שתף קטע נבחר

שר האוצר של טראמפ: "מצפה לסנקציות חדשות על איראן"

בניגוד לעמדת בכירים אחרים בממשל טראמפ אמר שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין שיש מקום להטיל סנקציות נוספות על איראן. מחר אמור טראמפ להודיע לקונגרס אם הוא ממשיך בהקלות שנקבעו בהסכם הגרעין

שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין אמר אמש (יום ה') שהוא מצפה שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ יטיל היום סנקציות חדשות על איראן. "אני מצפה לסנקציות חדשות על איראן", אמר מנוצ'ין לכתבים בוושינגטון. "אנחנו ממשיכים להסתכל עליהם. אנחנו חשפנו אותם ועכשיו אני חושב שאפשר לצפות שיגיעו עוד סנקציות", הדגיש.

סטיב מנוצ'ין הערב בוושינגטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סטיב מנוצ'ין הערב בוושינגטון(צילום: רויטרס)
 

"אני לא הולך לומר דברים ספציפיים על זה. זה עדיין נמצא בדיונים", אמר מנוצ'ין על החלטתו של טראמפ. מזכיר האוצר חזר על עמדתו של טראמפ ואמר כי "היבטים רבים בהסכם עם איראן צריכים להשתנות. יש הרבה פעילויות מחוץ להסכם עם איראן – שעליה נמשיך להטיל סנקציות".

 

שלשום דווח שיועציו של טראמפ המליצו לו להטיל סנקציות על איראן בגלל תוכנית הטילים הבליסטיים שלה, תמיכתה בטרור בינלאומי והפרת זכויות אדם - ולא על רקע הסכם הגרעין. איזון שכזה עשוי לספק את טראמפ, שרוצה להגביר את הלחץ על איראן.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

טראמפ צריך להודיע היום לקונגרס אם הוא ממשיך בהקלות לאיראן, כפי שנקבע במסגרת ההסכם בין טהרן למעצמות ב-2015, או מחדש את הסנקציות שגרמו לנזק קשה לכלכלה האיראנית. גורם אמריקני אמר לרויטרס שאם טראמפ ימשיך בוויתורים לאיראן הוא יטיל סנקציות על אישים ועסקים במדינה.

 

לפי גורמים בממשל טראמפ ששוחחו עם AP טראמפ צפוי להאריך את ההקלות, בהתאם להמלצות של בכירים בממשל - בהם מזכיר המדינה רקס טילרסון ומזכיר ההגנה ג'יימס מאטיס. עם זאת אמרו הגורמים שבוושינגטון התנהלו ויכוחים סוערים בנושא ושטרם התקבלה החלטה סופית. בשיחות פרטיות הביע טראמפ הסתייגות מהמשך הוויתורים לאיראן.

דונלד טראמפ. יודיע מחר לקונגרס על החלטתו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דונלד טראמפ. יודיע מחר לקונגרס על החלטתו(צילום: AFP)

טראמפ מחויב להודיע מדי 90 ימים לקונגרס אם איראן עומדת בתנאי ההסכם, ואם ההסכם עדיין חיוני לביטחון הלאומי של ארה"ב. באוקטובר סירב טראמפ לאשר לקונגרס שהסכם הגרעין עם איראן הוא חלק מהאינטרס האמריקני, וקרא לקונגרס להתחיל בחקיקה שתאפשר "לתקן את ההסכם". טראמפ תקף בעבר פעמים רבות את ההסכם, ואמר שמדובר בהסכם רע לארה"ב.

 

אתמול קראו לארה"ב בריטניה, צרפת וגרמניה - שלוש מהמעצמות שחתומות על ההסכם - לשמור על תנאיו ולא להטיל סנקציות על טהרן. באיחוד האירופי אמרו שאין סיבה לסגת מההסכם, מכיוון שאין עדות שמצביעה על כך שאיראן מפרת את התנאים.


פורסם לראשונה 11/01/2018 22:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סטיב מנוצ'ין
צילום: רויטרס
מומלצים