בכך ש"בשנה ממוצעת בחלק ניכר ממעונות חסות הנוער תחלופת המדריכים עמדה על 80 אחוזים, דהיינו רוב המדריכים התחלפו אחרי ובמהלך שנת עבודה אחת. חוסר היכולת של ענב לגייס מדריכים, במיוחד לאור העובדה שהמשרד שילם על תפוסה מלאה, הייתה ביזיון ארוך שנים. על מזבח זכויות עובדים, ארגון 'כוח לעובדים' מחזיק בחוסר אחריות את הנערים והנערות בסיכון כבני ערובה. שמחות הצהלה שלהם בעקבות החלטת בית הדין מבהירות שהם לא רואים את טובת החוסים".

 

ממשרד המשפטים נמסר: "ככל שבית הדין הארצי ידחה את הערעור ותחל שביתה מחר בבוקר, ויימצא לנכון כי הפתרון הנדרש הוא העברת הקטינים מהמסגרות השובתות למסגרות אחרות, הרי שכל שינוי בצו שנתן בית משפט דורש החלטה שיפוטית מתאימה. לצורך כך יש להגיש בקשה פרטנית לגבי כל קטין ולבקש מבית המשפט שינוי הצו בהתאם".

 

מארגון "כוח לעובדים" נמסר: "משרד הרווחה לא בוחל באמצעים בניסיון לשבור את מאבק העובדים נגד הפרטת מוסדות חסות הנוער. המשרד יכול היה לנתב כוח אדם לאיוש המסגרות בזמן השביתה. במקום זאת מעדיף המשרד לכלוא את בני הנוער על לא עוול בכפם, בניגוד להחלטת בית המשפט בעניינם, ולשלבם בחברה עבריינית מסוכנת.

 

"כל זאת בשל סירוב המשרד לקבל את החלטת בית הדין לעבודה אשר זיהה את העוול שנגרם לעובדים, לנערים ולנערות בשל החלפת צוות העובדים בחברת כוח אדם. שביתת העובדים נגד הפרטת חסות הנוער תתקיים מחר כמתוכנן וראוי כי המשרד יתמקד בטיפול במכרז הכושל במקום להשתמש בבני הנוער כבני ערובה".

 

גם המועצה לשלום הילד הגיבה בחריפות לפניית משרד הרווחה לשב"ס. "כלא הוא לא אכסניה לעת מצוא לשיכון בני נוער בסיכון", נמסר מהמועצה. "לא יעלה על הדעת שילדים ישמשו כלי ניגוח במאבקי יחסי עבודה. מדובר בילדים עם המצוקות הגדולות ביותר שלא במקרה נשלחו למעונות טיפוליים-שיקומיים ולא למאסר. מה גם שחלק משמעותי מהם לא ביצעו שום עבירה על החוק ואין שום אפשרות חוקית לשלוח אותם למאסר.

 

"על מנת להעביר את בני הנוער שנמצאים במעונות לכלא, נדרשת החלטה שיפוטית. ככל שיתבקש צו שיפוטי כזה, המועצה לשלום הילד תבקש להתייצב בבית המשפט על מנת להגן על זכויות הילדים הללו ולמנוע את מעברם לכלא".

 

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), הביעה אף היא התנגדות לרעיון: "לא ייתכן שבכל פעם שעמותה אינה זוכה במכרז ממשלתי היא שוברת את הכלים והופכת את בני הנוער לבני ערובה. לצד זאת, גם הכוונה של משרד הרווחה לקחת ולהכניס אותם לכלא רק בגלל שאינם מסוגלים לתת להם את המענה הטיפולי הנדרש היא שערורייתית. לכן כדאי שיימצא בהקדם האפשרי פתרון יצירתי למצב".

 

חבר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני: "הצעתו של מנכ"ל משרד העבודה והרווחה להכניס ילדים בסיכון לכלא היא מרושעת ומסוכנת. אסור לקחת צעירים בסיכון כבני ערובה במאבק על יחסי עבודה. כלא אינו מעון טיפולי והם זקוקים לתמיכה וממש לא למאסר. בכוונתי לקיים על כך דיון דחוף בכנסת ולעצור את הפגיעה בהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
כלא אופק לבני נוער
צילום: עידו ארז
מומלצים