שתף קטע נבחר

ניהל ארגון פשיעה והוציא לפועל רציחות: אישום בפרשת העולם התחתון

ביום ראשון הותרה לפרסום פרשת רציחות שבראשה עומד קוטייר עודה מהמשולש, שכעת עומד לדין בניהול ארגון פשיעה. יחד עם 16 נאשמים נוספים, כתב האישום כולל שלושה מעשי רצח של אזרחים שנרצחו בשל טעות בזיהוי ועוד שלושה ניסיונות רצח. גם ראש הכנופייה הירושלמית מואשם

 

 

 

ראש ארגון פשע לדין: פרקליטות מחוז תל אביב הגישה היום (ה') כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר נגד 17 נאשמים, בהם תושב המשולש קוטייר עודה שמואשם בניהול ארגון פשיעה ואחראי לשלושה מעשי רצח ועבירות נוספות, בהן ניסיונות רצח ועבירות נשק. נאשם נוסף הוא ראש הכנופייה הירושלמית איציק בר מוחא שמואשם בין היתר בעבירות סחיטה ועבירות נשק.

 

שאר הנאשמים הם שרחביל עודה (בן 36), תייר עינאש (31), הישאם סדה (22), אבראהים קזמאר (20), קטין בן 17, מג'דה שמלי (33), מוג'הד פריג' (27), מחמוד חמדאן (20), מוחמד בלאלו (18), אמין ג'אבר (21), מוחמד עראר (31), לואי מגארי (19), איימן ג'אבר (18), מוחמד בלאלו (22) ועלי סרייפי (21).

 

פרטי הפרשה הותרו לפרסום לפני ארבעה ימים: את החקירה גייסה המשטרה עד מדינה מתוך ארגונו של קוטייר עודה, תושב המשולש, וכך היא הצליחה לחשוף את מלחמות העולם התחתון באזור המרכז.

קוטייר עודה (באפור) בהארכת מעצרו בבית המשפט ()
קוטייר עודה (באפור) בהארכת מעצרו בבית המשפט

זירת הרצח הכפול ביפו (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
זירת הרצח הכפול ביפו(צילום: אסף מגל)

בין השאר פוענחו בפרשה רצח אבישי וקנין בפברואר אשתקד בטיילת בבת ים והרצח הכפול של מריה גאנם ונאדי פארס במאי בשנה שעברה. במשטרה אמרו כי בפרשה מעורבים עבריינים אחרים וכי הם ברחו לחו"ל. אחד העצורים בפרשה הוא איציק בר מוחא, ראש ארגון פשע ירושלמי. הוא חשוד בניסיון רצח, סחיטה באיומים ואספקת מטעני חבלה.

 

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין ביאלין אלעזר, הדר צור ותמר טייטלבאום, החל משנת 2016 פעלו רבים מהנאשמים במסגרת ארגון פשיעה שבראשו עמד קוטייר עודה ושרחביל עודה. במסגרת הארגון קשרו קוטייר עודה ומעורבים נוספים, יחד עם עד המדינה ("א.א") קשר לרצוח, עבור אחרים, את העבריין יענקל'ה אמסלם.

 

איציק בר מוחא (מימין) ושרחביל עודה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
איציק בר מוחא (מימין) ושרחביל עודה(צילום: מוטי קמחי)

ב-25 בפברואר, לאחר הכנה בת מספר שבועות, יצאו הנאשמים לטיילת בבת ים כדי להוציא את תכניתם לפועל, אולם בשל טעות בזיהוי ירו באביחי וקנין ז"ל, אחד ממקורביו של יענקל'ה, וגרמו למותו. חוליית מתנקשים על אופנוע נצמדה למכונית שבה נסע וקנין, מפני שחשבה שגם אמסלם נמצא ברכב.

 

יומיים לאחר מכן יצאו כמה מעורבים כדי להשלים את תוכניתם, ובלילה ארבו לאמסלם מחוץ לאולם אירועים הסמוך לצומת כנות. הנאשמים ירו לעבר רכבו של אמסלם מספר רב של יריות, אולם זה נפגע פגיעות קלות בלבד וזאת בשל העובדה שרכבו היה ממוגן מפני ירי.

 

שלושה חודשים אחרים כך, בתוך מכונית ביפו, נורו למוות מריה גאנם ונאדי פארס, אך במשטרה משוכנעים שהיעד היה אדם אחר, שהיה מסוכסך עם ארגון הפשיעה.

