שתף קטע נבחר

יו"ר מועצת הכבלים והלווין: "השר קרא מסית נגדי"

מאז שסירבה לאשר לערוץ 20 לשדר חדשות, סובלת ד"ר יפעת בן חי שגב מאיומים לטענתה מצד שר התקשורת. "ידיעות אחרונות" חושף את האיומים: "נמאס לי ממך... אין לך זכות קיום". היא פנתה ליועמ"ש: "הורה לשר להימנע מליבוי ההסתה". לשכת קרא: "לא הייתה כוונה לפגוע בה"

 

יו"ר מועצת הכבלים והלווין יפעת בן חי שגב והשר איוב קרא (צילום:  ערן יופי כהן) (צילום:  ערן יופי כהן)
יו"ר מועצת הכבלים והלווין יפעת בן חי שגב והשר איוב קרא(צילום: ערן יופי כהן)

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי שגב, כבר חוותה דיונים לוהטים בנושאים מעוררי מחלוקת. אבל היא לא חלמה שדווקא הסירוב שלה לאשר לערוץ 20 לשדר חדשות יהפוך אותה למטרה עבור פעילי ימין, שמשמיצים אותה ברשתות החברתיות ומכנים אותה בין היתר "שטן". והם לא לבד.

 

בכתבה שתפורסם מחר (ו') ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" יפורט כיצד מרחפים מעליה גם איומיו של שר התקשורת, איוב קרא, שמתוסכל מכך שהחוקים והתקנות לא מאפשרים לו לפנק את הבייבי התקשורתי של הליכוד. אתמול הגישה בן חי שגב תלונה רשמית נגד השר קרא ליועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, בטענה להסתה נגדה.

 

במאי 2017 מונה קרא לשר התקשורת על ידי רה"מ נתניהו שהחזיק עד אז בתיק. עם כניסתו לתפקיד הצהיר קרא על מחויבותו לערוץ 20, ובפגישות עם הנהלת הערוץ הוא אף הבטיח כי ידאג לאישור שידור החדשות. בביקור שערך קרא לפני כמה חודשים במשרדי הערוץ ברמת החייל טענו בפניו אנשי הערוץ כי יו"ר מועצת הכבלים משהה את הטיפול באישור — ובכך גורמת להם נזק כבד.

 

במועצה מספרים כי בעקבות הביקור נזף השר קרא בד"ר בן חי שגב, וזו מצידה הסבירה לו כי הערוץ לא מילא אחר המחויבויות הבסיסיות שלו וכי על פי החוק היא מנועה מלתת את האישור. לדברי גורם במועצה, השר השיב: "זה לא מעניין אותי. תדאגו שהם ישדרו חדשות ותפסיקו להתעלל בהם".

 

בתחילת דצמבר התכנסה מועצת הכבלים והלוויין לדון באישור שידורי החדשות לערוץ 20, ולקראת הדיון היא פנתה לפרקליטות ולמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מאיר לוין, בבקשה לקבל חוות דעת בסוגיה. בחוות הדעת שמסר הסתייג לוין מאישור שידורי החדשות.

 

בן חי שגב העבירה לקרא את חוות הדעת, ותגובתו לא איחרה לבוא. "היא קיבלה ממנו טלפון נזעם", מספר גורם במועצה. "נמאס לי ממך. את שקרנית. מה פתאום את מתייעצת עם היועץ המשפטי לממשלה. אין לך זכות קיום. אני אפזר את המועצה. לא תהיה מועצה", הטיח בה קרא, לפי התלונה שהגישה בן חי שגב ליועץ המשפטי לממשלה באמצעות עורכי דינה אייל כהן, אופיר סטרשנוב וירון לונדון ממשרד כהן-סטרשנוב-לונדון.

 

בהמשך התלונה טוענת בן חי שגב שהיא סובלת מהסתה ברשתות החברתיות ושהשר קרא עצמו מלבה את האש באמצעות לייקים לתגובות נגדה. היא אף מוסיפה בתלונה כי ייתכן שהתנהגותו של קרא חרגה לתחום הפלילים. "דבריו של השר גובלים בהסתה פרועה ומסוכנת", נכתב על ידי עורכי דינה. "איומי השר להדיח את שומר הסף ולפזר את המועצה מהווים פגיעה קשה במינהל התקין ובשלטון. מעשי השר אינם ראויים במישור הנורמטיבי, ויש להבהיר לו שמדובר במעשים פסולים וכי עליו לחדול מהם לאלתר. קיים חשש ממשי כי מעשי השר ודבריו גלשו לתחום הפלילי. יש להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגד כותבי הפוסטים המסיתים נגדה ולהורות לשר להימנע מליבוי אותה הסתה".

 

מלשכתו של קרא נמסר בתגובה: "מיומו הראשון במשרד, השר פועל ללא ליאות ונחישות לעודד התחרות, הגברת הפלורליזם, חופש הביטוי ומתן הזדמנות שווה לכולם. מהשאלות שהועברו עולה שהוגשה לכאורה פנייה לבירור ליועץ המשפטי לממשלה בנושא. אולם, טרם קיבלנו כל בקשה מהיועץ להתייחסות לפנייה ולכן עולה קושי להתייחס בשלב זה. עם זאת נבהיר כי לא הייתה לשר כל כוונה לפגוע, בוודאי לא באופן אישי, ביו"ר המועצה ד"ר יפעת בן חי שגב ובמועצה שבראשה היא עומדת".

 

עוד נמסר כי "ד"ר יפעת בן חי שגב קיבלה מלכתחילה גיבוי מלא משר התקשורת כיו"ר מועצת הכבלים והלווין. אחרי כמה חודשים התברר לשר שד"ר חי שגב לא מצליחה להגן על המועצה שהיא עומדת בראשה, כשהיועץ המשפטי לממשלה אמר דברים קשים על המועצה וסירב להגן על החלטת המועצה בעניין זכיית ערוץ 20 להפעלת ערוץ הכנסת, ובכך גרמה לשר לחוסר אמון רב בביצוע תפקידה.

 

"נראה לכאורה שגב' חי שגב פעלה מתוך אינטרס אישי ופעלה בדרך לא ראויה ובחוסר תום לב. תמוה בעיניו של השר שיושבת הראש מפיצה דברי הבל ומתארת מציאות שלא התרחשה - הרי המנכ"ל בפועל נכח במרבית הפגישות בין השר ליפעת בן חי שגב ויאשר שמעולם השר לא איים עליה או הציע לה תפקיד בכיר יותר.

 

"אכן, השר הביע אי שביעות רצון מהתנהלותה של מועצת הכבלים והלווין - וזו כמובן ביקורת לגיטימית ומותרת. חשוב לציין שלהשקפת עולמו של השר, מועצה שאינה יכולה לעמוד מאחורי החלטותיה אשר לא עומדות במבחן היועץ המשפטי לממשלה ובג"ץ - אין לה כנראה זכות קיום. השר מצר על כך שד"ר בן חי שגב מנסה לתפוס כותרות על חשבון שר תקשורת שיצא ל'מהפכת קרא' והעז להילחם נגד סתימת פיות ורגולציה מכבידה, ובעד תחרות הוגנת וחופש הביטוי".

 

הכתבה המלאה - מחר ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן יופי כהן
השר קרא ויו"ר מועצת הכבלים יפעת בן חי שגב
צילום: ערן יופי כהן
מומלצים