שתף קטע נבחר

יותר מאלף הפגינו נגד כפייה דתית ברחבת העירייה באשדוד

המפגינים מחו על הגברת האכיפה של העירייה נגד עסקים שפתוחים בשבת. מוקדם יותר מחו עשרות על חלוקת דו"חות לעסקים במתחם "ביג פאשן" בכניסה לעיר. תושבים טוענים שחרדים לחצו על ראש העיר להגביר את האכיפה ואף איימו לא לתמוך בו בבחירות המקומיות

 

מאות הפגינו ברחבת העירייה באשדוד  ()
מאות הפגינו ברחבת העירייה באשדוד

 

יותר מאלף תושבי אשדוד הפגינו הערב (שבת) ברחבת העירייה במחאה על החמרת מדיניות האכיפה כלפי עסקים הפועלים בשבת ונשאו שלטים עם הכיתוב "אנחנו נגד כפייה דתית". מוקדם יותר הפגינו עשרות במתחם "ביג פאשן" שבו חולקו דו"חות לעסקים.

 

 
ההפגנה ברחבת עיריית אשדוד ()
ההפגנה ברחבת עיריית אשדוד
 
דו"חות חולקו לעסקים שפתחו בשבת ()
דו"חות חולקו לעסקים שפתחו בשבת
עשרות הפגינו במתחם "ביג פאשן" ()
עשרות הפגינו במתחם "ביג פאשן"

 

בשבועות האחרונים, לקראת כניסתו של חוק המרכולים לתוקף, הוחלט בעיריית אשדוד, ובעקבות לחץ של קבוצות חרדים ורבנים, להגביר את האכיפה נגד עסקים הפתוחים בשבת. מדי סוף שבוע, בהנחיית ראש העיר יחיאל לסרי, מגיעים פקחים למתחמי קניות ומחלקים דו"חות לעסקים.

 

בשנים האחרונות לא הייתה אכיפה מסודרת, והיא נעשתה באופן ספונטני ואחת לכמה זמן. בשבועות האחרונים, כאמור, חל שינוי במדיניות ובעיר טוענים שהדבר קורה בעקבות לחץ של החרדים באשדוד המהווים כרבע מהאוכלוסייה. גם השיח הציבורי בנושא חוק המרכולים ליבה את הלהבות מחדש ורבנים בעיר פנו לראש העיר וביקשו ממנו לאכוף את החוק כלפי עסקים הפתוחים בשבת. תושבים בעיר אף העלו טענה כי החרדים איימו שלא יתמכו בו בבחירות הקרובות לראשות העיר.

 

תושבים שהפגינו בכניסה למתחם "ביג פאשן" קראו לראש העיר לעצור את האכיפה נגד העסקים שעד היום לא בוצעה.  

 

ביום שלישי אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את "חוק המרכולים", שחולל סערה פוליטית וציבורית, ברוב דחוק של 58 תומכים מול 57 מתנגדים. חברי "ישראל ביתנו" הצביעו נגד החוק. השרה סופה לנדבר לא נכחה במליאה. ח"כ שרן השכל מהליכוד, שהודיעה על התנגדותה ואף הסתכנה בהדחה ממפלגתה, לא הייתה במליאה בשעת ההצבעה וכך גם ח"כ טלי פלוסקוב ממפלגת כולנו. החוק במתכונתו הנוכחית מחריג את חנויות הנוחות בתחנות הדלק, שיוכלו להמשיך ולפעול בשבת, אך השאיר את העיר אילת תחת סמכות משרד הפנים, מה שעורר סערה בקרב בעלי מרכולים בעיר.

 

רשויות מקומיות חוקקו באחרונה חוקי עזר עירוניים שיעקיפו את החוק החדש, בהן גבעתיים, ראשון לציון ומודיעין-מכבים-רעות. ראש העיר מודיעין וחבר הליכוד, חיים ביבס, שהוביל את המאבק נגד החוק בקרב ראשי הרשויות, תקף את יו"ר הקואליציה דוד אמסלם: "אתם מחליטים גם על הבית הפוליטי שלי. אתה תתערב בעיר שלי? אתם מתערבים בדבר המרכזי והמהותי שלנו ומביאים לחילול שבת, לא לשמירת שבת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים