שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "הרומני" ששינה את מכבי תל אביב
  בשביל רלף קליין והקבוצה האגדית של שנות השבעים אריה דוידסקו היה "לונצ'ו", עוזר המאמן שהביא שיטות אימון מהפכניות ששידרגו את הצהובים. גם מיקי ברקוביץ' מודה שיש לו חלק גדול בהתקדמות שלו

  בהודעת האבל נכתב על פטירת אריה דוידסקו, עוזרו של רלף קליין בשנות השבעים. אבל בשביל רלף עצמו, וגם עבור מיקי ברקוביץ', מוטי ארואסטי, שמלוק והלהקה הוא היה לונצ'ו (שמו הפרטי ברומניה), אאיצ'ה (פה ברומנית) או פשוט: "הרומני". 

   

  מיקי ברקוביץ' ושחקנים נוספים משנות ה-70 וה-80 חייבים לו יותר מתודה על התקדמותם. ברקוביץ אמר עליו שהיה לו הכבוד ששלושה מהמאמנים הגדולים ביותר בישראל: יהושע רוזין, רלף קליין ואריה דוידסקו, היו מאמניו, ובזכותם הוא נכנס להיכל התהילה של פיב"א.

   

  סגל מכבי ת"א בעבר. דוידסקו הימני ביותר בתמונה (צילום: באדיבות מכבי ת"א)
  סגל מכבי ת"א בעבר. דוידסקו הימני ביותר בתמונה(צילום: באדיבות מכבי ת"א)

   

  דוידסקו ערך בזמנו אימונים אישיים לכמה מהשחקנים הגדולים, והביא שיטות שלא היה מוכרות בארץ: כגון ריצה עם השחקן כשהוא קשור ברצועה. ברקוביץ' טוען שאימונים אישיים כאלה היו נערכים באותן שנים רק בקולג'ים בארה"ב. את ההוראות למיקי הוא היה מעביר ברומנית (אריה עלה ב-1962 לארץ ומיקי נולד להורים ילידי רומניה), זו גם הייתה שפת הסתרים של השניים, כשרצו שאחרים לא יבינו.

   

   

  החצי השני של רלף קליין

  למרות אופיים השונה, דוידסקו התאים לרלף קליין כמו כפפה ליד. עוזר המאמן היה מלא הומור ונהג למתוח את קליין, אבל

  האחרון היה מלא הערכה אליו והשניים כצוות השלימו איש את רעהו.

   

  קליין היה זה שהכניס ב-1977 לראש של כולם שמכבי ת"א מנצחת בווירטון את צסק"א מוסקבה, האימפריה של ברית המועצות ואלכסנדר גומלסקי אז. דוידסקו הוסיף לביטחון של השחקנים ולפני הגמר ה"רומני" דיבר על זכייה בטוחה. יש לו חלק בהשתלבות הגדולה של מכבי ת"א עד היום הזה באירופה, וכמובן חלק גדול בזכייה הרצופה בארבעה דאבלים ברציפות (אליפויות בליגה וזכייה בגביע המדינה). 

   

  רלף קליין. דוידסקו השלים אותו (צילום: יוסי רוט) (צילום: יוסי רוט)
  רלף קליין. דוידסקו השלים אותו(צילום: יוסי רוט)

   

  למרות שבשנים האחרונות התרחק מהכדורסל, אי אפשר לקחת ממנו את מה שהוא עשה עבור הענף. לא רק במכבי ת"א, אלא גם בנבחרות הצעירות כמאמן ראשי וכרכז קורסי המאמנים בווינגייט. אימן גם בקבוצות רבות: מכבי חיפה, הפועל חיפה, הפועל חולון, הפועל תל אביב, הפועל ירושלים ובית"ר ת"א, שהייתה תחנתו האחרונה ב-1985. איש ספורט בכל רמ"ח אבריו. יהי זכרו ברוך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים