שתף קטע נבחר

טראמפ על מהגרים: "למה שנקבל אנשים ממדינות שהן חורי תחת?"

הנשיא שהבטיח לשים את "אמריקה תחילה" ממשיך בהתבטאויות קשות כלפי מהגרים. על פי דיווחים, טראמפ התייחס למהגרים מהאיטי וממדינות אפריקה במהלך דיון שקיים בבית הלבן עם מחוקקים: "למה אנחנו רוצים את כל האנשים האלה מאפריקה פה?"

 

 

נגד מהגרים מהאיטי ואפריקה, בעד מהגרים מאסיה. טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נגד מהגרים מהאיטי ואפריקה, בעד מהגרים מאסיה. טראמפ(צילום: רויטרס)

"למה שלא נביא לכאן יותר אנשים ממדינות כמו נורבגיה?", שאל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, במהלך דיון בבית הלבן בנושא מדיניות ההגירה. טראמפ, שקיים דיון עם מחוקקים רפובליקנים ודמוקרטים בנוגע לצו הגירה חדש שהציגו לו, תמה: "למה אנחנו מקבלים את כל האנשים האלה שמגיעים ממדינות שהן חורי תחת? למה אנחנו רוצים את כל האנשים האלה מאפריקה פה?". ההתבטאות נחשפה הלילה (יום ו') ב"וושינגטון פוסט" מפי מקורות שתודרכו על הדיון, ודווח כי היא נאמרה ביחס להאיטי ולמדינות אפריקה.

 

הבית הלבן לא הכחיש את ההתבטאות. בהודעה מיוחדת לאחר הפרסום אמר דובר בבית הלבן, ראג' שהא: "יש פוליטיקאים שהחליטו להילחם למען מדינות זרות. הנשיא תמיד נלחם למען העם האמריקני. טראמפ נלחם למען פתרונות קבועים להגירה שיהפכו את ארצנו לחזקה על ידי קבלתם של אלו היכולים לתרום לחברה ולכלכלה ויכולים להיטמע בתוך האומה הנהדרת שלנו". בהודעה לא הייתה כל התייחסות לציטוטים שעוררו סערה בתקשורת האמריקנית.

 

דווח כי באותה ישיבה, הנשיא אמר בנוגע למהגרים מהאיטי שכבר נמצאים בארצות הברית ושיש צורך להסדיר את מעמדם החוקי: "למה אנחנו צריכים כאן אנשים מהאיטי? תעיפו אותם מכאן".

 

לעומת זאת סבור הנשיא שמהגרים ממדינות אסיה דווקא רצויים על אדמת ארצות הברית. על פי הדיווח ב"וושינגטון פוסט" טראמפ אמר כי "צריך לפתוח את ארצות הברית לעוד מהגרים ממדינות אסיה", והבהיר כי הוא מרגיש שהם עוזרים לכלכלה האמריקנית.

 

במהלך הדיון בבית הלבן, סנאטור רפובליקני וסנאטור דמוקרטי הציגו בפני טראמפ טיוטת צו הגירה חדש שנוסחה על ידי שתי המפלגות. ההתבטאויות של הנשיא עוררו תרעומת גדולה בקרב מחוקקים דמוקרטים רבים, וכן בקרב רפובליקנים.

  

רק לפני שבועות אחדים צוטט הנשיא טראמפ אומר על מהגרים מהאיטי ואפריקה כי "הם נושאים איידס". בחוגים פוליטיים ובתקשורת האמריקנית הזעזעו גם הלילה מהאמירה הקשה, אולם פרשנים טענו כי

אמירות מהסוג הזה מאוד מקובלות על קהל הבוחרים שלו. לכן, זה לא מפליא שהבית הלבן לא התנצל ולא הכחיש - אמירות מהסוג הזה מחזקות את הבסיס הפוליטי של הנשיא.

 

התבטאות נוספת של הנשיא טראמפ שתפסה כותרות בארה"ב נגעה למתיחות מול צפון קוריאה. בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" אמר טראמפ כי "ייתכן ויש לי יחסים טובים מאוד עם קים ג'ונג און". כאשר נשאל אם הוא וקים שוחחו ביניהם, שמר הנשיא על עמימות ואמר: "אני לא רוצה להתייחס לזה. אני לא אומר שדיברנו ואני לא אומר שלא דיברנו".

 

רק לפני שבועות ספורים טראמפ שיגר עלבונות בטוויטר לכיוון שליט צפון קוריאה, כשכינה אותו "איש הטיל הקטן". לאחר שקים ג'ונג און סיפר כי הכפתור לשיגור הנשק הגרעיני של ארצו נמצא תמיד על שולחן העבודה שלו, השיב טראמפ באמירה שזעזעה את הממסד הבטחוני והמדיני בארצות הברית, כי "הכפתור שלי גדול יותר". בציוץ הוסיף טראמפ: "והכפתור שלי עוצמתי יותר, והוא גם פועל". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים