שתף קטע נבחר

"בגיל 19 הבנתי שלעולם לא אהיה אימא"

דיאנה ידעה כבר בגיל 19 שהיא לא מעוניינת להביא ילדים לעולם. חברותיה, שהפכו עם השנים לאימהות, עדיין מתקשות להבין את החלטתה. מיכל הבינה שהיא אל-הורית כשהיתה בת 15. כולם חשבו שמדובר בגחמת נעורים, אבל גם בגיל 36 היא עומדת מאחורי החלטתה. ראיון

בשנים האחרונות אנחנו עדים לגל הולך וגדל של "אל-הוריים" (בני זוג או יחידים אשר בוחרים במודע שלא להיות הורים), כאשר המחקרים האחרונים בתחום מראים שבמדינות כמו דרום קוריאה 2 מתוך כל 10 דרום קוריאנים מעדיפים שלא להביא ילדים לעולם. מדובר ב-18% מהאוכלוסייה המקומית, ולמרות שזה אולי נשמע כמו מספר נמוך, מדובר בלא מעט אנשים שפשוט לא רוצים או מעוניינים להיות הורים.

 

גם בישראל ניתן למצוא יותר ויותר קהילות של "אל-הוריים", חלקם נשואים, אבל רבים מהם עדיין רווקים. דיאנה ניקי היא אל-הורית בת 33. היא נשואה לגבר "אל-הורי" בעצמו, וטוענת שהיא מעולם לא נאלצה לוותר על אהבה או על קשר פוטנציאלי רק בגלל הסירוב שלה להפוך בעתיד לאימא. "כמעט כל מי שיצאתי איתו ידע עוד לפני הדייט שאני אל-הורית", היא אומרת. "אני פחות הייתי בקטע של בליינד דייטים גם ככה, ותמיד יצאתי עם אנשים שהכרתי ושוחחתי איתם לפני".

דיאנה ניקי. לא הסתירה את היותה אל-הורית מאף דייט (צילום: אוסף משפחתי) (צילום: אוסף משפחתי)
דיאנה ניקי. לא הסתירה את היותה אל-הורית מאף דייט(צילום: אוסף משפחתי)
 

מה הם השיקולים כשמחליטים לחשוף את זה?

"אין שיקול אחד מסוים או קבוע, זה פשוט משהו שעולה באופן טבעי בשיחה. לפעמים הנושא היה עולה מאוד מהר, לפעמים אחרי יותר זמן. אני לא בוחרת באופן שקול מתי לחשוף את עצמי - זה פשוט חלק ממני. זה בדיוק כמו להיות צמחונית. אני לא בוחרת זמן מסוים כדי לספר להם שאני לא אוכלת חיות, זה פשוט עולה מתי שזה עולה".

 

אילו תגובות קיבלת?

"חלק תמכו והבינו על ההתחלה, וחלק ממש לא הבינו אותי וניסו לשכנע אותי שזה משהו שישתנה עם הזמן. מה שכן, הווידוי עצמו לא עלה לי באהבה עד היום, ואני מקווה שזה ימשיך כך. לא היה מישהו שלא לקח את זה טוב ועזב בגלל זה, אבל אולי זה בגלל שהם אף פעם לא ממש לקחו את זה ברצינות. תמיד אמרו לי שאני אתבגר ושזה ישתנה אצלי".

 

 

למה בעצם החלטת להיות אל-הורית?

"כבר בגיל 19 הבנתי שאני לא אעשה את הטעות הזו של להביא ילדים לעולם. אני מניחה שכבר בילדות לא רציתי ילדים, אבל אין לי סיבה מיוחדת. זה פשוט לא דיבר אליי. אני באמת מאמינה שזה אחד הדברים הגרועים שיכולים לקרות לאישה בחיים, ואני מעדיפה לא לעשות את זה לעצמי. כולם כבר יודעים את זה עליי והם גם למדו לקבל את זה כעובדה, כולל המשפחה. לכל החברות שלי כבר יש ילדים, אז הן לא ממש מבינות אותי או את ההחלטה שלי. אבל אני לא יודעת אם הן שופטות כי אנחנו כבר לא ממש מדברות על זה. בכל מקרה, הן כולן מתמקדות במשפחות שלהן ולא בחוסר הרצון שלי במשפחה".

 

את חושבת שעולם הדייטינג שונה עבור אל-הוריים?

"בוודאי. אצל נשים זה תמיד יותר שוק כי באופן אוטומטי חושבים שכל הנשים רוצות להשריץ".

 

יש לך טיפ לאל-הוריות שעדיין מחפשות אהבה?

"ידוע לי שבהרבה מהמקרים הצד השני אפילו לא ייתן צ'אנס ליחסים כשהוא ישמע על אל-הוריות. לכן הטיפ שלי הוא לרמוז לזה, לראות את התגובה של הצד השני ובמידה והוא ממש מעוניין בילדים אבל את לא רוצה להיפרד ממנו, אז לא לספר לו עדיין וכן לנסות לשנות את דעתו. לדעתי, עם הזמן זה אפשרי".

 

את חושבת שיום אחד תשני את דעתך בנושא?

"אני יודעת בוודאות שלא אשנה את דעתי, מאחר והחופש שלי הוא הדבר שהכי חשוב לי בחיים. יש מצב שבן זוגי ישנה את דעתו, אבל זה יקרה רק אם ניפרד והוא יכיר מישהי חדשה שתהיה לחוצה על ילד. איתי הוא יודע שזה לא יקרה".

