שתף קטע נבחר

זעם על עצומה נגד MeToo: "אתן בזות לקורבנות"

נשים בצרפת כועסות על קתרין דנב וחברותיה, שיצאו נגד הקמפיין "שמונע משנאת גברים ופוגע בחופש המיני". שרות בממשלה אמרו שהעצומה מסוכנת, ופעילות פמיניסטיות פרסמו מכתב תגובה: "העולם הישן נעלם". שחקנית שמאשימה את הארווי וינשטיין באונס: "מיזוגניה בלי דרך חזרה"

יממה אחרי שבארה"ב אמרה אופרה ווינפרי ש"היום שבו אף אחת לא תצטרך לומר 'גם אני מתקרב", סערה אתמול (ד') צרפת בעקבות עצומה נגד קמפיין MeToo.

 

100 נשות תרבות צרפתיות - בראשן השחקנית הוותיקה קתרין דנב - חתמו על עצומה שפורסמה ב"לה מונד", וטענו שהקמפיין פוריטני ומונע משנאת גברים. הן טענו שהקמפיין הלך רחוק מדי, ושרוב הנשים "צלולות מספיק כדי לא להתבלבל בין ניסיון מביך להתחיל עם מישהי לתקיפה מינית".

קתרין דנב (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
קתרין דנב(צילום: gettyimages)

ברשתות החברתיות בצרפת הגיבו רבים מהגולשים בזעם, ובעצב. חלק הביעו אכזבה מכך שנשים לא מצליחות להגיע להסכמה בסוגייה חשובה כל כך. 30 פעילות פמיניסטיות פרסמו מכתב תגובה בתקשורת, שבו נכתב שדנב וחברותיה נשמעות "כמו הדוד המעייף בארוחה משפחתית שלא מבין מה קורה".

 

"באמצעות המאמר הזה הן מנסות לבנות שוב את חומת השתיקה שהתחלנו להפיל", אמרה קרולין דה הס, פעילה פמיניסטית בולטת בצרפת. דה הס וחברותיה טענו שדנב ויתר הנשים שחתמו על העצומה מתעלמות ממציאות של הטרדות מיניות. "ברגע שיש התקדמות בשוויון בין המינים, אפילו בחצי מילימטר, יש נשמות טובות שמזהירות שהלכנו רחוק מדי", הן אמרו.

קמפיין MeToo זכה בתואר "איש השנה" של מגזיין טיים ()
קמפיין MeToo זכה בתואר "איש השנה" של מגזיין טיים
 

במכתבן אמרו הפעילות הפמיניסטיות שדנב וחברותיה מגלות "סלחנות כלפי אונס", ו"בזות לקורבנות". הן הזכירו שרוב הנשים שחתמו על המכתב "הגנו על מי שפגע בילדים" - התייחסות להגנה של דנב על הבמאי רומן פולנסקי. "המכתב הזה זה כמו הדוד שלא מבין מה קורה. לחזירים השוביניסטיים ולבני בריתם יש סיבה לחשוש. העולם הישן נעלם במהירות", כתבו הנשים.

 

בעצומה שפורסמה בעיתון "לה מונד" הגנו דנב ושאר נשות התרבות על הזכות של גברים "להציק לנשים", ואמרו שזה הכרחי לחופש המיני – ושנשים יכולות להיות חזקות מספיק ולא להיות בטראומה אחרי שגברים מנסים לשלוח ידיים ברכבת התחתית. האמירה הזו נחשבה לבעייתית במיוחד במאמר, והובילה לגינויים של שרות בממשלת צרפת.

 

"זה לא ממש מסונכרן עם מה שנשים רבות חוות", אמרה שרת התחבורה אליזבת בורן. "מסוכן להציג את זה ככה", מסרה מרלן שיאפה, השרה לשוויון מגדרי. היא אמרה שצרפת כבר משקיעה מאמצים כדי לשכנע את הנשים הצעירות לא להרגיש אשמות במקרים של הטרדות מיניות, ומעודדת אותן להגיש תלונה במשטרה נגד המטרידים.

אסיה ארג'נטו (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
אסיה ארג'נטו(צילום: gettyimages)
 

בשנה שעברה אמרה שיאפה לרויטרס שהיא מאמינה שפרשת עבירות המין של הארי ווינשטיין תוביל לחשבון נפש בצרפת בכל מה שקשור להטרדות מיניות. אתמול מחתה השחקנית האיטלקית אסיה ארג'נטו, שמאשימה את המפיק ההוליוודי באונס, על העצומה נגד קמפיין MeToo. "דנב וצרפתיות אחרות מספרות לעולם איך המיזוגניה הפנימית שלהן הוביל אותן לנקודה שאין ממנה חזרה", כתבה בטוויטר.

 

הסופרת האוסטרלית ואן בדהאם, שכתבה בשנה שעברה על תקיפה מינית שעברה, אמרה היום בתגובה לעצומה: "הן לא כועסות כל כך בגלל שאנחנו 'פוריטניות', אלא בגלל שאנחנו רוצות ליהנות ממגע מיני במונחים שלנו, ולא להיות מנוצלות על ידי מישהו אחר".  


פורסם לראשונה 10/01/2018 22:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
קתרין דנב. אחת ממאה נשים בצרפת שחתמו על העצומה
צילום: gettyimages
מומלצים