שתף קטע נבחר

נזיפה חמורה לעובד מדינה שאמר: "חבל שעליתם לארץ"

ברוך פינטו, עובד משרד העבודה והרווחה, ננזף והורד בשתי דרגות בגלל דברים גזענים שאמר לחניכים ממוצא אתיופי ורוסי. פינטו התנצל: "לא גזען"

בית הדין למשמעת של עובדי המדינה גזר באחרונה נזיפה חמורה, הורדה בשתי דרגות למשך שנה וחצי ופסילה לצמיתות לכל תפקיד הוראה או הדרכה בשירות המדינה על ברוך פינטו בן ה-62. פינטו, עובד משרד העבודה והרווחה, הורשע באמירות גזעניות ופוגעניות שהשמיע כלפי חניכים בקורס ממשלתי שהעביר במרכז להכשרה מקצועית במרכז הארץ.

 

הנאשם הורשע בעבירות משמעות בשני אישומים. באישום הראשון הורשע באמירות גזעניות נגד אברהם טבגו, חניך ממוצא אתיופי. "תחזור לעבוד בחקלאות עם הרפת שלך", אמר לו בין השאר פינטו, והשמיע אמירות מעליבות אחרות. בית הדין קבע כי אלה הם דברי בלע גזעניים בעליל והביע את סלידתו הגמורה מהם.

 

באישום השני הורשע פינטו בעבירות משמעת על דברים שאמר לחניך הקורס ולרי קלימנקו, חניך ממוצא רוסי שאותו כינה "מטומטם". "אין לי כסף לשים פרחים על הקבר שלך", אמר לאחר שהעיר לו כיצד הוא רוכב על אופניו בכביש סואן. נציגת התביעה עו"ד אשרת הרבסט אמרה בדיון כי לנאשם עבר משמעתי, ובקורס קודם ננזף בגין התבטאות גזענית כלפי תלמיד ממוצא אתיופי שכלפיו הטיח: "חבל שעליתם לארץ".

 

"מעדותו של הנאשם עולה שהוא אוחז בדעה קדומה או בסטריאוטיפ מגזרי כלפי בני העדה האתיופית. דבריו הם בעלי גוון גזעני מובהק", אמר הרבסט. התביעה לא דרשה להעביר את הנאשם מתפקידו מאחר ומתחילת חודש ינואר 2017 אינו עוסק עוד בהוראה פרונטלית אלא הוצב ביחידה להכנת תוכניות לימודים. לעומת זאת עמדת משרד הכלכלה הייתה שיש לפטר את הנאשם מבלי לפגוע בזכויות הפנסיוניות.

 

פינטו התנצל בדיון על הדברים שאמר, והדגיש שאינו גזען. פרקליטו של הנאשם, עו"ד גיא לנדאו-מדמוני, אמר כי עמדת המשרד לפטר את הנאשם אינה אלא ניסיון פסול להרחיק אותו מהשירות לאחר ההפרטה שעבר ממרכז ההכשרה. "הנאשם איננו גזען, ואין לו דעות כלפי יוצאי אתיופיה וכלפי כל עדה אחרת", אמר.

 

בית הדין החליט להסתפק בנזיפה, הורדה משמעותית בדרגות והרחקה לצמיתות מתפקידי הדרכה והוראה, ודחה את דרישת משרד הכלכלה לפטר את פינטו משירות המדינה וזאת תוך התחשבות בנסיבותיו האישיות, השבחים שקיבל על תפקודו כמורה והעובדה שכבר אינו עוסק עוד בהוראה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"הנאשם אוחז בדעה קדומה כלפי העדה האתיופית"
צילום: shutterstock
מומלצים