 

הפסדתי אהבה בגלל זה

מיכל שירה היא בת 36 שגרה בפתח תקווה. לעומת דיאנה, מיכל מעדיפה לחשוף את חוסר הרצון בילדים ממש על ההתחלה, כדי למנוע אי-הבנות בהמשך. "בדייטים אני אומרת שאני אל-הורית על ההתחלה כדי שיהיה תיאום ציפיות. אני לא אוהבת לבזבז את הזמן שלי ובטח שלא את הזמן של אנשים אחרים. אני גם לא רוצה לחיות באשליה או במערכת יחסים רק לשם הטייטל, או רק כדי לעזוב שנה אחרי כשאני מגלה שבן הזוג שלי כן רוצה ילדים. זאת הסיבה שאני מבהירה זאת על ההתחלה, ולפעמים אפילו כבר בשיחת הטלפון המקדימה".

 

האם הווידוי הזה עלה לך פעם באהבה?

"בהחלט. לאורך השנים הפסדתי כמה בחורים נהדרים בגלל הבחירה שלי. אבל כשאני חושבת על זה, זה כנראה לטובה. רוב התגובות בדייטים היו די רגילות ובנאליות, עד לכדי שעמום וטיפשות של הצד השני. אני מקבלת הערות כמו: 'יבוא לך', 'את לא יודעת מה זה', 'כשתפגשי את האחד את תרצי ממנו ילדים', או 'את לא מבינה איזה אושר וכיף זה'. היה אפילו אחד שאמר לי שההיריון של גרושתו עשה לה כל כך טוב ושזה היה ממש הייעוד שלה ושל כל הנשים להיות אימא. הצעתי לו להיכנס להיריון בעצמו, אם זה כל כך נפלא בעיניו. ההערות הסקסיסטיות שלו היו פשוט מעליבות, חשוכות ופרימיטיביות, וזה קורה לי הרבה".

מיכל שירה. אנשים לא האמינו שהיא רצינית (צילום: אוסף משפחתי) (צילום: אוסף משפחתי)
מיכל שירה. אנשים לא האמינו שהיא רצינית(צילום: אוסף משפחתי)
 

מתי הבנת שאת אל-הורית?

"בערך בגיל 15. זה היה הגיל שעיצב את אישיותי. ידעתי במה אני רוצה לעסוק, איך יראה העתיד שלי, מה אני רוצה ללמוד והבנתי שאני לא הבחורה לילדים וחתונה. כשאמרתי את זה להורים שלי הם אמרו לי שאני ילדה, שאני לא מבינה כלום ושזה יעבור לי. הם חשבו שזה משהו זמני, גיל התבגרות וכאלה, אבל זה היה הרבה יותר מזה".

 

ואיך הסביבה שלך מגיבה לזה?

"הסביבה בעת האחרונה יותר מקבלת ומבינה. החברה שלנו מתפתחת והנושא הזה כבר יותר עולה בתקשורת. בישראל כמו בישראל, עדיין יותר קשה לקבל את זה מכיוון שאנו מדינה מסורתית אשר מאדירה ומשבחת ומעודדת ילודה, בעוד שבאירופה להיות אל-הורי זה כבר מקובל מאוד. בהתחלה היו מעקמים לי את האף, אבל בזמן האחרון התגובות של האנשים הקרובים אליי יותר מחבקות ויש אפילו אימהות שפונות אליי ואומרות לי שהן מתחרטות על הבאת ילדיהן וחבל שהן לא היו מספיק אמיצות כדי לעמוד על שלהן".

 

למה בעצם החלטת שאת לא רוצה ילדים?

"אנשים מביאים ילדים ולא מבינים שזה דבר אגוצנטרי. הם חייבים מישהו שימשיך את זרעם ושמם כשהם יזדקנו, מישהו שידאג להם. אני לא תולה את האושר שלי באדם אחר וכמובן שלא בילד. העולם שלי מספיק עשיר ורחב ונפלא, ואין לי צורך לייצר תלות בילדים שימלאו את החלל הזה. אני מאמנת כושר אישית ואני מנהלת סטודיו שבבעלותי, ואני מספיק מוקפת באהבה ואנשים. מבחינתי, אם הבחירה היא בין להיות בזוגיות ולהביא ילדים מול להיות רווקה ללא זוגיות מבלי להביא ילדים, אני בוחרת ברווקות. זו האמת שלי. זה הקו האדום ואני לא מתכוונת לוותר על החופש שלי למען אף אדם או פעולה. כיום אני במערכת יחסים אל-הורית והיא נהדרת ומקסימה וזה באמת מה שייחלתי ורציתי".

 

את חושבת שמגיבים שונה לגברים ולנשים אל-הוריים?

"כן, כי זה שונה. מנשים מצפים, מגברים לא. לפי התפיסה הרווחת - שלמזלי מתחילה להשתנות - אישה צריכה להגשים את עצמה באמצעות לידה, היריון והבאת ילדים. ככה נמדדת הנשיות, ככה נמדדת הצלחה של אישה בחברה הקונפורמיסטי שלנו. התחתנת? יש לך ילדים? את מוצלחת. לא התחתנת? לא הבאת ילדים? את כישלון".

 

יש לך טיפ לאל-הוריות שעדיין מחפשות אהבה?

"פשוט תהיו עצמכן. אל תתביישו, אחרת זה יעלה לכן באושר האישי שלכן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים