שתף קטע נבחר

בצל דיוני התקציב: תיבחן התוספת לביטחון

שרי האוצר והביטחון, משה כחלון ואביגדור ליברמן, סיכמו כי צוות בראשות ראש המל"ל יבחן את התוספת לתקציב הביטחון וההמלצות יועברו לקבינט. "הוכחנו שאפשר להגיע לסיכום בלי לריב", אמרו השניים. קודם לכן הבהיר ראש אגף התקציבים באוצר לקראת ההצבעה בממשלה על תקציב 2019: "לא נזוז מהתוכנית"

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר האוצר משה כחלון סיכמו היום (ה') כי הדרישה לתוספת לתקציב הביטחון תיבחן על-ידי צוות בראשות ראש המועצה לביטחון לאומי, וההמלצות יובאו להכרעת הקבינט. הסיכום מושג לקראת הדיונים היום בממשלה ולקראת ההצבעה על תקציב המדינה לשנת 2019. כמו כן סוכם על הקצאת 150 מיליון שקלים בשנה הקרובה לטובת חיזוק ומיגון של מבנים בצפון.

 

"אני מודה לשר כחלון, והוכחנו שאפשר להגיע לסיכומי תקציב בלי לריב", אמר ליברמן. "ההישג הגדול הוא שמירה על תר"ש גדעון". כחלון הוסיף: "הסיכום שאליו הגענו מוכיח שוב ששר הביטחון ואני יודעים להגיע לסיכומים מבלי להתקוטט. החיילים שלנו וביטחון המדינה הם מעל הכול".

 

כחלון וליברמן, היום (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)
כחלון וליברמן, היום(צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)

השניים סיכמו גם על יישום המתווה להעלאת תוספת הוותק לקצבת זקנה, שעליו סוכם עם כניסת ישראל ביתנו לממשלה. ההסכם יוחל רטרואקטיבית החל מינואר, ובשנה הקרובה יוקצו כ-600 מיליון שקלים. ב-2019 יוקצו עוד 300 מיליון שקלים. עולים חדשים ונשים שלא קיבלו את מלוא תוספת הוותק יקבלו תוספת של עד 50 אחוז לקצבאות הזקנה שלהם.

 

בפתח ישיבת הממשלה על הצעת התקציב, לפני הצהריים, אמר ראש הממשלה נתניהו: "לאחר התייעצויות איתי ועם השרים, שר האוצר מביא הצעת תקציב. זהו תקציב טוב, מצוין. חוק ההסדרים טוב. הוא רזה ושרירי, לא מעמיס יותר מדי ומכוון למדיניות שלנו. אני בטוח שהממשלה תאשר את התקציב ונמשיך את הדיונים לקריאה שנייה ושלישית".

 

"התקציב כולל בשורות חשובות", אמר נתניהו, "הבטחת הצמיחה הכלכלית וליתר דיוק הורדת הרגולציה ושיפור השירותים לאזרחי ישראל. התקציב וחוק ההסדרים מביאים לידי ביטוי את הרצון שלנו להביא מדיניות של צמיחה ומדיניות שדואגת לצרכים החברתיים ולביטחון. מדיניות אחת מייצרת את הכסף, ומדיניות שנייה מחלקת אותו לפי הצרכים הלאומיים".

 

ראש אגף התקציבים: "לא תהיה תוספת לביטחון"

הממונה על אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, אמר הבוקר לאולפן ynet כי למרות דרישות שר הביטחון להגדיל את תקציב הביטחון - לא תהיה תוספת כזו. הדברים נאמרו לקראת הדיון בממשלה היום, שבו יצביעו על תקציב המדינה.

 

 

 

"התקציב הנוכחי מייצג בעצם את התוכנית הרב-שנתית של מערכת הביטחון", אמר מרידור. "כמו שאמרנו מההתחלה, לא נזוז ממנה, והתקציב שיאושר מחר או היום בלילה יכלול בדיוק את מה שסוכם בתוכנית הרב-שנתית". למרות החיכוכים והמחלוקות בנוגע לתקציב אמר מרידור כי הוא מאמין שייעשה סדר ושעד סוף מושב החורף, בסוף חודש מרס, יושלם אישור התקציב.

