שתף קטע נבחר

ארה"ב: אין כניסה לעמיר בניון; הופעת הישראלים באו"ם בספק

בניון, מירי מסיקה ודוד ד'אור הוזמנו לבצע את השיר "האחרון שנשאר" בטקס יום השואה הבינלאומי שייערך באו"ם בעוד כשבועיים. מסיקה וד'אור פנו לשגרירות האמריקאית וקיבלו ויזות, אבל דווקא בניון, מלחין השיר, סורב. הנימוק התמוה: הוא לא שכנע את הקונסול ש"יש לו קשר חזק לארצו שמבטיח את חזרתו לישראל"

 

 

האם הזמרים עמיר בניון, דוד ד'אור ומירי מסיקה ייאלצו לוותר על הופעתם המתוכננת בטקס יום השואה הבינלאומי שייערך באו"ם? אם זה תלוי בשגרירות ארה"ב בישראל, התשובה היא "כן". זאת מכיוון שבאופן תמוה במיוחד מסרבת השגרירות להנפיק ויזה לבניון בנימוק שלא הצליח לשכנע את הקונסול האמריקני ש"יש לו קשר חזק לארצו שמבטיח את חזרתו לישראל אחרי ביקור קצר בארה"ב".

 

שלושת הזמרים הישראליים הוזמנו להופיע בטקס, שייערך ביום השנה לשיחרור אושוויץ בעוד כשבועיים, על ידי שגריר ישראל באו"ם, דני דנון. בטקס הם היו אמורים לבצע מול שגרירים מכל העולם את השיר "האחרון שנשאר", שכתב משה קלוגהפט והלחין עמיר בניון, בשפות עברית, אנגלית וערבית. לקראת ההופעה אפילו צולם וידאו קליפ של השיר בהשתתפות ניצולי שואה ישראליים.

 

היא קיבלה ויזה, הוא לא. מירי מסיקה ועמיר בניון ()
היא קיבלה ויזה, הוא לא. מירי מסיקה ועמיר בניון

מסיקה וד'אור פנו לשגרירות האמריקנית וקיבלו ויזה לארה"ב ללא כל בעיה, אבל כשבניון ביקש ויזה הוא נתקל בסירוב מצד הקונסול, על אף שהציג בפניו מכתב הזמנה רשמי מהאו"ם. הקונסול אף מסר לזמר הסבר בכתב: "אנו מצטערים להודיעך כי אינך זכאי לוויזת מבקרים תחת סעיף 214 (B) לחוק ההגירה והאזרחות של ארה"ב. סירוב תחת סעיף זה משמעותו כי לא הצגת בפני הקונסול הוכחות מספקות לכך שבכוונתך לציית לתנאי הוויזה שביקשת. בעוד שלכל סוג ויזה ישנם קריטריונים ייחודיים לזכאות, ישנו קריטריון אחד המשותף לכולם והוא חובתו של המועמד להוכיח את כוונתו לשוב לארצו".

 

 

"על פי רוב, מועמדים לוויזה אשר עומדים בקריטריון זה מסוגלים להוכיח כי יש להם קשרים חזקים לארצם, המבטיחים את חזרתם לאחר ביקור קצר בארה"ב. הקשרים הללו כוללים מחויבות מקצועית, משפחתית, לימודית או חברתית. בבקשה זו לא הצגת הוכחות המצביעות על קשרים אשר יבטיחו את חזרתך לארצך לאחר הביקור בארה"ב".

 

במהלך השבוע האחרון ניסו גורמים במשרד החוץ לשכנע את האמריקנים להנפיק לבניון את הוויזה - אבל עד כה לשווא. בעקבות זאת, אמר גורם מדיני בירושלים: "מעניין שלאמנים שאינם ימניים זה מעולם לא קרה". כעת נותר לראות אם ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, יתערב בפרשה ויצליח לפתור את הבעיה.

 

עמיר בניון עצמו הגיב במתינות. "המקום האחרון עלי אדמות שמעניין אותי להיות בו זה האו"ם, ולכן בעבר מעולם לא ניסיתי להוציא ויזה לארה"ב", הוא אמר אתמול והוסיף: "למען זיכרון השואה אני מקבל על עצמי גם את הביזיונות שבתהליך - ובאהבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים