שתף קטע נבחר

רעב וביזה בוונצואלה: הרוגים ופצועים במאבק על אוכל

ארבעה בני אדם נהרגו ו-16 נפצעו בעימותים שפרצו על רקע המשבר הכלכלי החריף. המונים פרצו לסופרמרקטים ומסעדות כדי לחפש מזון והתעמתו עם חיילים. תיעוד קשה של שחיטת פרה בידי עשרות בני אדם הופץ ברשת: "אנחנו רעבים, העם סובל"

 

המשבר הכלכלי בוונצואלה מחריף - וממשיך לגבות קורבנות בנפש: לפחות ארבעה בני אדם נהרגו ו-15 אחרים נפצעו במהומות על רקע ביזת מזון מחנויות ומרכולים במהלך הפגנות שמתקיימות בימים האחרונים ברחבי המדינה. נוסף על המשבר באספקת המזון, המפגינים מוחים על ההפסקות הממושכות באספקת החשמל והמים לבתים. מאז תחילת דצמבר נהרגו שישה אזרחים בעימותים הקשורים למחסור החמור ביותר במזון במדינה הדרום-אמריקנית.

 

בעיר אראפווי שבמערב המדינה, התעמתו אזרחים שפרצו לחנויות ומסעדות כדי לחפש מזון עם חיילים שנפרסו ברחובות. ראש העיר הודיע כי בת 17 נורתה למוות במהלך הפגנה, ושני הרוגים נוספים נורו בזמן שעמדו בתור לחלוקת מזון.

עימותים בין חיילים לאזרחים בוונצואלה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עימותים בין חיילים לאזרחים בוונצואלה(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

גבי ארלנו, מחוקק מהאופוזיציה, אמר כי הצבא, המשטרה ובעלי העסקים שניסו להגן על החנויות שבבעלותם הצליחו להשתלט על האזור ולהביא לרגיעה. לפחות 100 בני אדם נעצרו. זוליי אורנדנטה (50), וטרינר וחוואי תושב הכפר טוקאני שבמערב המדינה, תיאר את שראו עיניו: "אנשים פרצו למרכז מסחרי וגנבו קמח, אורז, שמן ודלק".

 

בסרטון קשה שהופץ ברשת וצולם בכפר הדייגים פלמריטו שבמדינת מרידה ,תועדה סקילתה למוות של פרה בידי המון זועם - שקרא: "אנחנו רעבים, העם סובל". לפי התקשורת המקומית בוונצואלה, עשרות פרות נשחטו בידי אזרחים בימים האחרונים.

 

מדפים ריקים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מדפים ריקים(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

האופוזיציה בוונצואלה תוקפת: "זו ברבריות לשמה"

ונצואלה נמצאת בעיצומו של משבר מזון שנגרם כתוצאה מצניחה במחירי הנפט, האינפלציה הגואה והשחיתות הפוליטית שפגעה קשות בכלכלה.

 

האופוזיציה במדינה תקפה את הנשיא ניקולס מדורו וטענה כי טוענת כי מדיניותו הכלכלית הכושלת היא שהביאה למצב הנוכחי. "המשטר חסר האנושיות של מדורו מתעלם מהטרגדיה שנגרמת לעם הוונצואלי", האשים מחוקק אחר מהאופוזיציה. "זו ברבריות לשמה".

 

מנגד, בממשל מדורו הטילו את האשמה על "יריבים פוליטיים וכוחות זרים שפועלים במטרה לגרום להתקוממות עממית". לדבריו, המחסור במזון נובע מהסנקציות הכלכליות שארצות הברית הטילה על המדינה הענייה, שבעקבותיהן פורטוגל, שמייצאת את בשר החזיר, מחרימה אותה.

 

בליסבון התנערו מהאשמותיו של מדורו, ושר החוץ אוגוסטו סנטוס סילבה אמר כי "ממשלת פורטוגל לא יכולה לפגוע באספקת בשר החזיר. אין לנו שום מעורבות פוליטית בענף הייצוא". אחד מיצואני הבשר בפורטוגל אמר כי ונצואלה עדיין חייבת לספקים המקומיים כ-40 מיליון אירו מחוזים שנחתמו בשנה שעברה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מדפים ריקים בסופרמרקט בוונצואלה
צילום: רויטרס
מומלצים