 

עוד על פי כתב האישום, על רקע סכסוך שהתגלע בין אנשי הארגון לבין בני משפחת עראר פעלו הנאשמים במספר הזדמנויות שונות לפגוע בבני המשפחה. בין היתר, הטיל קוטייר עודה על חברי הארגון לרצוח את טלאל עראר. לצורך כך, חטפו עמרי כמה נאשמים את אחד מחבריו של טלאל והחזיקו בו, עד שנעתר לדרישתם להוביל את טלאל אליהם.

 

עורכי הדין שפרלינג, חצרוני, איצקוביץ' ודרחי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עורכי הדין שפרלינג, חצרוני, איצקוביץ' ודרחי(צילום: מוטי קמחי)

ב-21 במאי 2017 איתרו כמה מהנאשמים את טלאל באמצעות החבר, וירו בפניו ובגופו מספר רב של יריות. טלאל נפצע באורח קשה והוא סובל מנכות. ב-20 במאי, במסגרת הסכסוך ולאחר תכנון מוקדם והתקנת אמצעי מעקב, איתרו כמה מהנאשמים את רכבו של בהא עראר ופתחו בירי משני רובי קלצ'ניקוב שהחזיקו למטרה זו. כתוצאה מהירי מצאו את מותם פיראס נאדי ז"ל ומריה גאנם ז"ל, שעשו שימוש באותה העת ברכבו של בהא.

 

במסגרת החקירה הצליחו החוקרים להחדיר מצלמות ומכשירים להאזנות סתר ללב לבו של ארגון הפשיעה, ואחר כך פתחה המשטרה בגל מעצרים, שכלל את קוטייר ו"חייליו". בחקירה גויס אחד ה"חיילים" המרכזיים כעד מדינה, והוא סיפק למשטרה שלל ראיות. הוא סייע לפענח גם שישה ניסיונות רצח באזור המרכז, בכלל זה ניסיונות שבהם היו מעורבים ארגוני פשיעה אחרים - הם הזמינו את מעשי הרצח מקוטייר ואנשיו.

 

עורכי הדין כבוב, אלחדד, בן שבת ושורר ()
עורכי הדין כבוב, אלחדד, בן שבת ושורר

 

לפי המשטרה, ארגונו של קוטייר סיפק גם שירותים לארגוני פשיעה ולעבריינים בכירים הפועלים באזור המרכז בתמורה לשיתופי פעולה או לכסף. בר מוחא חשוד שהזמין את חיסולו של יענקל'ה אמסלם.

 

לנאשמים מיוחסות גם עבירות אלימות ונשק חמורות. כמו כן, מיוחס לנאשמים ניסיון לגרום למותו של איציק כהן, עבור אחרים, שבמהלכו הצטיידו במצלמת מעקב וברובה סער, שעליו הותקנה כוונת טלסקופית שעמה תצפתו לעבר ביתו של כהן.

 

בנוסף, מיוחסת לנאשמים חטיפת שלושה בחורים מיפו לג'לג'וליה בעקבות חשדם כי גנבו קטנוע ששימש את חברי הארגון, ועוד. כתב האישום אף מתאר בהרחבה מערך הלוואות שהוקם לצורך מימון הארגון, ומעשי אלימות וירי נגד לווים שלא עמדו בהחזרי ההלוואות, ואף חטיפת אחד מהחייבים. בנוסף, מתאר כתב האישום עבירות מס ועבירות הלבנת הון.

 

עו"ד יהלי שפרלינג ושחר חצרוני ממשרד עו"ד נוי-סננס-שפרלינג-חצרוני, המצייגים כמה נאשמים, מסרו בתגובה: "צר לנו שמשטרת ישראל בחרה לכרות הסכם עד מדינה מביש עם עבריין מסוכן ורב מעללים. כל שמסר עד המדינה הוא שקר מוחלט".

 

עורך הדין רצון דרחי, שיחד עם נעמה אלחדד מייצג את עודה קוטייר, מסר בתגובה: "כתב האישום בהחלט מרשים, אבל בסיום המשפט לא יישאר ממנו אפילו שריד. הרבה מאוד פרשיות התחילו בקול תרועה רמה והסתיימו בקול ענות חרישית. כולם זוכרים את פרשת הבר נוער ונדמה לי שהפרשייה הזו תסתיים באותו אופן". עורכי הדין יצחק איציקוביץ' ושי נודל שמייצגים חלק מהנאשמים מסרו בתגובה: "הוגש כתב אישום מפורט עם עובדות רבות, נצטרך לבוא ולהתמודד עם חומרי החקירה, לכן ניתנה פה דחייה ארוכה. לאחר מכן נתמודד עם האישומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קוטייר עודה בהארכת המעצר בבית המשפט
מומלצים