שתף קטע נבחר

"מלחמה על הבית": מאות כבאים הפגינו נגד הנציב

במסגרת הסכסוך בין ארגון עובדי הכיבוי לרשות הארצית התאספו מאות מול בניין הנציבות בראשל"צ וקראו לשר ארדן לפטר את הנציב דדי שמחי: "מבקשים ציוד ותנאים בסיסיים ולא מקבלים - זה יעלה בחיי אדם"

 

 

מאות כבאים מרחבי הארץ הפגינו היום (יום ה') מול בניין הנציבות הראשי בראשון לציון במחאה על התנהלותו של נציב הכבאות רב-טפסר דדי שמחי - וקראו לשר לביטחון פנים גלעד ארדן לפטרו. "זו מלחמה על הבית", הכריזו המפגינים.

 

הפגנת הכבאים בראשל"צ, היום ()
הפגנת הכבאים בראשל"צ, היום

המפגינים הגיעו למחאה כשהם מצוידים בשלטים ועליהם נכתב בין היתר "דדי מסכן את כולנו" ו-"חיי אדם אינם הפקר". אחרים הגיעו לבושים בחולצות עם הכיתוב: "דדי שמחי, נציב הכבאות, נכשלת. לך הביתה". אבי לרפלד, יו"ר ועד מחוז חוף וחבר המזכירות הראשית, אמר בהפגנה: "אנחנו קוראים לשר ארדן לפטר את דדי שמחי ולהפסיק לשתוק. הגיע הזמן לשים לזה סוף - המחויבות שלך היא למדינה, זה בסוף יעלה בחיי אדם. תתערב לפני ועדת החקירה הבאה".

 

"אנחנו לא קומץ, אלא מאות. אלו גיבורי מדינת ישראל". הוסיף לרפלד. "אנחנו לא חוליגנים, אנחנו מצילים אזרחים. לא נפקיר את תושבי מדינת ישראל ולא נפקיר את השירות המבצעי. יש לנו בעיה עם ניהול כושל. יש תחקירים שדדי ששמחי מסתיר ולא מוציא החוצה. אחד מהם זה אירוע חמור ב'הוד חפר' שם נהרג כבאי. ממה דדי שמחי מפחד?".

 

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

יו"ר ארגון הכבאים, אבי אנקורי, אמר בהפגנה: "את משפחת הכבאים אף אחד לא יצליח לפרק. אנחנו פועלים מדם לבנו ותפקידנו לדאוג לאזרחי מדינת ישראל. כשאנחנו מבקשים ציוד מגן, רכבים בריאים, ציוד חדש ותחנות ראויות עם תנאים בסיסים ולא מקבלים - אז אנחנו חולים, ומי שנפגע אלו אזרחי ישראל".

 

מנציבות הכבאות הארצית נמסר בתגובה: "הפגנה בגוף של לובשי מדים ובעלי דרגות בגוף היררכי נגד סגל הפיקוד והעומד בראשו מדברת בעד עצמה. למען הסר ספק - לא בציוד, מדים ורכבים עסקינן, אלא ברצון לשמר דפוסי התנהלות פסולים מן העבר. לא ייתכן שחדשות לבקרים תיפגע עבודת הרשות, הן באימונים, תרגילים, הכשרות, מתן שירות לאזרח, וכל פעם באמתלות שונות. ייעוד הרשות הינו הצלת חיים! ובאופן התנהלות הדברים כיום, קיים קושי וסכנה ממשית למלא את ייעודנו".

 

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 

על אף המחלוקות, נציב כבאות והצלה רואה בארגון העובדים שותף וקורא לו להיות חלק מדרך שתכליתה מתן שרותי כבאות והצלה ראויים למדינת ישראל. 

בחודשים האחרונים עלה מדרגה הסכסוך בין ארגון הכבאים לנציבות לאחר שניסו להניע תהליכים לשיפור תנאי השירות של לוחמי האש. בין היתר ציינו בארגון הכבאים כי לוחמי האש נאלצים לצאת לפעילות מבצעית אינטנסיבית עם רכבים מיושנים וציוד בלאי, דבר שמוביל לסיכון חייהם וחיי האזרחים ללא כל צורך מבצעי.

 

כמו כן טוענים העובדים כי ההנהלה פוגעת בזכויות העובדים, מתעמרת בנציגי העובדים ו"עושה להם שיימינג ופוגעת בפרטיותם". מנגד,  בנציבות הכבאות מנגד טענו כי הקרע בין הצדדים הוא על מאבקי יוקרה ואגו. בשבוע שעבר פוצץ ארגון הכבאים אירוע סיום קורס לוחמי אש חדשים שבו השתתפו בכירי הנציבות ופרצו לרחבת המסדרים.

 

נציב הכבאות, רב-טפסר דדי שמחי (צילום: עומר שפירא) (צילום: עומר שפירא)
נציב הכבאות, רב-טפסר דדי שמחי(צילום: עומר שפירא)

 

בשנה שעברה אף הונהגו במשך שבעה חודשים עיצומים, ובמסגרתם לא ביצעו הכבאים מטלות נוספות על תפקידם, למשל הדרכות, רישוי עסקים, דוברות ועוד.

 

 

לפני כחודשיים נחתם הסכם של "רצון טוב" בין הצדדים, אולם בשבוע שעבר שלח יו"ר ארגון העובדים של לוחמי האש, אבי אנקורי, מכתב לעובדים שלפיו ראשי הארגון ובראשם הנציב לא עושים דבר כדי לקדם את הסיכומים שהושגו. הוא הורה לכבאים לא לבצע את תפקידי הנע"ת (נוסף על התפקיד) ולא לענוד את הדרגות.

 

הסכסוך החריף האחרון בין הכבאים לנציב פרץ נמשך כבר חודש, והצדדים אינם מצליחים להגיע להסכמה, אף שנערכו כמה פגישות במטרה להנמיך את הלהבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הפגנת הכבאים בראשל"צ, היום
צילום: שאול גולן
מומלצים