 

על איומו של שר הרווחה חיים כץ להתנגד לתקציב על רקע המחלוקת בעניין קצבאות הנכים טען: "התקציב של 2019 כולל תוספת של שני מיליארד שקל לנכים, וזה סכום עתק שלא שולם שנים רבות".

 

אתה מדבר על בשורה לתושבי ישראל. מה עם תושבי הגליל? מה הבשורה לתושבי הנגב?

"בסופו של דבר התקציב הזה כולל תוספות מאוד גדולות בתחום החברתי. כמו שאמרתי, גם לנכים, גם לסיעוד, גם למשפחות, מה שקרוי בלשון העם 'משפחה נטו'. גם הצהרונים, גם החופשות שהוכרזו לפני יומיים, כל הדברים האלה נכנסים לתקציב הזה. אני לא זוכר תקציב שהביא כל כך הרבה בשורות חברתיות בתקציב אחד, והדבר הזה רלוונטי לכל אחד מאיתנו, מי שהוא בעל משפחה".

"תקציב מצוין לאזרחי ישראל". נתניהו, היום (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
"תקציב מצוין לאזרחי ישראל". נתניהו, היום(צילום: עמית שאבי)

אני בכל זאת מחזירה אותך לציבור הישראלי, שהבטחת לו תעסוקה ובשורה, ואנחנו רואים כל הזמן מרכזי תעסוקה שנסגרים בפריפריה, בתי חולים בקשיים, אנשים שרוצים לקבוע תור לבדיקה חיונית ומצילת חיים ומקבלים תור לעוד חצי שנה. מה עם סדר העדיפויות הזה?

"אני חושב שמערכת הבריאות בישראל היא אחת היעילות והטובות בעולם. אומרים את זה לא רק משרד האוצר, אלא גם משרד הבריאות וגם כל מי שחוקר את המערכת הזאת. היא מערכת שלא חפה מבעיות אבל היא מערכת טובה, ואנחנו נמשיך לשמר אותה כזאת. דרך אגב, היא מקבלת די הרבה תקציבים בתקציב הקרוב, ועדיין אני בטוח שיש בעיות שאנחנו צריכים לפתור יחד עם משרד הבריאות".

 

לפני הדיונים כבר הביעו כמה שרים את התנגדותם לסעיפי התקציב והם מאיימים להצביע נגדו. "אני בטוח שיש הרבה שרים שהיו שמחים לעוד תקציבים למשרדים שלהם, אבל בסופו של דבר אנו צריכים להיות אחראים ובסוף להביא תקציב שגם עומד במסגרות, ולכן לא כולם יוצאים מרוצים עד הסוף, אבל אני חושב שהרוב המכריע יצביע בעד", אמר מרידור.

 

לפני ישיבת הממשלה נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" ואמר: "שר האוצר כחלון ואני עובדים מצוין. אנו נביא תקציב מצוין וגם חוק הסדרים מצוין שישרת את אזרחי ישראל. אנחנו מעבירים היום את התקציב ותוך חודשיים נעביר אותו בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. הדבר הזה נותן יציבות, נותן בסיס לצמיחה, נותן גם בסיס לטפל בצרכים המגוונים בביטחון והחברה בעיקר, וכן בצורכי מדינת ישראל".

 

נתניהו גם פירט על נסיעותיו המדיניות בעת הקרובה, כולל פגישה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "בשבועות הקרובים אני אפגש עם שלושה מתוך ארבעת המנהיגים של המדינות החזקות ביותר בעולם, בהן הודו, ועם טראמפ בחודש מרס בוושינגטון, אם לא לפני. גם עם נשיא רוסיה פוטין קבעתי להיפגש בשבועות הקרובים", אמר ראש הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון
כחלון וליברמן
צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון
מומלצים