שתף קטע נבחר

גר בחוות גלעד, נרצח בחוות גלעד, נטמן בחוות גלעד

רזיאל שבח הובא למנוחות במאחז שבו שימש מוהל, נערים החלו להכשיר דרך באזור כדי להקים מאחז על שמו. המצוד נמשך, כוחות מיוחדים נמצאים בכוננות. חוות גלעד הוקמה ב-2002 בעקבות רצח גלעד זר, מאז המאבק על האישורים לא תם

 

 

הוא התגורר בשנים האחרונות במאחז הקטן ושימש בו מוהל, שוחט וכונן מד"א. אתמול נרצח במכוניתו ליד היישוב, על ידי מחבלים שנמלטו. היום הוא הובא למנוחות באותו מקום, חוות גלעד. הרב רזיאל שבח נטמן אתמול (ד') במאחז שבו גר, לאחר שעשרות תושבים ביקשו לקיים את צוואתו להיקבר בחוות גלעד ואיתרו קרקע בפאתי היישוב לטובת החלקה. כבר שלשום החלו נערים להכשיר דרך למקום סמוך לאדמות חוות גלעד, במטרה להקים שם מאחז על שמו של שבח. המצוד אחר רוצחיו נמשך כל העת.

 

המצוד מתמקד במישור המודיעיני בהובלת שב"כ, וכוחות מיוחדים נמצאים בכוננות לפשוט על החוליה ולעצור את המחבלים. אחת מדרכי הפעולה האפשריות שנלקחת בחשבון היא שהמחבלים החמושים בנשק תקני ירו בלוחמים שיגיעו לעצור אותם או בתרחיש הגרוע יותר - ינסו לבצע פיגוע נוסף כשהם חופשיים. במקביל למצוד המודיעיני כוחות צה"ל - בהם לוחמי תגבור מגולני שהוקפצו לגזרה - פרוסים במחסומים סביב שכם והכפרים הסמוכים לחוות גלעד במטרה לשבש את תנועת המחבלים, להצר את צעדיהם ולמנוע את מנוסתם לגזרות שכנות.

 (צילום:מאיר לביא, ישי גלעד/TPS) (צילום:מאיר לביא, ישי גלעד/TPS)
(צילום:מאיר לביא, ישי גלעד/TPS)

אף שייתכן שהחוליה פעלה בשליחות חמאס, בדומה לחוליה אחרת שנעצרה לפני כחודשיים באותו אזור ותכננה חטיפת ישראלי, עדיין קיימת אפשרת שמדובר בחוליה מקומית ללא שיוך ארגוני או בכזו שמזוהה עם ארגוני טרור אחרים, כמו התנזים. בשכם ובסביבתה יש אלפי כלי נשק ברשות הפלסטינים, כך שהזמינות להשיג רובה תקני הקלה על החוליה לממש את כוונתה.

 

במאי 2001 נרצח גלעד זר בצומת ג'ית. גלעד זר, שהיה קצין הביטחון של המועצה האזורית קרני שומרון, נורה ממארב, ובעקבות הרצח החליט האב משה להקים ארבע נקודות יישוב חדשות להנצחת זכרו. חוות גלעד הייתה אחת מהן והיא נוסדה ב-2002. זר האב רכש את רוב הקרקעות בכסף מלא וקרקעות אחרות מוגדרת אדמות מדינה. במהלך השנים נאבקת חוות גלעד לקבלת אישורים, ולא פעם הרסו אנשי המנהל האזרחי מבנים שנבנו בחווה באופן לא חוקי. כיום גרים במקום עשרות משפחות ופועלת בה ישיבת "שירו למלך".

חוות גלעד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חוות גלעד(צילום: רויטרס)

איתי זר, ממקימי חוות גלעד שנקראה על שם אחיו המנוח, סיפר באולפן ynet כי שבח - אב לשישה - הביע בעבר את רצונו להיקבר במקום: "אשתו יעל החליטה חד משמעית שהיא רוצה שהוא ייקבר פה. פה הם חיים, זה המקום שלהם". זר סיפר על הזעם בקרב תושבי חוות גלעד בעקבות הפיגוע: "לא יכול להיות שהם יעלו על הרכב, ייסעו בצירים, יבצעו פיגוע ירי, יהרגו יהודים ואז יחזרו לכפר שלהם לשתות קפה. איפה אנחנו חיים? מה זה? חייבים הרתעה קשה. אנחנו לא נשתוק ואם מישהו חושב שזה יסתיים רק בהקמת בית העלמין הוא טועה. החווה צריכה להתפתח ואותנו לא ישברו".

 

אחד מחבריו הטובים, שהיה גם בין הראשונים לטפל בו, היה יהודה כהן שסיפר: "הייתי עם אשתי והילדים בקדומים אז שמעתי בוואטסאפ שירו ברזיאל. מיד לקחתי את הרכב וטסתי למקום. ראיתי אותו ברכב, פתחתי את דלת הנהג והוא הסתכל עליי ואמר 'חמצן, חמצן, אני צריך חמצן'. הסתכלתי עליו ובהתחלה לא ראיתי פגיעות בפנים, אבל אחרי שהזזתי לו את הזקן ראיתי שהוא קיבל כדור בצואר. זה היה מחריד".

 

כהן סיפר על דמותו המיוחדת של שבח: "הוא היה איש של תורה וחסד, איש יקר מאוד שתמיד עזר לכולם. הוא היה מלמד את הילדים וכל אחד שהיה מתקשה הוא ידע לעזור לו בדרך הנכונה. גם היה לו חוש הומור מפותח. הוא ידע הרבה קטעים של הגששים ותמיד חייך. בנסיעתו האחרונה הוא היה בדרך לחווה בכדי לקיים שיעור תורה. צדיק מיוחד. זו אבדה גדולה מאוד לחוות גלעד".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע היום כי בעקבות הפיגוע הנחה לבחון את הסדרת חוות גלעד והפיכתו לישוב מן המניין ביהודה ושומרון.

 

 


פורסם לראשונה 10/01/2018 23:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים